Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 5315
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Oszuści wykorzystują epidemię i próbują wyłudzić pieniądze

Czwartek, 30 kwietnia 2020, 13:04
Aktualizacja: Niedziela, 3 maja 2020, 5:51
Autor: 112
Region: Oszuści wykorzystują epidemię i próbują wyłudzić pieniądze
Fot. Archiwum
Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza podczas rozmów telefonicznych. Pojawiły się doniesienia o nowych oszustwach związanych z epidemią koronawirusem.

Dzwoniący kontaktują się z osobami starszymi przez telefon, udając krewnego, który obecnie przebywa w szpitalu na leczeniu z powodu zakażeniem koronawirusem. W niektórych przypadkach osoby otrzymały potwierdzenie leczenia od rzekomego lekarza lub dyrektora medycznego szpitala. Następnie ofiary są informowane o konieczności niezwłocznego pokrycia kosztów leczenia poprzez zdeponowanie gotówki, przekazanie jej lub kosztowności „przedstawicielom szpitala”, którzy pojawią się pod adresem ofiary.

Kolejna metoda jaką posługują się oszuści wygląda tak, że ofiary otrzymują telefony od rzekomych urzędników służby zdrowia z prośbą o podanie danych osobowych w celu przeprowadzenia „śledzenia kontaktów”, co jest procesem identyfikacji i monitorowania osób, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi. W przeciwieństwie do prawdziwych urzędników ds. zdrowia, oszuści zwykle proszą ofiary o dane bankowe w celu rzekomej weryfikacji.

Ponadto wprowadzają w błąd i oferują telefonicznie seniorom do sprzedaży, np. testy na koronawirusa, szczepionki ochronne, zakup środków do dezynfekcji czy świadczenie usług pseudomedycznych.

Policja ostrzega przed takimi telefonami. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy. Należy pamiętać o tym, że policjanci, urzędnicy nie pobierają od nikogo pieniędzy. Nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki, i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów, osób podających się za pracowników różnych instytucji lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem oddzwonić do krewnego na znany numer. Skontaktować się
z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia.

O wszelkich podejrzanych telefonach należy bezzwłocznie informować Policję pod nr 112.

Twoja reakcja na artykuł?

2
13%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
6
40%
Złości
7
47%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group