Czwartek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 7345
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Ostra jazda pod kontrolą

Piątek, 30 października 2009, 11:34
Aktualizacja: Sobota, 31 października 2009, 7:27
Autor: Angela
REGION: Ostra jazda pod kontrolą
Fot. Organizator
Dziesięciu policjantów i piętnastu strażaków, którzy na w codziennej pracy kierują pojazdami uprzywilejowanymi, doskonaliło swoje umiejętności w warunkach ekstremalnych. Każdy z nich jadąc z dużą prędkością musiał odnaleźć się w poślizgu, pokonać przeszkody na drodze, ominąć mur oraz pieszego, który wkroczył na jezdnię.

W zadaniach przygotowanych przez Naukę Bezpiecznej Jazdy Tomasza Kuchara w Legnicy na starym lotnisku, gdzie szkolili się mundurowi, liczyły się nie tylko umiejętności, ale również odporność na stres, szybkość reagowania czy podejmowania decyzji.

O poprawnym przejeździe często decydowały ułamki sekund oraz nawyki w tak drobnych kwestiach, jak układ rąk na kierownicy czy nogi na pedałach gazu i sprzęgła. Z pewnością nie brakowało emocji, a jak mówili uczestnicy, to z nimi trzeba było się przede wszystkim oswoić by poprawnie wykonać manewr.

– Straż pożarna wykonywała szkolenia w samochodach ciężarowych na trudnych trasach i na powierzchni z rozlaną pianą czy olejem – mówi Roman Kuty, zastępca dyrektora WORD – u w Jeleniej Górze. – Dla policjantów szkolenie odbywało się na samochodach osobowych marki peugeot 307 – 308.

Policjanci musieli m.in. ominąć pieszego, który wtargnął na drogę. Trzeba było najpierw rozpędzić samochód do prędkości 70 – 80 km/h, ominąć osobę która wtargnęła na jezdnię i przy hamowaniu wykonać kolejny manewr, by z pasa przeciwnego wrócić samochodem na swój pas ruchu.

Inne ćwiczenia to slalomy, zawracanie na hamulcu ręcznym, czy ćwiczenia tzw. kreski, gdzie kierowcy musieli się wykazać umiejętnościami manualnymi, by nie wypaść poza linie. Były to ćwiczenia bardzo przydatne, i efektowne, na sporych prędkościach.

W tym roku były to pierwsze tego typu szkolenia. Pomysł ich przeprowadzenia zrodził się po zdarzeniach drogowych z udziałem pogotowia ratunkowego. Jak zapowiada jeleniogórski WORD, który finansował kurs, już planowane są kolejne. – Dla pracowników straży miejskiej, pogotowia i straży granicznej. Na ten cel mamy już zabezpieczone środki, jednak ze względu na warunki pogodowe odbędą się one w przyszłym roku wiosną – usłyszeliśmy.

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych powinni posiadać dużo wyższe umiejętności niż przeciętny kierowca. Muszą jeździć oni szybciej, a przy tym i bezpieczniej. Zainteresowanie takimi szkoleniami jest coraz większe. Ci, którzy wrócili z tego szkolenia już zapowiadają, że chcą tam wrócić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group