Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 2692
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Operacja zaćmy bez kolejek? To możliwe!

Sobota, 11 lipca 2015, 9:02
Aktualizacja: Środa, 15 lipca 2015, 16:55
Autor: KSON
Jelenia Góra: Operacja zaćmy bez kolejek? To możliwe!
Fot. Archiwum
Powszechnie znany jest fakt, że czas oczekiwania na szereg zabiegów medycznych w Polsce jest długi, czasami przekraczający dwa, a nawet trzy lata. Szczególnie długo oczekuje się na zabiegi kardiologiczne oraz usuwające wady wzroku. Okazuje się, że jest możliwość skrócenia oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy.

Taką szansę stwarza ratyfikowana w listopadzie 2014 roku przez polski parlament dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 2011 roku w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

W Jeleniej Górze powstała nowa organizacja pozarządowa - Fundacja Instytut Rewalidacji, która działa pod auspicjami Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem jest prowadzenie wszechstronnych działań na rzecz likwidacji barier pomiędzy osobami niepełnosprawnymi, a resztą społeczeństwa. W szerokim zakresie celów statutowych Fundacji znajdują się też działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia.

Mając na uwadze ułatwienie dostępu polskim pacjentom do świadczeń medycznych w ramach współpracy transgranicznej, zgodnie ze wspomnianą Dyrektywą oraz implementującą ją Ustawą, Fundacja nawiązała współpracę z profesjonalnym podmiotem zajmującym się operacjami i zabiegami medycznymi w zakresie dysfunkcji narządu wzroku - renomowaną Polikliniką w Republice Czeskiej, 80 kilometrów od Jeleniej Góry, prowadzącą działalność w zakresie okulistycznych zabiegów medycznych. Poliklinika posiada niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz bazę w zakresie prowadzenia leczenia wszelkich dysfunkcji narządu wzroku. Placówka ta oferuje bez kolejki, w dowolnych terminach, wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy najnowszymi metodami w trybie chirurgii jednego dnia oraz specjalistycznych badań i zabiegów okulistycznych.

Fundacja Instytut Rewalidacji zorganizowała punkt informacyjny, w którym można uzyskać wszelkie informacje związane z możliwością przeprowadzenia operacji zaćmy w Poliklinice w Republice Czeskiej oraz uzyskania refundacji takiego zabiegu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Tutaj dowiedzieć się można o wymaganych przez NFZ dokumentach, terminach i kosztach wyjazdu do Polikliniki, o wszelkich sprawach związanych z przygotowaniem do zabiegu. O refundację zabiegu starać się mogą osoby, których udokumentowany czas oczekiwania na zabieg w Polsce przekracza 6 miesięcy. W chwili obecnej termin wyjazdu nie przekracza 1 miesiąca od chwili zgłoszenia. Fundacja planuje także podpisanie dalszych umów transgranicznych, m. in. z placówkami niemieckimi.

Punkt informacyjny zlokalizowany jest w siedzibie Fundacji Instytut Rewalidacji w Jeleniej Górze przy ul. Osiedle Robotnicze 47a (budynek Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych) i czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 16:00.
telefon: 732898308, 75 7524254
e-mail: visus@instytut rewalidacji.info.pl

Niebawem podobne punkty informacyjne utworzone zostaną we wszystkich większych miastach Dolnego Śląska.

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group