• Środa, 23 października 2019
  • Godz. 4:03
  • Imieniny: Marleny, Seweryna, Teodora, Igi
  • Czytających: 2204
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

"Ósemka” z mocą międzynarodowych atrakcji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 7 czerwca 2011, 14:15
Aktualizacja: 14:45
Autor: Angela
Fot. Angela
Podsumowanie dwuletniego programu międzynarodowej współpracy Comenius, XIII edycja Festiwalu Piosenki oraz rodzinny festyn – to atrakcje, w jakich udział wzięli dzisiaj uczniowie, nauczyciele i rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Wł. Broniewskiego w Jeleniej Górze. Imprezy w tym roku swoją obecnością uświetnili goście z Turcji, Grecji i Słowenii.

W tym roku Szkoła Podstawowa nr 8 w Jeleniej Górze miała co świętować, był to bowiem ostatni rok, w którym uczniowie brali udział w programie Comenius, międzynarodowej współpracy ze szkołami z Grecji, Turcji i Słowenii. Przez dwa ostatnie lata jeleniogórska „Ósemka”, była koordynatorem projektu dla wszystkich krajów i, jak się okazało, poprowadziła go wzorowo.

Poświęcenie nauczycieli i uczniów oraz ich wkład pracy zauważono podczas konkursu na najlepszą stronę internetową Comeniusa, w którym „ósemka” zajęła III miejsce. Gratulację i pochwały szkole składały również Fundacja Systemu Edukacji i Kuratorium Oświaty, które oddelegowały Magdalenę Pabian, koordynatorkę projektu, na promocję i zaprezentowanie Comeniusa w Pradze oraz we Wrocławiu.
- Niezwykłym momentem całości była informacja, o tym, że otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację tego projektu. Następnie było pierwsze spotkanie, na początku był to kontakt e- mailowy, później osobiste poznanie wyjątkowych ludzi, miejsc itp. Przy realizacji tego projektu konieczne było ogromne zaangażowaniu wielu ludzi. W naszej szkole powstał zespół Comenius, który tworzyło 15 nauczycieli z różnych przedmiotów. Wspólnie razem pracowaliśmy nad całością. W projekt zaangażowani było około 300 uczniów, którzy brali udział w konkursach, imprezach, wykładach i prelekcjach.

Na dwie wycieczki do Grecji, Turcji i Słowenii wyjechało natomiast ponad 20 uczniów, którzy nie mieliby szansy wyjazdu, gdyby nie tej projekt. W wielu przypadkach to były ich pierwsze loty samolotem, pierwsze wycieczki zagranicę. Projekt odniósł sukces i przyniósł wszystkim ogromną radość, dlatego będziemy chcieli poprowadzić kolejne takie projekty – powiedziała Magdalena Pabian, koordynator projektu Comenius, partnerskie projekty Szkół ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze.

Jedną z uczestniczek Comeniusa, która wyjechała na wycieczkę do Grecji była Emilia Szmeterowicz z klasy 5 D. Uczennica mówi, że ta wycieczka zostanie w jej sercu na zawsze. – Zostaliśmy tam bardzo dobrze przyjęci, wszyscy się nami opiekowali, chodziliśmy na wiele wycieczek i kiedy musieliśmy się rozstać, w oczach stanęły nam łzy. Kiedy nie wiedzieliśmy jak się porozumieć, pokazywaliśmy coś na migi, rysowaliśmy sobie obrazki – opowiada Emilia.

Do Słowenii wyjechała natomiast Natalia Cetlar z klasy 6 A. – To było niezwykłe przeżycie. Mogliśmy poznać ich kulturę, to co jedzą, ich życie codzienne, szkołę. Gdyby nie nasza szkoła nigdy bym tego miejsca nie zobaczyła, a tak chcę tam wrócić kiedy dorosnę. Utrzymuję stałe kontakty z moimi koleżankami. Często do siebie dzwonimy i piszemy – mówiła.

Podczas dzisiejszego podsumowania, które odbyło się w auli szkoły, poza uczniami, nauczycielami i rodzicami z „ósemki”, zasiedli też nauczyciele, dyrektorzy oraz uczniowie ze szkół z Grecji, Turcji i Słowenii. Obecny był również naczelnik jeleniogórskiej edukacji, Waldemar Woźniak.

Wszystkim zgromadzonym w auli zaprezentowano prezentację multimedialną podsumowującą projekt, oraz niezwykłe występy: zespołu instrumentalnego Canto, wokalnego „Ósemka” oraz tanecznego „Sportdance”. Uczniów do występów przygotowywała pani Anna Szewczuk, nauczycielka muzyki i organizatorka Festiwalu Piosenki, której XIII już finał odbył się tuż po zakończeniu podsumowania Comeniusa. Udział w nim wzięło 22 uczestników, w tym przybyli do Jeleniej Góry uczniowie z Grecji, Turcji i Słowenii.

Całość została zamknięta w ramy licznych atrakcji Rodzinnego Festynu, podczas którego odbyły się m.in. zabawy na zjeżdżalni dmuchanego zamku, loteria fantowa, zawody sportowe, malowania buziek oraz na płótnie, przyśpiewki harcerskie, kiermasz produktów szkolnych, ciast i sałatek, ognisko i wiele, wiele innych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Nie_Czwartej 7-06-2011 18:27
4-tej mówimy nie! Kto dał wam takie przyzwolenie?!?! Po naszym chodzili!!!!!!Grrrrrrrrrr
~nie ważne 7-06-2011 22:35
Drogi ktosiu który ma coś do 4 : 1. Czwarta jest najlepsza!!! 2. co ci do tego kto nam pozwolił widocznie ktoś pozwolił 3. jeżeli coś do nas masz to masz problem (bo patrz pkt.1) 4. po "waszym" powiadasz.... hahah no chyba nie 5. taki odważny jesteś żeby się na jelonce wypowiadać to zachęcam do rozmowy np. na zakończeniu roku harcerskiego za dwa tyg. A festyn był super :D
~ 8-06-2011 22:13
A mojej foty to nie ma . To ciastom sie już fot nie robi . ? !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group