Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 7862
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARLOWE WARY: „Operacja Dunaj” – dziś premiera

Piątek, 10 lipca 2009, 7:51
Aktualizacja: 7:52
Autor: TEJO
KARLOWE WARY: „Operacja Dunaj” – dziś premiera
Filmowy czołg w Karpnikach latem ubiegłego roku.
Fot. Janusz Lewicki
W piątek na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach po raz pierwszy wyświetlony zostanie film Jacka Głomba o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Wiele scen do „Operacji Dunaj” powstało na ziemi jeleniogórskiej.

Polską obsadę filmu będą reprezentowali Zbigniew Zamachowski i Joanna Gonschorek - filmowy kapitan Czesław Grążel i major Czesława Grążelowa. premierze uczestniczyć będzie silna grupa artystów legnickiego Teatru Modrzejewskiej – podał portal e-teatr.

– Swoją obecność zapowiedzieli także grający w filmie Bogdan Grzeszczak i Magda Biegańska oraz reżyser Jacek Głomb, scenarzyści Jacek Kondracki i Robert Urbański, scenograf Małgorzata Bulanda – czytamy.

Polsko-czeską komedię, do której sceny zostały nakręcone latem ubiegłego roku na Dolnym Śląsku, obejrzymy w polskich kinach od 14 sierpnia. W filmie występują: Maciej Stuhr, Tomasz Kot i Zbigniew Zamachowski a także Jiri Menzel, zdobywca Oskara, legendarny twórca czeskich filmów znany z ekranizacji powieści i opowiadań Bohumila(„Pociągi pod specjalnym nadzorem”). W „Operacji Dunaj” zagrał jedną z głównych ról. Był też opiekunem artystycznym produkcji.

Film opowiada o perypetiach załogi czołgu o wdzięcznej nazwie Biedroneczka, który zagubił się podczas inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Na długo zapamiętają obraz mieszkańcy Karpnik, gdzie kręcono plenery, a radziecki czołg „wjechał” w jeden z budynków w urokliwej miejscowości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group