Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 6155
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Ośrodek narciarski na Polanie Jakuszyckiej? Takie są plany!

Sobota, 29 grudnia 2012, 7:20
Aktualizacja: Niedziela, 30 grudnia 2012, 8:10
Autor: Mea
Region: Ośrodek narciarski na Polanie Jakuszyckiej? Takie są plany!
Fot. UM
Walne zgromadzenie Stowarzyszenia Biegu Piastów zgodziło się wydzierżawić Polanę Jakuszycką Gminie Szklarska Poręba. – Wkrótce podpiszemy umowę, dzięki której będziemy mogli starać się o pozyskanie pieniędzy z Unii Europejskiej oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na budowę profesjonalnego ośrodka narciarstwa biegowego i biathlonu – powiedział Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby.

Stowarzyszenie Bieg Piastów jest właścicielem Polany Jakuszyckiej, jednak nie stać go na inwestycje, a nie może skorzystać z dotacji centralnych i wojewódzkich na tak wysokim poziomie jak samorząd. Dlatego rolę inwestora, a następnie operatora chce przejąć gmina Szklarska Poręba.

- Prawo dysponowania gruntem i dotacje, które mamy nadzieję pozyskać umożliwią budowę ośrodka sportowego, gdzie będą mogły odbywać się zawody w narciarstwie biegowym nie tylko na poziomie krajowym, ale również światowym. Ponadto chcemy, by miejsce to było przeznaczone na masową rekreację dla osób prywatnych. Ośrodek musi bowiem zarabiać na siebie również między dużymi imprezami sportowymi – podkreślił Grzegorz Sokoliński.

Na Polanie Jakuszyckiej brakuje podstawowego zaplecza do organizacji zawodów i przyjmowania turystów. – Trzeba wybudować szatnie, gdzie zawodnicy będą mogli się przebrać, sanitariaty, restaurację, a także parkingi – mówił Grzegorz Sokoliński. Po rozbudowie baza sportowa miałaby 4,5 tys. m2 powierzchni użytkowej, a teraz ma jedynie 2,5 tys. m2. Budowa zaplanowana jest na kilka etapów.

- Powstała wstępna koncepcja bazy sportowej w Jakuszycach, która spełnia podstawowe wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarstwa i Biathlonu. Mamy też zapewnienie, że zawody Pucharu Świata FiS w Narciarstwie Biegowym będą odbywać się co dwa lata. Stawianie tymczasowego zaplecza na potrzeby zawodów jest bardzo kosztowne, lepiej wybudować ośrodek – dodał Grzegorz Sokoliński.

Władze miasta chciałyby rozpocząć inwestycję wiosną 2014 r. po kolejnych zawodach Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie i w większości zakończyć ją przed sezonem zimowym 2016. W tym czasie Szklarska Poręba i czeski Harrachov chcą wspólnie zorganizować Festiwal Narciarstwa Klasycznego czyli zawody Pucharu Świata w biegach i skokach narciarskich oraz kombinacji norweskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group