Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 4985
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Opłata za odpady – za dzieci też płacimy

Wtorek, 19 marca 2019, 8:08
Aktualizacja: Środa, 20 marca 2019, 12:19
Autor: UM Jelenia Góra (komunikat)
Urząd Miasta Jelenia Góra, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przypomina o obowiązku dokonywania opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi za wszystkich mieszkańców nieruchomości w tym również dzieci.

Z uwagi na pojawiające się wśród mieszkańców opinie, że „dzieci nie muszą płacić za śmieci” przypominamy, że obowiązek ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi nakłada na wszystkich mieszkańców ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Żaden mieszkaniec miasta, nie jest zwolniony z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W związku z powyższym, Urząd Miasta apeluje do właścicieli nieruchomości, aby wykonywali nałożony obowiązek związany z deklarowaniem w urzędzie, w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych, wszystkich osób zamieszkujących nieruchomość, również dzieci i emerytów.

Należy zaznaczyć, że dzieci wytwarzają tyle samo odpadów komunalnych co osoby dorosłe. Aby uzmysłowić sobie, ile odpadów wytwarza niemowlę wystarczy zliczyć miesięczną ilość „wyprodukowanych” pampersów, chusteczek nawilżających, opakowań po produktach spożywczych i kosmetycznych, tekstyliów czy opakowań po lekach. Znaczna część odpadów wytwarzanych przez dzieci, nie nadaje się do recyklingu np. środki higieniczne.

W ostatnim czasie do Urzędu Miasta przychodzi wielu rodziców, którzy tłumaczą, że nie wiedzieli o obowiązku płacenia za dzieci. Dlatego przypominamy o konieczności zgłoszenia wszystkich osób zamieszkujących nieruchomość i dokonywania opłat.

Urzędnicy weryfikują ilość osób zamieszkujących na nieruchomościach, porównując dane ewidencyjne ze złożonymi deklaracjami za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W przypadku nieruchomości, na której ustalono mniejszą ilości zadeklarowanych osób, wzywa się właścicieli nieruchomości do złożenia prawidłowej deklaracji. Jeżeli ze strony właścicieli nieruchomości nie ma reakcji, następuje wszczęcie postępowania administracyjnego i opłata za gospodarowanie odpadami jest nakładana decyzją wymiarową, nierzadko sięgającą 2014 roku. Regulowanie opłat za trzy lub cztery lata wstecz, jest znacznym wydatkiem i dla niektórych rodzin może okazać się problematyczne. Dlatego zachęcamy mieszkańców do niezwłocznego deklarowania prawidłowej ilości osób mieszkających na nieruchomości i regularnego ponoszenia opłat za wszystkich domowników.

Stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zamieszkałych, które niezmiennie obowiązują od marca 2014 roku i wynoszą:
- zbiórka selektywna - 15zł /osobę/ miesiąc,
- zbiórka nieselektywna - 25zł /osobę/ miesiąc.

Wszelkich informacji dotyczących deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi udziela Referat Gospodarki Odpadami, który mieści się przy ul. Okrzei 10 w Jeleniej Górze (pok. 204), tel. 75 75-49-896

Twoja reakcja na artykuł?

15
19%
Cieszy
3
4%
Hahaha
4
5%
Nudzi
1
1%
Smuci
43
54%
Złości
14
18%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1200
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group