Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9480
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ośrodek narciarski palcem na mapie

Wiadomości: KOWARY
Wtorek, 29 grudnia 2009, 9:05
Aktualizacja: 9:09
Autor: Ania
Fot. Ania
Stacja Sportów Zimowych i Paralotniarstwa w Kowarach, mimo szumnych zapowiedzi, wciąż pozostaje inwestycją wirtualną. Budowa nie została nawet rozpoczęta. Z takiego obrotu sprawy mogą cieszyć się Czesi, bo oni w tym roku otworzyli nowe wyciągi.

W mieście nad Jedlicą planowana jest budowa czterech kolei linowych: szybkich i sześcioosobowych w kierunku gór Czoło i Sulica, oraz dwóch pozostałych, krótszych, w tym łącznika między Czołem, a Sulicą. Narciarze do miejsca zjazdu dojadą pod półokrągłymi osłonami. Tyle plany konkurencyjnej dla czeskich stacji inwestycji. Kiedy realizacja?

– Obecnie trwają prace nad zmianami w projektach, po uzgodnieniach z ekologami- chodzi o ochronę cennych lasów łęgowych-dokładamy wszelkich starań, żeby na początku przyszłego roku rozpocząć procedurę wylesienia a wiosną rozpocząć prace budowlane. Wszystko zależy jednak od tego czy w najbliższym czasie uzyskamy stosowne pozwolenia – mówi Roman Magierecki, prezes Stacji Sportów Zimowych i Paralotniarstwa Kowary.

Dana kolej linowa czy wyciąg nie mogły więc powstać w zaplanowanym pierwotnie miejscu i trzeba było przesunąć inwestycję. W chwili obecnej niemożliwe jest także powstanie nartostrady do samego szczytu Czoła, ponieważ występuje tam cietrzew. Narciarze dotrą więc 800 metrów niżej. Pokrzyżowało to plany inwestorów, którzy chcieli połączyć wyciągi polskie z czeskimi, umożliwiając nawet turystom jazdę na jednych karnetach.

O szybkie powstanie wyciągów zabiega również burmistrz Kowar Mirosław Górecki. Tłumaczy, że ma to ogromne znaczenie nie tylko dla spółki, ale także miasta, żeby inwestycja zaczęła przynosić zyski i przyciągać do miasta turystów. Budowa samego wyciągu jednak nie wystarczy. Muszą powstać także parkingi, drogi dojazdowe i dostarczony prąd.

Już teraz wiadomo również to, że trzeba wydać dodatkowe pieniądze na przesunięcie sieci kanalizacyjnej i gazowej, ciągnących się przez środek terenu, na którym ma powstać główna hala spacerowa. Na początku przyszłego roku odbędzie się najprawdopodobniej konferencja prasowa dotycząca Stacji Sportów Zimowych i Paralotniarstwa w Kowarach. Poznamy więc kolejne zapowiedzi dotyczące inwestycji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ 29-12-2009 11:32
Ważne, że jest prezes, pewnie już kupił odpowiednie auto, żeby dojechać na miejsce.
~mim 29-12-2009 13:45
Nie tylko ważne to, że się mówi, ale jak się mówi do redaktorów lokalnych mediów. Władza chce, władza potrafi ,ale zawsze psują efekt trudności obiektywne. W Kowarach tak było, jest i będzie, bo tuaj jak burmistrz mówi ,że napewno coś będzie to: mówi, mówi, mówi.....
~_Łowca byków 29-12-2009 16:56
No tak uważajmy na cietrzewie i inne ptaszki. Czesi budują na potęgę. Do nich ptaszki w odwiedziny latają, a u nas mieszkają, bo mają spokój. Dla nas jak zwykle lepszy ptaszek w lesie niż wyciąg na stoku. Ostatnio słyszałem, że z Czech do Świeradowa przeprowadziła się karkonoska dżdżownica ziemna, prawdopodobnie zostaną wstrzymane wszystkie inwestycje rekreacji turystycznej ;)
~xxx 29-12-2009 17:28
dobrze ,że czesi nie mają lasów ,bo też by sto lat budowali i konsultowali z ekologami
~Krzysztof Pik 29-12-2009 17:44
Powiem tak: Zazdroszczę kowarzanom mogą choć palcem po mapie wirtualnie sobie pomarzyć.Podobnie było w Świeradowie,aż znalazł się inwestor ,który zrealizował budowę kolei gondolowej po paru latach od koncepcji wirtualnej doszło zbudowania stacji narciarskiej. My jeleniogórzanie nawet nie możemy o tym pomarzyć mimo porównywalnych a nawet lepszych terenów do uprawiania narciarstwa zjazdowego.Jelenia Góra graniczy administracyjnie ze Szpindelowym Młynem,który jest zimową stolicą Czech i to tylko tyle.Zapraszam do obejrzenia ilustrowanych przewodników o terenach turystycznych powyżej Jasgniątkowa na stronie jeleniogórskiego klubu kolarskiego.Myślę ,że rozwój turystyki górskiej z połączeniem struktury uzdrowiskowej Cieplic będzie przyszłością naszego miasta.Zrozumiał to obecny burmistrz Świeradowa i władze miasta.U nas niestety jest odwrotnie.
~jeronimo 29-12-2009 20:34
Aby to zrozumieć, trza mieć w puszce czaszkowej takie małe, szare pofałdowane a nie kaszankę. U naszych włodarzy zwieńczenie szyji służy jako podstawka pod kapelusz i uchwyt na gałki oczne. Niby też homo sapiens, może bardziej sapiens.
~OLO 29-12-2009 22:37
tak to jest jak się bierze do spółki golasów
~n 30-12-2009 13:40
I barzdo dobrze! Dołożę, jak zwykle co rok, na organizacje ekologiczne by stuidziły zapędy niszczycieli gór. Zachęcam innych - 1 %

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group