Środa, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 2518
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Otwarcie Betonowego Mostu w KPN

Sobota, 10 czerwca 2017, 7:51
Aktualizacja: 7:53
Autor: Przemek Kaczałko
Karpacz: Otwarcie Betonowego Mostu w KPN
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (9.06) oficjalnie otwarto Betonowy Most w Karkonoskim Parku Narodowym, dzięki czemu mieszkańcy i turyści odwiedzający Karpacz mają kolejną piękną trasę do przejścia – wiodącą żółtym szlakiem.

Inwestycja o wartości ok. 700 tysięcy złotych została sfinansowana z trzech źródeł: dzięki środkom z biletów wstępu do Karkonoskiego Parku Narodowego, wsparcia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz Funduszu Leśnego w ramach Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Wykonawcą było Kółko Rolnicze Siedlęcin. - Część rdzenna (żelbetowa) została nienaruszona, mamy nowe barierki i przyczółki. Próba wytrzymałościowa sprostała ponad 40 tonom, ale określiliśmy maksymalny tonaż do 10 ton – opisuje Andrzej Raj, dyrektor KPN.

Cieszymy się, że te piękne tereny są teraz dostępne dla odwiedzających Karkonosze – powiedział Hubert Papaj z WFOŚiGW, który dofinansował zadanie kwotą ponad 300 tys. zł. - To ważny węzeł komunikacyjny - szlak żółty w stronę Łomniczki, niedaleko szlak czarny przez Sowią Dolinę oraz Tabaczana Ścieżka w Budniki. Do tej pory niestety przeprawa przez ten most była zamknięta, więc to cieszy, bo poprawi się komunikacja i udało się tę konstrukcję wiernie odtworzyć – powiedział Radosław Jęcek, burmistrz Karpacza.

Betonowy Most to most historyczny, ponieważ został wybudowany w 1912 roku jako jedna z pierwszych tego typu inwestycji, wykonana w technologii żelbetowej – podobnie jak Hala Stulecia we Wrocławiu. Takich mostów było niewiele i w Sudetach Zachodnich został tylko ten – podkreślił Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego. Obiekt ucierpiał najbardziej podczas katastrofalnych opadów w 1997 oraz 2008 roku i groził zawaleniem.

Co istotne, odnowiony szlak jest dostępny nie tylko dla pieszych, ale także dla rowerzystów i turystki konnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group