Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6414
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Opowiadali o ludziach, którzy żyli wśród nas

Czwartek, 22 listopada 2018, 6:06
Aktualizacja: Piątek, 23 listopada 2018, 6:29
Autor: WAC
Jelenia Góra: Opowiadali o ludziach, którzy żyli wśród nas
Fot. WAC
W kawiarni „Muza” Osiedlowego Domu Kultury odbyło się wczoraj (21.11) spotkanie pt. "Żyli Wśród Nas...” poświęcone pamięci osób zmarłych, które swoim życiem działalnością odcisnęły swoje piętno na życiu Kotliny Jeleniogórskiej.

Organizatorem spotkania, które corocznie od wielu lat odbywa się w listopadzie jest Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry, przy współudziale innych lokalnych stowarzyszeń i organizacji. Zasadą jest, że to one zgłaszają zmarłe osoby, które zasłużyły się dla życia społecznego w Kotlinie Jeleniogórskiej. W tym roku przywoływano postacie zgłoszone m.in. przez: Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, GOPR, PTTK i Stowarzyszenie Żołnierzy Wojska Polskiego. Wspomnienia te nie miały charakteru prezentacji suchych życiorysów lecz były pełne anegdot i barwnie pokazywały ludzi, żyli wśród nas.

W tym roku bohaterami spotkania byli: Maciej Abramowicz, płk Edward Jakubowski, płk Jan Korczak, Danuta Wielebińska, Jerzy Hubert Modrzejewski. Regułą spotkań jest, że wśród prezentowanych postaci, jest jedna związana z przedwojennymi dziejami miasta. Tym razem był to urodzony w Cieplicach niemiecki etnograf i ornitolog Otto Finsch.

- Urodzony w Cieplicach podróżnik jest chyba jedynym jeleniogórzaninem, który jest patronem miasta – mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry Ivo Łaborewicz. - Od nazwiska Finscha pochodzi nazwa miejscowości portowej i małego dystryktu na północno-wschodnim wybrzeżu Papui Nowej Gwinei - Finschhafen. Jego nazwiskiem nazwano także jeden z kraterów na Księżycu. Przed wojną w Cieplicach miał też swój pomnik.

Twoja reakcja na artykuł?

6
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group