Piątek, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 9111
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oszuści podatkowi usłyszeli zarzuty

Czwartek, 3 stycznia 2019, 16:48
Aktualizacja: Piątek, 4 stycznia 2019, 13:36
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Oszuści podatkowi usłyszeli zarzuty
Fot. Użyczone/Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze
Dziesięć lat więzienia grozi szefowi grupy przestępczej Łukaszowi J. Po pięć lat w więzieniu mogą spędzić też trzej jego wspólnicy. Cała czwórka usłyszała zarzuty dokonania oszustw podatkowych przy sprzedaży samochodów sprowadzanych z zagranicy na kwotę ponad miliona złotych. Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do miejscowego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko nim.

Jak ustaliła prokuratura, czteroosobowa grupa z Jeleniej Góry i okolic w wieku od 26 do 46 lat zajmowała się sprowadzaniem samochodów osobowych z Niemiec i wprowadzaniem ich na polski rynek bez odprowadzania podatku VAT. Zaniżali oni także podatek akcyzowy. Mieli tym spowodować straty na rzecz Skarbu Państwa na ponad milion złotych.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że na polecenie założyciela i kierującego grupą przestępczą Łukasza J., pozostali oskarżeni dokonywali za pośrednictwem Internetu zakupu na terenie Niemiec samochodów osobowych – informuje prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik jeleniogórskiej prokuratury okręgowej. - W czasie transakcji deklarowali kontrahentom, że podatek VAT zostanie odprowadzony na terenie Polski. Po przewiezieniu pojazdów do kraju, w celu uniknięcia płatności podatku VAT, nie ujawniali jednak właściwemu organowi podatkowemu przedmiotu opodatkowania. Podejrzani, działając jako właściciele kilku firm, tworzyli dokumentację pozorującą nabycie pojazdów przez osoby oraz podmioty, które w rzeczywistości ich nie kupowały. Ostatecznie pojazdy te sprzedawano osobom trzecim, które nie uczestniczyły w przestępstwie – dodaje prokurator.

W ten sposób w okresie 2015 i 2016 roku kupili i sprzedali kilkadziesiąt aut wysokiej klasy, oszukując na podatku VAT w łącznej kwocie nie mniejszej, niż około 823 tysiące złotych oraz podatku akcyzowego w łącznej kwocie nie mniejszej niż ok. 230 tys. zł. W sumie było to ponad milion złotych.

- Oskarżonym zarzuca się łącznie popełnienie 73 przestępstw, w tym założenia: kierowania i udziału w grupie przestępczej, przestępstwa skarbowe oraz czyny przeciwko wiarygodności dokumentów – informuje prokurator Tomasz Czułowski.

Kierujący grupą Łukasz J. został w śledztwie zatrzymany i tymczasowo aresztowany na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano dozór policji, zakaz opuszczania kraju, poręczenia majątkowego, a także zakazu prowadzenia podobnego rodzaju działalności gospodarczej. Łukasz J. jedynie częściowo przyznał się do zarzucanych mu czynów. Pozostali oskarżeni przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia w sprawie.

- Wszyscy sprawcy byli już karani sądownie za przestępstwa różnego rodzaju. Zarzucone Łukaszowi J. przestępstwa, w tym założenie i kierowanie grupą przestępczą, zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat dziesięciu. Pozostałym sprawcom za udział w grupie przestępczej i inne przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do pięciu lat – dodaje T. Czułowski.

Twoja reakcja na artykuł?

13
46%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
1
4%
Smuci
2
7%
Złości
11
39%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1154
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group