Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6340
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oswajanie inteligentnych świateł

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 4 grudnia 2007, 8:18
Aktualizacja: 8:28
Autor: carioca
Fot. carioca
Nie bez kłopotu jeleniogórzanie przyzwyczajają się do nowoczesnej sygnalizacji świetlnej. Kłopot mają zwłaszcza piesi. Kierowcy – na razie – nie narzekają, choć zniknęła zielona strzałka, która dopusczała skręcanie w prawo, nawet mimo zielonego światła dla pieszych.

– Zielone światło pali się zdecydowanie za krótko – usłyszeliśmy od jeleniogórzan, którzy przechodzili przez przejście przez plac kard. Wyszyńskiego na rogu ulicy Długiej. – Często niewiele daje też wciskanie specjalnego przycisku, który ma spowodować zapalenie się zielonego – dodał jeden z przechodniów.

Nowość to także brak zielonych strzałek, które uprzywilejowywały kierowców skręcających w prawo.– Muszą się do tego przyzwyczaić i nie jeździć na pamięć – przypominają policjanci.

Druga sprawa, że wielu z udogodnienia nie korzysta, bo nie są do tego przyzwyczajeni. Pieszych i kierowców dezorientują też stare słupy i sygnalizatory, które wciąż jeszcze na skrzyżowaniach stoją. Na ulicy Matejki, na przykład, zasłaniają nowe.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy zostaną zdemontowane stare słupy. Nowa sygnalizacja się dociera, ale – zdaniem drogowców – powinna zdecydowanie upłynnić ruch w śródmieściu.
Jak podkreśla pan Paweł, jeden z jeleniogórskich taksówkarzy, nieco kłopotliwy jest fakt, że – na przykład – przy Podwalu na wysokości przystanku MZK są stare światła, a na Sobieskiego – nowe. – Trzeba było wymienić i te, skoro już przystąpiono do tych prac – uważa taksówkarz.

Nowa sygnalizacja świetlna, która dzięki metodzie autodetekcji sama rozpoznaje natężenie ruchu i nim „inteligentnie” kieruje, kosztowała miasto ponad milion sześćset tysięcy złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

Patoll 4-12-2007 8:46
Piesi jak zwykle gadają głupoty. Przecież wiadomo że gdy wciśnie przycisk to nie zapali mu się od razu zielone ponieważ są one połączone z kilkoma światłami dla samochodów w okolicy ( np. przy bankowej). Gdy ktoś wciśnie przycisk to znak dla komputera że ktoś chce przejść i w najlepszym momencie dostanie te swoje zielone światło. A że krótko się pali to dobrze bo przejście to nie park do spacerów trzeba szybko przechodzić! Szybciej samochody przejadą jak się krócej zielone pali i dobrze. Te światełka są super i na pewno pomogą.
~greg 4-12-2007 8:58
ha ha ha - inteligentne... inteligentna była też ich instalacja - wszędzie nowe słupy z sygnalizacją znajdują się ZA PASAMI DLA PIESZYCH !!!! To jest jakiś skandal, kierowca hamując na zmieniającym się z żółtego na czerwone zatrzymuje się na pasach a nie przed nimi ! Kto na to zezwolił ?? Czy ktoś widział gdzie indziej takie usytuowanie sygnalizacji ? To tak, jakby znak podporządkowanej umies...ć ZA skrzyżowaniem a nie PRZED !
~kierowca 4-12-2007 9:52
Proszę uczulić fachowców.Ruszam z ulicy Bankowej w kierunku Cieplic,stoję w kolejce czwarty,wjeżdżam na zielonym świetle i gdy mam już skręcać w lewo na ul. Wolności z pl. Podwale już mają zielone światło.Jestem zablokowany,muszę czekać na następny cykl.
~kmam 4-12-2007 10:24
Nowa sygnalizacja tylko dla pieszych-sprinterów. Nie mam kłopotów z chodzeniem, ale na przejściu zdecydowanie muszę przyspieszyć (przy wchodzeniu na krawężnik widzę światło czerwone).
Remi 4-12-2007 10:47
BARDZo dobrze ze swiatla sa za pasami... teraz zatrzymujac sie jako pierwszy nie trzeba wychylac sie i zadzierac glowy do gory, zeby zopbaczyc kiedy sie zapali zielone.. tylko mozna spokojnie patrzec przed siebie.
~ati 4-12-2007 11:38
Mam wrażenie że koło teatru te nowe światła spowolniły płynność ruchu . Przejeżdżam tą drogą dwa razy dziennie . Przed ósmą i po szesnastej . Mój wniosek jest taki że odkąd działają nowe światła stoję w więkrzych korkach i poruszanie się w nich jest wolniejsze .Szczególnie rano jadąc od Cieplic do dworca przez Wojska Polskiego Korki są więkrze moim zdaniem
~ 4-12-2007 12:09
Na skrzyżowaniu Podwale - Sobieskiego nadal nie ma bezpiecznego skrętu w lewo w stronę parkingów przy baszcie Grodzkiej. Wielu kierowców ma tam spore problemy i wygląda na to, że się nic nie zmieni. W zasadzie, to na pozostałych skrzyżowaniach też nie ma zauważalnych różnic. Może tej inteligencji jeszcze nie uruchomili ? ;)
MaxMad 4-12-2007 13:19
Niestety system może i jest w zalozeniu dobry, ale tak naprawde system jest tak inteligentny, jak osoby, które go zaprogramują. A jak na razie, to zastrzeżenia mam duże. Nie ma swobodnego przeplywu aut w stronę Cieplic przez centrum. Na zdjęciu, które jest na górze, mamy czerwone światlo dla pieszych, dla aut, i dla jadących aut od strony bankowej i wyjazdu z wolności. Czyli strata czasu dla wszystkich, bo w chwili gdy auta jadą od strony podwala na bankową, tutaj wszyscy mają czerwone. Drugi temat: rozladowanie trafiku od strony wolności kierunku banku zachodniego - to już jest po prostu kpina. Normalnie korki byly tutaj od światel do optyka, wczoraj sięgaly aż do pzystanku kolo Plusa. Na szerokim przejściu na podwalu jest zainstalowany tylko jeden przycisk dla pieszych, od strony przystanku MZK - powinny być dwa. Mam nadzieję, że panowie instalujący system się postarają, bo jak na razie to BUBEL!
~Yrk~ 4-12-2007 14:56
Do ~grega: Nie obraź się ale gadasz głupoty. W wielu krajach światła są umieszczone nie za pasami lecz wręcz <b>ZA skrzyżowaniem!</b> (np USA, Australia...) i jakoś nie widać aby tam mieli problemy. Problem tkwi w źle rozumujących kierowcach w naszym kraju. Większość się zachowuje tak, jakby nie spodziewali się, że kiedyś będzie czerwone! Tymczasem pomysł umieszczenia świateł ZA skrzyżowaniem jest dla mnie super - żaden kierowca nie wyprze się, na jakim świetle pokonuje krzyżówkę... <b>Rację masz</b> co do ich "inteligencji" - równa ona jest inteligencji ich programistów, którzy czasy ich działania oraz sposób projektują...
~do grega 4-12-2007 15:08
w USA swiatla sa albo na srodku skrrzyzowania albo po drugiej stronie skkrzyzowania. Poza tym mysle ze to bardzo dobry pomysl.
~kate 4-12-2007 19:04
ja tam widzę dużą różnicę i poproszę takie światła w całym mieście:-) a jak ktoś jest bleszczaty na jedno oko i nie zauważa zmiany na lepsze to jego problem
~Sobieszowianin6 do poprzedników 4-12-2007 21:36
do grega: za szybko jeździsz w mieście i masz dlaetgo kłopot z zatrzymanie się. Stsouj prędkości zgodnie z kodeskem drogowym. do kierowcy: musisz mieć cierpliwość. Wiesz, że najgorsi kierowcy to ci z osobówek!!! (sam nim jestem ale jak widze ja sie nie potrafią zebrac z krzyżówek na zielonym to zawnioskuję aby zrobić światła z zegarem odmierzającym czas do zapalenia się zielonego śiwatła aby nawet 30 samochód w kolejce do krzyżówki widział te znkające sekundy i ruszył na znak ,,Zero'' a jednoczęśnie zielone światło. Przejedzie wtedy dwa razy więcej aut niż obecnie) Sam jeżdzę osobówką ale po 80 tys km rocznie i szlag mnie trafia jak ma takich papraków przed sobą jak opisałem wyżej. Jak ktoś nie potrafi się dostosować do zwiększonego ruchu drogowego a jednocześnie spowalnia porces tego ruchu powinien być karany przez policję a sam niech leieju ie wyjeżdzą na drogę bo sprawia zagrożenie drogowe!!!!
~kierowca bombowca 4-12-2007 23:15
Ja tam widze ,że piesi dalej nie wiedzą jak zachować się .Przy Matejki i UM.Stoją inie wiedzą co ze sobą mają zrobić .Od str.Sądu są czasem b.długie kolejki aut.Czy nie można uruchomić choć na chwilę przy Orlenie zielonej strzałki w prawo.Zawsze to rozładuje tłok.Dla mniej sprawnych za szybko gasną świateła dla pieszych. Ci co wiedzą to skręcają już przy Sądzie w Grottgera i jadą przez,,PARK,, do K-cza.Na Chełmońskiego zrobiło się ruchliwie Pozdro dla solenizantek BAŚ
~STTOP 5-12-2007 7:47
Nie wiem czy już się zepsuły czy też są źle zsynchronizowane ale dwa dni temu jechałem ul Matejki w stronę UM i ku mojemu zaskoczeniu mając zielone światło ujrzałem że takie też mają piesi i śmiało startują pod koła więc proponuję sprawdzenie tej inteligentnej sygnalizacji. Jeśli chodzi o przechodzenie przez przejście to jakoś nie musiałem na nim przyśpieszać a fakt że po naciśnięciu przycisku trzeba trochę poczekać jest prawdziwy ale to zrozumiałe tak jak wyżej ktoś zauważył że nie od razu zapali się zielone.
~uczeń 5-12-2007 9:22
dla peszych zielone swiatło np na podwalu pali sie za krotko a zdecydowanie za dlugo trzeba na nie czekac.wiekszosc ludzi wracajacych ze szkoł na z handlowki i ekonoma spieszac sie na autobus musi dlugo czekac na zielone swiatlo a kazda minuta jest cenna.stare światla byly lepsze dluzsze i krocej sie na nie czekało!!!!!!!
~EBE 5-12-2007 9:57
Ta sygnalizacja to BUBEL ! Jest jeszcze gorzej przy teatrze, fatalnie na Poddwalu- Tam w lewo w Sobieskiego skręcić sie po prostu nie da !!!!! Ktoś montując ten system swiateł sobie z nas ZAKPIŁ!!!!! Pozdrawiam: EBE
~ 5-12-2007 12:11
Te światła są do d... Tylko czekać, aż będą wypadki - sam byłem świadkiem już co najmniej kilku sytuacji, kiedy zniecierpliwieni piesi przechodzili na czerwonym i nie było to spowodowane brakiem zorientowania - bo wielokrotnie wciskali przycisk, umieszczony przy przejściu. Codziennie kilkukrotnie przechodzę przez skrzyżowania Wojska Polskiego i Matejki, Wojska Polskiego i Sudeckiej oraz Bankowej i Wolności... Jeszcze nie spotkałem się z krótkim oczekiwaniem na zmianę świateł. Przy czym poprzez krótkie oczekiwanie rozumiem sytuacje, w których jeżeli pojazdy jadące prostopadle do ruchu pieszych mają czerwone światło, to piesi powinni mieć zielone. Jest natomiast tak, że wówczas zielone mają samochody jadące równolegle do ruchu pieszych, po czym z powrotem włączają się światła dla pojazdów jadących prostopadle... W tym czasie oczywiście piesi cały czas oczekują - przy włączonym przycisku ze świecącym się na czerwono CZEKAJ na "inteligencję" nowych świateł... PARANOJA! Dwa razy nawet na Wojska Polskiego przy Sudeckiej widziałem jak na moment włączyły się czerwone światła dla samochodów jadących od strony Cieplic, po czym zniecierpliwieni piesi, sugerując się tą zmianą nie czekali aż włączy się zielone światło dla nich i zaczęli przechodzić, kiedy dosłownie w jednej chwili - jak w dyskotece, pod czerwonym dla samochodów z powrotem zapaliło się pomarańczowe i zielone. A piesi dalej mieli czerwone! Do tego kierowcy zaczęli trąbić, bo w końcu mają zielone, mimo że na moment musieli zwolnić, bo myśleli że będzie czerwone. DO TEGO WARTO ZAUWAŻYĆ, ŻE KIEDY JUŻ NAWET WŁĄCZY SIĘ TO ZIELONE DLA PIESZYCH, TO IDĄC NAPRAWDĘ SZYBKIM KROKIEM W TRZECH CZWARTYCH PRZEJŚCIA JUŻ ZACZYNA ONO MIGAĆ, STARSI NIE MAJĄ SZANS ŻEBY ZDĄŻYĆ PRZECHODZENIE ZANIM WŁĄCZY SIĘ ZIELONE ŚWIATŁO DLA SAMOCHODÓW... Moim zdaniem te światła należy więc albo usprawnić (w co do końca nie wierzę), albo jednak powrócić do poprzedniego rozwiązania.
~zed 5-12-2007 17:04
zgadzam się z tymi, którzy KRYTYKUJĄ nową sygnalizację. Póki co korki są większe, nie ma płynności jak dawniej. Poza te zmiany i tak nic nie dadzą dopóki INTELIGENTNEJ SYGNALIZACJI NIE BĘDZIE NA SKRZYŻOWANIU JANA PAWŁA II Z GRUNWALDZKĄ - przez to skrzyżowanie korkuje się Mostowa, Podwale, Wyszyńskiego, itd. Sygnalizacja na tym skrzyżowaniu miała być zbudowana wraz z odcinkiem obwodnicy - niestety nie została, mimo że dokładnie pamiętam tablice informacyjne i wypowiedzi ówczesnych władz. Właśnie od tego skrzyżowania należałoby zacząć!
~ 6-12-2007 7:38
Brak strzałki w prawo - to dopiero super spowolnienie ruchu!!! Wydaje mi się, że pieniądze można było wydatkować lepiej
~j.g. 6-12-2007 9:48
Te swiatla to porazka,wczoraj 5,12,kolo teatru ok 12 byl cyrk,pan policjant kierujacy ruchem to nie wiem co robil chyba lepiej by mu bylo dlubac w nosie niz gadac z drugi staznikem miejskim i krecic sie w kolko, a auta jak staly tak staly,albo sie pracuje i rozladowuje sytuacje albo nie wiem,do karania za byle co i duktowania paragrafami to tak a troche gimnastyki juz boli dobrze ze chciaz rekawiczki mial biale.jak zwykle troche to potrwa i mam nadzieje ze wszyscu bedziemy zadowoleni z modernizacji i z pracy funkcjonariuszy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group