Niedziela, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5217
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Opowiadali o ludziach, którzy żyli wśród nas

Czwartek, 22 listopada 2018, 6:06
Aktualizacja: Piątek, 23 listopada 2018, 6:29
Autor: WAC
Jelenia Góra: Opowiadali o ludziach, którzy żyli wśród nas
Fot. WAC
W kawiarni „Muza” Osiedlowego Domu Kultury odbyło się wczoraj (21.11) spotkanie pt. "Żyli Wśród Nas...” poświęcone pamięci osób zmarłych, które swoim życiem działalnością odcisnęły swoje piętno na życiu Kotliny Jeleniogórskiej.

Organizatorem spotkania, które corocznie od wielu lat odbywa się w listopadzie jest Towarzystwo Przyjaciół Jeleniej Góry, przy współudziale innych lokalnych stowarzyszeń i organizacji. Zasadą jest, że to one zgłaszają zmarłe osoby, które zasłużyły się dla życia społecznego w Kotlinie Jeleniogórskiej. W tym roku przywoływano postacie zgłoszone m.in. przez: Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, GOPR, PTTK i Stowarzyszenie Żołnierzy Wojska Polskiego. Wspomnienia te nie miały charakteru prezentacji suchych życiorysów lecz były pełne anegdot i barwnie pokazywały ludzi, żyli wśród nas.

W tym roku bohaterami spotkania byli: Maciej Abramowicz, płk Edward Jakubowski, płk Jan Korczak, Danuta Wielebińska, Jerzy Hubert Modrzejewski. Regułą spotkań jest, że wśród prezentowanych postaci, jest jedna związana z przedwojennymi dziejami miasta. Tym razem był to urodzony w Cieplicach niemiecki etnograf i ornitolog Otto Finsch.

- Urodzony w Cieplicach podróżnik jest chyba jedynym jeleniogórzaninem, który jest patronem miasta – mówi prezes Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry Ivo Łaborewicz. - Od nazwiska Finscha pochodzi nazwa miejscowości portowej i małego dystryktu na północno-wschodnim wybrzeżu Papui Nowej Gwinei - Finschhafen. Jego nazwiskiem nazwano także jeden z kraterów na Księżycu. Przed wojną w Cieplicach miał też swój pomnik.

Twoja reakcja na artykuł?

6
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
309
Nigdy
20%
Rzadko
42%
Czasami
25%
Często
13%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group