Czwartek, 17 czerwca
Imieniny: Alberta, Laury
Czytających: 6614
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: "Ósemka” z mocą międzynarodowych atrakcji

Wtorek, 7 czerwca 2011, 14:15
Aktualizacja: 14:45
Autor: Angela
JELENIA GÓRA:
Fot. Angela
Podsumowanie dwuletniego programu międzynarodowej współpracy Comenius, XIII edycja Festiwalu Piosenki oraz rodzinny festyn – to atrakcje, w jakich udział wzięli dzisiaj uczniowie, nauczyciele i rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Wł. Broniewskiego w Jeleniej Górze. Imprezy w tym roku swoją obecnością uświetnili goście z Turcji, Grecji i Słowenii.

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 8 w Jeleniej Górze miała co świętować, był to bowiem ostatni rok, w którym uczniowie brali udział w programie Comenius, międzynarodowej współpracy ze szkołami z Grecji, Turcji i Słowenii. Przez dwa ostatnie lata jeleniogórska „Ósemka”, była koordynatorem projektu dla wszystkich krajów i, jak się okazało, poprowadziła go wzorowo.

Poświęcenie nauczycieli i uczniów oraz ich wkład pracy zauważono podczas konkursu na najlepszą stronę internetową Comeniusa, w którym „ósemka” zajęła III miejsce. Gratulację i pochwały szkole składały również Fundacja Systemu Edukacji i Kuratorium Oświaty, które oddelegowały Magdalenę Pabian, koordynatorkę projektu, na promocję i zaprezentowanie Comeniusa w Pradze oraz we Wrocławiu.
- Niezwykłym momentem całości była informacja, o tym, że otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację tego projektu. Następnie było pierwsze spotkanie, na początku był to kontakt e- mailowy, później osobiste poznanie wyjątkowych ludzi, miejsc itp. Przy realizacji tego projektu konieczne było ogromne zaangażowaniu wielu ludzi. W naszej szkole powstał zespół Comenius, który tworzyło 15 nauczycieli z różnych przedmiotów. Wspólnie razem pracowaliśmy nad całością. W projekt zaangażowani było około 300 uczniów, którzy brali udział w konkursach, imprezach, wykładach i prelekcjach.

Na dwie wycieczki do Grecji, Turcji i Słowenii wyjechało natomiast ponad 20 uczniów, którzy nie mieliby szansy wyjazdu, gdyby nie tej projekt. W wielu przypadkach to były ich pierwsze loty samolotem, pierwsze wycieczki zagranicę. Projekt odniósł sukces i przyniósł wszystkim ogromną radość, dlatego będziemy chcieli poprowadzić kolejne takie projekty – powiedziała Magdalena Pabian, koordynator projektu Comenius, partnerskie projekty Szkół ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze.

Jedną z uczestniczek Comeniusa, która wyjechała na wycieczkę do Grecji była Emilia Szmeterowicz z klasy 5 D. Uczennica mówi, że ta wycieczka zostanie w jej sercu na zawsze. – Zostaliśmy tam bardzo dobrze przyjęci, wszyscy się nami opiekowali, chodziliśmy na wiele wycieczek i kiedy musieliśmy się rozstać, w oczach stanęły nam łzy. Kiedy nie wiedzieliśmy jak się porozumieć, pokazywaliśmy coś na migi, rysowaliśmy sobie obrazki – opowiada Emilia.

Do Słowenii wyjechała natomiast Natalia Cetlar z klasy 6 A. – To było niezwykłe przeżycie. Mogliśmy poznać ich kulturę, to co jedzą, ich życie codzienne, szkołę. Gdyby nie nasza szkoła nigdy bym tego miejsca nie zobaczyła, a tak chcę tam wrócić kiedy dorosnę. Utrzymuję stałe kontakty z moimi koleżankami. Często do siebie dzwonimy i piszemy – mówiła.

Podczas dzisiejszego podsumowania, które odbyło się w auli szkoły, poza uczniami, nauczycielami i rodzicami z „ósemki”, zasiedli też nauczyciele, dyrektorzy oraz uczniowie ze szkół z Grecji, Turcji i Słowenii. Obecny był również naczelnik jeleniogórskiej edukacji, Waldemar Woźniak.

Wszystkim zgromadzonym w auli zaprezentowano prezentację multimedialną podsumowującą projekt, oraz niezwykłe występy: zespołu instrumentalnego Canto, wokalnego „Ósemka” oraz tanecznego „Sportdance”. Uczniów do występów przygotowywała pani Anna Szewczuk, nauczycielka muzyki i organizatorka Festiwalu Piosenki, której XIII już finał odbył się tuż po zakończeniu podsumowania Comeniusa. Udział w nim wzięło 22 uczestników, w tym przybyli do Jeleniej Góry uczniowie z Grecji, Turcji i Słowenii.

Całość została zamknięta w ramy licznych atrakcji Rodzinnego Festynu, podczas którego odbyły się m.in. zabawy na zjeżdżalni dmuchanego zamku, loteria fantowa, zawody sportowe, malowania buziek oraz na płótnie, przyśpiewki harcerskie, kiermasz produktów szkolnych, ciast i sałatek, ognisko i wiele, wiele innych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group