Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 8502
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Oświata serio i w skorupce

Piątek, 2 października 2009, 14:03
Aktualizacja: Niedziela, 4 października 2009, 8:48
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Oświata serio i w skorupce
Fot. TEJO
– Organizując pikniki do edukacji podchodziliśmy zbyt żartobliwie, dlatego od teraz będzie na poważnie – powiedział Zygmunt Korzeniewski, dyrektor filii Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli otwierając I Karkonoskie Spotkania Edukacyjne.

Kto spodziewał się zastać dziś w DODN tłumy zainteresowanych – jak to bywało na dziewięciu edycjach pikniku – rozczarował się. Tłumów nie było, a na uroczystość otwarcia „spędzono” młodzież. Przyszli też dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy ośrodka oraz jego dyrektor Krzysztof Nowak.

– Staram się zmieniać szkołę na lepsze. Kiedy byłem dyrektorem jednej placówki oświaty, udało mi się to – mówił Zygmunt Korzeniewski, szef filii DODN. Wyjaśnił, że dotychczasowa forma zbliżenia z problematyką edukacji organizowana na zasadzie pikniku, nie będzie już kontynuowana. Korzeniewski dał do zrozumienia, że „przy kiełbaskach” był przerost formy nad treścią. – Teraz będzie zdecydowanie więcej treści przeznaczonych głównie dla nauczycieli – powiedział.

Program artystyczny zapewnili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia (akordeonista Piotr Wyrostek oraz saksofonistka Aleksandra Walińska, której akompaniował nauczyciel Krzysztof Gotartowski). Wystąpili także młodzi artyści z wrocławskiego Autorskiego Liceum Artystycznego.

Otwierając I KSE dyrektor Z. Korzeniewski zapowiedział, że są one poświęcone tutoringowi, kolejnej nowości nazewniczej w świecie oświaty, czyli – mówiąc językiem prostszym – nauczaniu zindywidualizowanemu. Takiemu, w którym „tutor” (opiekun, nauczyciel) pracuje z uczniem sam na sam starając się rozwijać jego zainteresowania i możliwości.

Edukacji zindywidualizowanej z naukowej perspektywy poświęcony był wykład prof. dr hab. Bogusławy D. Gołębniak. Z kolei Piotr Czekierda i Jarosław Tarczyński mówili o tutoringu jako metodzie takiej właśnie edukacji. Można było poznać jej zastosowania w praktyce na przykładzie Autorskich Liceów Artystycznych z Wrocławia, nowatorskiej szkoły, która otwartością na indywidualności wśród uczniów zyskuje słuchaczy nawet z odległych miast. Mówiła o tym Brygida Dziadkiewicz-Buś. Odbywały się także cykliczne zajęcia w multicentrum oraz spotkania nauczycieli z wydawcami.

Równolegle w Książnicy Karkonoskiej odbyła się wpisana w I KSE konferencja poświęcona międzynarodowej współpracy pomiędzy szkołami w oparciu o eTwinning, czyli internetowe nawiązanie kontaktów między rozmaitymi placówkami oświaty: od przedszkoli do liceów. W tych samych godzinach w ramach spotkań odbyła się w Kowarach debata z literaturoznawcą Stanisławem Beresiem. Niestety, nie doszło do skutku otwarte spotkanie z Krzysztofem Stanowskim, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, który odwołał przyjazd do Jeleniej Góry.

Ciąg dalszy I KSE jutro. Na początek o metodach pracy indywidualnej na lekcjach języka obcego opowie Renata Sigrist (godz. 10). Później odbędzie się, między innymi, wykład Mariana Stebelskiego o e-learningu (nauczanie przez Internet) w zakresie nauki udzielania pierwszej pomocy – początek o godz. 11. 30. Spotkania zakończą się wykładem prof. Anny Michońskiej-Stadnik zatytułowany: Wewnątrz mózgu – duchowość czy biologia?

Wiadomo już, że kolejne KSE za rok poświęcone będą uzdolnieniom. – Chcemy zaproponować władzom miasta, aby spotkania zostały wpisane w kalendarz imprez Września Jeleniogórskiego – zapowiedział Zygmunt Korzeniewski.

Czy zmiana formuły pikniku na sztampowe spotkania edukacyjne przekonuje o trafności takiej decyzji? Niekoniecznie. Pikniki były bardzo spontanicznym i sympatycznym wyjściem oświaty ze swojej zbiurokratyzowanej i nieprzyjaznej skorupy. Popularność imprezy przejawiała się w zainteresowaniu edukacyjnym festynem nie tylko wśród nauczycieli, lecz także rodziców i samych uczniów. Niestety, powrotu do tamtego kształtu nie będzie. Dziś jedynym piknikowym akcentem była degustacja potraw przyrządzonych przez uczniów ZSLiZ nr 2.
Szkoda, bo spotkania staną się raczej sztampową i hermetyczną konferencją – na pewno użyteczną dla pedagogów – ale oddalającą od oświaty jej partnerów rodziców oraz współuczestników – młodzież.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group