Sobota, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 7576
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Oswajanie inteligentnych świateł

Wtorek, 4 grudnia 2007, 8:18
Aktualizacja: 8:28
Autor: carioca
JELENIA GÓRA: Oswajanie inteligentnych świateł
Fot. carioca
Nie bez kłopotu jeleniogórzanie przyzwyczajają się do nowoczesnej sygnalizacji świetlnej. Kłopot mają zwłaszcza piesi. Kierowcy – na razie – nie narzekają, choć zniknęła zielona strzałka, która dopusczała skręcanie w prawo, nawet mimo zielonego światła dla pieszych.

– Zielone światło pali się zdecydowanie za krótko – usłyszeliśmy od jeleniogórzan, którzy przechodzili przez przejście przez plac kard. Wyszyńskiego na rogu ulicy Długiej. – Często niewiele daje też wciskanie specjalnego przycisku, który ma spowodować zapalenie się zielonego – dodał jeden z przechodniów.

Nowość to także brak zielonych strzałek, które uprzywilejowywały kierowców skręcających w prawo.– Muszą się do tego przyzwyczaić i nie jeździć na pamięć – przypominają policjanci.

Druga sprawa, że wielu z udogodnienia nie korzysta, bo nie są do tego przyzwyczajeni. Pieszych i kierowców dezorientują też stare słupy i sygnalizatory, które wciąż jeszcze na skrzyżowaniach stoją. Na ulicy Matejki, na przykład, zasłaniają nowe.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy zostaną zdemontowane stare słupy. Nowa sygnalizacja się dociera, ale – zdaniem drogowców – powinna zdecydowanie upłynnić ruch w śródmieściu.
Jak podkreśla pan Paweł, jeden z jeleniogórskich taksówkarzy, nieco kłopotliwy jest fakt, że – na przykład – przy Podwalu na wysokości przystanku MZK są stare światła, a na Sobieskiego – nowe. – Trzeba było wymienić i te, skoro już przystąpiono do tych prac – uważa taksówkarz.

Nowa sygnalizacja świetlna, która dzięki metodzie autodetekcji sama rozpoznaje natężenie ruchu i nim „inteligentnie” kieruje, kosztowała miasto ponad milion sześćset tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group