Piątek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Czytających: 6683
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Oponowe śmietniska w lasach i na łąkach

Środa, 11 kwietnia 2012, 8:50
Aktualizacja: 8:51
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Oponowe śmietniska w lasach i na łąkach
Fot. Agrafka
Leżące opony, śmieci i części samochodowe w postaci zderzaków to częsty widok nie tylko w podmiejskich lasach. Osób śmiecących nie odstraszają wysokie kary pieniężne za zanieczyszczanie środowiska.

Nadszedł sezon wymiany opon zimowych na letnie, co zrobić z zużytymi „gumami”? – Opony są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Nasza firma zobowiązana jest jedynie do wywozu śmieci komunalnych. Jeśli ktoś wyrzuci opony do śmietnika, lub obok niego, wtedy możemy zgłosić taką sytuację do Straży Miejskiej, która w odpowiedni sposób ukaże właściciela starych opon.

Natomiast od 1 lipca 2013 roku wejdzie w życie ustawa, która pozwoli nam na ukaranie mieszkańca wyrzucającego niebezpieczne śmieci, poprzez zgłoszenie takiej osoby do wydziału Urzędu Miasta zajmującego się ochroną środowiska – poinformował Włodzimierz Stasiak, dyrektor do spraw zarządzania z MPGK.

Mandat za zaśmiecanie terenu, który nakłada straż miejska, może wynieść od 20 zł do 500 zł w zależności od np. szkodliwości wyrzuconych przedmiotów, czy substancji na teren zieleni. Sprawa może być również skierowana do sądu, który nakłada karę do 5 tys. zł, a także nawiązkę, czyli nakaz przywrócenia terenu do stanu sprzed zanieczyszczenia, co jest najlepszą nauczką dla śmiecących.

Wystarczy tymczasem zostawić stare opony w zakładzie wulkanizacyjnym, w którym wymieniamy opony przy zakupie nowych lub wymianie starych na nowsze. – Firma zajmująca się skupem surowców wtórnych przerabia zużyte opony, które są później dodawane np. do asfaltu lub paliwa alternatywnego. Są również zakłady, które skupują zużyte opony, więc można nawet niewielką ilość pieniędzy na tym zarobić – powiedział pracownik Serwisu Samochodowego Sp. z o.o.

Tym bardziej dziwi widok dzikich śmietnisk organizowanych w lasach, gdzie opona będzie rozkładać się 100 lat, albo i dłużej w znacznym stopniu szkodząc środowisku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group