Czwartek, 13 czerwca
Imieniny: Antoniego, Lucjana
Czytających: 10636
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ośmiu wspaniałych u prezydenta

Poniedziałek, 8 czerwca 2009, 12:33
Aktualizacja: Wtorek, 9 czerwca 2009, 8:16
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ośmiu wspaniałych u prezydenta
Fot. TEJO
Po 3250 złotych nagrody od Marka Obrębalskiego dostało dziś w ratuszu ośmiu absolwentów dwóch renomowanych liceów jeleniogórskich: pięciu z „Norwida”, trzech – z „Żeroma”. Uroczystość wręczenia kopert była przyczynkiem do dyskusji o przyszłości młodzieży i kondycji jeleniogórskich uczelni wyższych.

Najlepsi z najlepszych: tak można określić ośmiu młodych jeleniogórzan, którzy – choć jeszcze oficjalnie nie znają wyników matur – indeksy mają już w kieszeni. To laureaci najwyższych etapów olimpiad przedmiotowych, którzy dziś wraz ze swoimi opiekunami oraz dyrektorami szkół zostali zaproszeni do ratusza.

Prezydent Marek Obrębalski pogratulował wyników w nauce i sukcesów. – Myślę, że ta nagroda pomoże wam w starcie w dorosłe życie – powiedział wręczając koperty i dyplomy. Wszystko w obecności sekretarz miasta Agaty Żmijewskiej, której córka Paulina znalazła się wśród nagrodzonych. Był też zastępca prezydenta Zbigniew Szereniuk oraz Waldemar Woźniak, naczelnik wydziału oświaty.

Na liście uhonorowanych, oprócz Pauliny, znaleźli się: Katarzyna Król, Marta Kut i Marek Szajda z ZSO nr 1 im. Żeromskiego oraz Anna Kosińska, Magdalena Szpecht, Dorota Kaczmarek i Dominik Dymitriuk z ZSO nr 2 im. Norwida.

Nagrodzeni podzielili się z prezydentem miasta wizją najbliższej przyszłości. Wszyscy mają już indeksy w kieszeni, ale jeszcze nie wszyscy podjęli decyzję, w której uczelni będą studiowali. – Mam nadzieję, że po studiach tutaj wrócicie – powiedział Marek Obrębalski. Zapytał też, jakie są braki w jeleniogórskim szkolnictwie wyższym. – Przede wszystkim brakuje uczelni humanistycznych – odpowiedziała M. Szpecht. – A Kolegium Karkonoskie? – drążył szef miasta. – Nie ma o nim dobrej opinii – usłyszał.

Jednak zdaniem zastępcy prezydenta Zbigniewa Szereniuka wyjazdy młodzieży na studia w miastach wielkości Jeleniej Góry to zjawisko naturalne. – Absolwenci pragną też wyrwać się z domu i zaznać wolności. Przyciągają ich inne, większe ośrodki akademickie – dopowiedział.

Jadwiga Dąbrowska, dyrektorka II LO im. Norwida, podkreśliła, że uczelnie jeleniogórskie mają swoją klasę i wielu absolwentów właśnie je wybiera. Także ze względów materialnych. – Rodziców nie stać, aby utrzymać dzieci w innym mieście, a na dzień dobry stypendium się nie dostaje. Zresztą miejscowe uczelnie są wybierane przed dobrych i solidnych uczniów, a nie tylko dopuszczających – dodała.

Marek Obrębalski zwierzył się ze swojej przeszłości. Studiował na Akademii Ekonomicznej i jak zaznaczył – na początku studiów – miewał rozmaite dziwne pomysły. Szczegółów jednak nie zdradził. Nie ukrywał jednak, że poczucie wolności studenta wspomina bardzo miło. – Wszystko przed wami: jak tu wrócicie po studiach, to mi opowiecie, jak było – zażartował.

Przy napojach, cukierkach i ciastkach długo rozmawiano o szkole, nauczycielach i czekających obecnych na sali absolwentów nieuniknionych rozstaniach z domem rodzinnym w roku akademickim. Póki co gospodarze spotkania życzyli młodzieży udanych wakacji. Najdłuższych w ich szkolnej karierze. Będą mieli wolne aż do października.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
782
Tak, regularnie
23%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Czy taka hala będzie u nas?
 
Aktualności
Syreny w hołdzie koledze ze wschodniej granicy
 
Aktualności
Kawka u Boskich
 
Kultura
Festyn w Miłkowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group