Poniedziałek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 7619
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ostre cięcia w oświacie?

Czwartek, 21 listopada 2019, 14:30
Aktualizacja: Wtorek, 26 listopada 2019, 13:19
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ostre cięcia w oświacie?
Fot. Przemek Kaczałko
Trwają przymiarki do budżetu miasta Jeleniej Góry na 2020 rok. Wczoraj (20.11) radni spotkali się w gościnnych progach Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, gdzie poza projektem budżetu w części oświatowej, zapoznali się z ofertą placówki oraz zaopiniowali kilka drobnych projektów uchwał.

Na początku przedstawiciele DODN informowali o prowadzonych inicjatywach - szkolenia, konferencje czy konkursy - i zachęcali, aby jeleniogórskie placówki oświatowe chętniej korzystały z ich oferty. W kolejnych punktach porządku obrad było opiniowanie kilku projektów uchwał związanych z reformą oświaty, które trzeba dostosować do nowych realiów.

W najważniejszej części radni zapoznali się z założeniami projektu budżetu miasta na 2020 rok. Jak informował dyrektor Departamentu Edukacji Ryszard Wach, pierwsza propozycja skarbnika opiewała na 155 milionów złotych, a potrzeby placówek określono na 180 milionów złotych. Po uzgodnieniach stanęło na 168 milionach złotych, a do tego ok. 3 mln w rezerwie na podwyżki. Jednocześnie podkreślono, że potrzeby zgłaszane przez dyrektorów nie uwzględniają skutków podwyżek płac. Przy aktualnym projekcie brakuje ok. 9 milionów złotych, a do tego dojdzie kilka milionów na podwyżki.

Wspomniane 168 milionów nie uwzględniają potrzeb remontowych, tylko wynagrodzenia i zadania bieżące. Udział płac to ok. 108 mln zł. Dyrektorzy obecni na posiedzeniu zwrócili uwagę na istotny problem, który będzie przed nimi. - Spłaszczą się wynagrodzenia - sprzątający czy dozorcy będą zarabiać tyle, co sekretarka czy księgowi - alarmują przedstawiciele szkół.

Z kolei radny Mariusz Gierus zwrócił uwagę, że w październiku ubiegłego roku Jerzy Łużniak obiecywał 500 zł podwyżki dla pracowników administracji i obsługi. - Myślę, że mowa o dodatkowych środkach, niezależnych od decyzji rządowych - dopytywał radny. Radny Piotr Paczóski dopytywał o sens korzystania z firmy Vulcan. - Korzyści są umiarkowane, a pieniądze można przeznaczyć na inne cele w oświacie - mówił.

Jednocześnie Konrad Sikora - zastępca prezydenta miasta (odpowiedzialny za oświatę) informował, że do końca stycznia 2020 r. specjalny zespól powołany przez prezydenta ma wypracować rozwiązania dla oświaty.

W trakcie dyskusji przedstawiciele Wydziału Edukacji zwracali też uwagę, że po zmianie schematu organizacyjnego Urzędu Miasta, w wyniku którego rozdzielono Edukację i Sport - nadal w budżecie oświatowym jest Międzyszkolny Ośrodek Sportu i Młodzieżowy Dom Kultury. Dla przykładu planowany budżet MOS-u na przyszły rok to ok. 3,7 mln zł (potrzeby zgłoszone na 4 mln), a czego połowa idzie na utrzymanie obiektów.

Radni nie głosowali nad opinią w sprawie projektu budżetu miasta w części oświatowej - zrobią to w innym terminie.

Twoja reakcja na artykuł?

8
15%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
5%
Nudzi
5
9%
Smuci
10
18%
Złości
29
53%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (59) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group