Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 3665
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Oświadczenie prezesa KSWIK w sprawie oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach

Środa, 13 listopada 2019, 15:27
Aktualizacja: Sobota, 16 listopada 2019, 10:19
Autor: Oświadczenie
W związku pojawiającymi się w internecie i mediach publicznych niespójnymi informacjami dotyczącymi oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach informuję, że:

1. W dniu 28.10.2019 r. do KSWiK Sp. z o.o. wpłynęła decyzja Dyrektora Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie nr WR.ZUZ.3.421.258.2019.AO z dnia 21.10.2019 r. o cofnięciu bez odszkodowania pozwolenia wodnoprawnego w zakresie odprowadzania ścieków komunalnych z oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach do potoku Łomnica.

2. W dniu 8.11.2019 r. KSWiK Sp. z o.o. drogą pocztową przesłało odwołanie od ww. decyzji do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w związku z czym ww. decyzja jest nieprawomocna. Obecnie Spółka oczekuje na rozstrzygnięcie instancji odwoławczej. Do momentu, aż decyzja o cofnięciu pozwolenia wodnoprawnego nie stanie się prawomocna, KSWiK Sp. z o.o. eksploatuje oczyszczalnię ścieków zgodnie z posiadanym pozwoleniem wodnoprawnym.

3. Zdaniem KSWiK Sp. z o.o. cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego dla oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach niesie znacznie większe zagrożenie dla środowiska, aniżeli prowadzenie gospodarki ściekowej w zlewnii oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach z okresowym zrzutem osadu do potoku Łomnica, co ma odzwierciedlenie w wydanej przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska decyzji z dnia 19 września 2019 r. (znak: DJ-DI.7060.14.2016.kb.jp). W wydanej Decyzji czytamy: „Mając na uwadze dobro środowiska i słuszny interes strony organ stwierdził, że prolongata terminu realizacji inwestycji polegającej na usunięciu naruszeń związanych z odprowadzaniem do potoku Łomnica ścieków z naruszeniem warunków pozwolenia wodnoprawnego jest uzasadniona z uwagi na prowadzoną przez Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. modernizację i rozbudowę oczyszczalni w Mysłakowicach. (…). Nieprzedłużenie przez DWIOŚ skutkowałoby koniecznością wstrzymania pracy instalacji w trybie natychmiastowym. W konsekwencji Gminy: Mysłakowice, Podgórzyn i Karpacz musiałby zaprzestać odprowadzania ścieków na oczyszczalnię w Mysłakowicach i we własnym zakresie rozwiązać problem gospodarki ściekowej, a powstające ścieki wywozić do oczyszczalni ścieków, które byłyby w stanie je przyjąć. Wstrzymanie pracy oczyszczalni ścieków spowodowałoby również odprowadzanie do potoku Łomnica nieoczyszczonych ścieków z terenu poszczególnych gmin, co znacznie pogorszyłoby stan czystości wód odbiornika, a osiągnięcie efektu ekologicznego w tym przypadku wykraczałoby poza termin ustalony przez organ.”.

4. W związku z upływem terminu obecnie obowiązującego pozwolenia wodnoprawnego
z końcem lutego 2020 r. oraz prowadzoną rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, KSWiK Sp. z o.o. w dniu 10.10.2019 r. zawnioskował do Dyrektora Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego w zakresie odprowadzania ścieków komunalnych z oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach do potoku Łomnica na podstawie nowego operatu wodnoprawnego, który odzwierciedla obecnie prowadzone prace inwestycyjne na oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach. Sprawa jest obecnie procedowana przez PGW Wody Polskie.

5. Inwestycja związana z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, po powrocie na plac budowy Generalnego Wykonawcy, przebiega bez większych zakłóceń, a ustalony termin zakończenia procesu inwestycyjnego tj. 31 lipca 2020 r. na dzień dzisiejszy nie jest zagrożony. Obecne zaawansowanie prac budowlanych wynosi ok. 20% zakresu rzeczowego zadania. Jednocześnie należy podkreślić, że sukcesywne przekazywanie kolejnych obiektów do eksploatacji, będzie pozytywnie wpływać na pracę oczyszczalni ścieków i ograniczać ilość awaryjnych zrzutów osadu do potoku Łomnica.

Prezes Zarządu KSWiK Sp. z o.o. Arkadiusz Gerono

Twoja reakcja na artykuł?

5
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
11%
Złości
19
68%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
438
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group