Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 8125
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ostatni dzwonek na złożenie PIT 28

Poniedziałek, 1 lutego 2010, 9:21
Aktualizacja: 9:22
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Ostatni dzwonek na złożenie PIT 28
Fot. Angela
Poniedziałek (1 lutego) jest ostatnim dniem na dostarczenie do Urzędu Skarbowego przez ryczałtowców PIT– u 28. Ustawowy termin złożenia tego dokumentu minął 31 stycznia, jednak przypadł on w niedzielę i termin został wydłużony do pierwszego lutego. Spóźnialscy, którzy na czas nie rozliczą się z fiskusem, muszą liczyć się z karami finansowymi nawet do 26 tys. zł.

PIT 28 mają obowiązek złożyć podatnicy, prowadzący działalność gospodarczą oraz osoby uzyskujące dochody z tytułu umów najmu, dzierżawy, lub innych umów o podobnym charakterze, którzy wybrali opodatkowanie od przychodów ewidencjonowanych w formie ryczałtu. Termin złożenia tego rozliczenia ostatecznie przypada na dzisiaj.

– Konsekwencją niezłożenia tego rozliczenia w terminie jest kara pieniężna, która wynosi od jednej dziesiątej do wielokrotności płacy minimalnej. Minimalna płaca opiewa na kwotę 1317 zł, a więc dolna granica kary wynosi 137 zł, jej maksymalna wysokość to przeszło 26400 zł – mówi Beata Grządziel, starszy komisarz skarbowy w Urzędzie Skarbowym w Jeleniej Górze. Wysokość kary uzależniona jest od wielkości prowadzonej działalności oraz od przychodów, które nie zostały wykazane.

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, 27 stycznia 2010 r. weszły w życie korzystniejsze dla podatników przepisy, które wprowadzają zmiany w opodatkowaniu ryczałtem najmu. Teraz od przychodów z najmu podatnicy będą płacić ryczałt w wysokości 8,5 procent. Dotychczas było tak, że stawka 8,5-procentowa obowiązywała do przychodów nie przekraczających równowartości 4 tys. euro. Dotychczas za nadwyżkę podatnicy musieli zapłacić dwudziestoprocentowy podatek. Zmiany obejmują podatników, którzy uzyskują przychody od 1 stycznia 2010 r.

Chociaż do rozliczenia pozostałych PIT – ów czyli 37 i 36 pozostały jeszcze trzy miesiące, pracownicy urzędu skarbowego przypominają, by ze złożeniem tych rozliczeń nie czekać do ostatniej chwili. Ostateczny termin złożenia tych dokumentów to 30 kwietnia, który przypada w piątek. Nie można będzie więc liczyć na przedłużenie terminu.

- Czym bliżej 30 kwietnia, tym co roku większe są kolejki do złożenia PIT- ów, warto więc powoli myśleć już o spełnieniu tego obowiązku. Przypominam też, że PIT- y 36 i 37 można złożyć drogą elektroniczną, ale jeśli będziemy składali je z małżonkiem, małżonek musi złożyć we właściwym urzędzie pełnomocnictwo na druku UPL 1 – mówi Beata Grządziel. Osoby składające PIT – y indywidualnie, mogą je złożyć mailowo bez żadnego pełnomocnictwa czy elektronicznych podpisów. PIT- y można składać przez bramkę e-deklaracje, której link jest na stronie naszego urzędu. Jedynym PIT-em, który nie podlega złożeniu drogą elektroniczną jest PIT 28.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1139
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group