Niedziela, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5035
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Orzeł „sfrunął” z wieży ratusza

Poniedziałek, 9 sierpnia 2010, 14:12
Aktualizacja: Wtorek, 10 sierpnia 2010, 7:25
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Orzeł „sfrunął” z wieży ratusza
Fot. Kazimierz Piotrowski
Niecodzienny ładunek przenosił dziś na plecach jeden z alpinistów pracujących przy remoncie ratuszowej wieży. Był to… orzeł, który wieńczył najważniejszy budynek w mieście. Póki co – godła narodowego tam nie ma. Zniesionego i skorodowanego orła zastąpi wkrótce nowy ptak.

Dość skomplikowana operacja „orzeł” rozpoczęła się dziś około godz. 11. – Najtrudniejszym momentem w tego bardzo trudnego i niebezpiecznego zadania było wyjście z orłem poza siatkę zabezpieczającą hełm wieży – poinformował nas Kazimierz Piotrowski z Wydziału Architektury i Urbanistyki UM, który także przebieg operacji sfotografował.

W najbliższych dniach na miejsce starego, skorodowanego orła zawiśnie na szczycie wieży nowy. Będzie to już kolejny orzeł w polskich dziejach Jeleniej Góry. Aż do 1947 roku wieżę ratusza wieńczył bowiem orzeł pruski. Później zastąpiono go symbolem godła narodowego Polski przy okazji włamując się do tuby pamięci pozostawionej przez Niemców i kradnąc złożone tam pieniądze. Orła wymieniono także w roku 1990, kiedy to naszemu godłu przywrócono strąconą w czasach PRL koronę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group