Wtorek, 7 lipca
Imieniny: Cyryla, Metodego
Czytających: 6448
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Oni o żywieniu i żywności wiedzą bardzo wiele

Wiadomości: Jelenia Góra/Region
Niedziela, 12 stycznia 2014, 9:41
Aktualizacja: 9:45
Autor: Org
Fot. Organizator
W piątek (10 stycznia) już po raz osiemnasty w Jeleniej Górze odbyły się eliminacje okręgowe Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Tradycyjnie organizatorem był Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu Filia w Jeleniej Górze. W tegorocznej edycji wzięło udział 48. uczniów z 26. szkół województw dolnośląskiego i opolskiego.

Eliminacje pisemne odbyły się w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych nr 2 w Jeleniej Górze, która udostępniła swoją aulę. W uroczystości otwarcia uczestniczył naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała oraz Zygmunt Korzeniewski naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego, którzy z gospodarzem obiektu Danutą Pawłowicz życzyli uczestnikom powodzenia na olimpiadzie. Dyrektor DODN we Wrocławiu Małgorzata Bacia, która niestety nie mogła przybyć osobiście, przekazała życzenia samych sukcesów i wysokich wyników. Podziękowała również opiekunom za przygotowanie uczniów.

Nad prawidłowością przebiegu eliminacji czuwali: przewodniczący komisji Grzegorz Galiński, pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z-ca przewodniczącego Bogusława Bogucka, kierownik Filii DODN w Jeleniej Górze i sekretarz Małgorzata Grzelczyk (DODN).

Po sprawdzeniu prac, do etapu centralnego zostało zgłoszonych czworo uczestników: Monika Bunio z Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu (opiekun – Krystyna Morawska-Sobczak), Martyna Trojan i Katarzyna Jamińska z I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego w Zespole Szkół nr 1 w Wałbrzychu (opiekun – Paweł Jarema) oraz Aleksandra Hawro z Zespołu Szkół nr 14 we Wrocławiu (opiekun – Marian Piszczek). Niestety zabrakło naszych uczniów, ale może ich nazwiska pojawią się w etapie okręgowym za rok…?

Tematyką wiodącą tegorocznej olimpiady było ”Żywienie u progu i schyłku życia”.
- Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych problemem żywienia, upowszechniania wzorców racjonalnego odżywiania i promocję zdrowia oraz tworzenie dla zdolnej młodzieży możliwości ogólnopolskiej rywalizacji w tym zakresie wiedzy – wyjaśnia Bogusława Bogucka, kierownik Filii DODN w Jeleniej Górze.

Adresatami i uczestnikami olimpiady byli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych dających możliwość uzyskania świadectwa dojrzałości.

Laureaci i finaliści olimpiady mogą liczyć na zwolnienie w części lub w całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych na kierunek zgodny z profilem olimpiady.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~zdegustowany 12-01-2014 14:28
hmmm a podobno nasze szkoły zywieniowe stoja tak wysoko i sa po prostu genialne... wiec dlaczego ja się pytam uczniowie szkoł ogólnokształcących zdeklasowali naszych prymusów??? wstyd, dyrektorzy naszych szkoł powinni się otrzasnac. Kicha na całego
~mareks 12-01-2014 18:40
Tak to już jest , że program realizowany w szkołach ten teoretyczny jest podstawą oceny uczniów.Tyle , że ma on już wiele lat i pozostał daleko za obecnie obowiązującymi realiami w gastronomi .Szkoły aby uczyć na wysokim poziomie muszą współpracować z szefami kuchni , a także brać udział w jak największej liczbie konkursów.
~spec 13-01-2014 0:36
Dobrze, że to wyszło w praktyce. Czas najwyższy, aby Kuratorium sprawdziło przygotowanie i pedagogiczne i zawodowe nauczycieli tego przedmiotu w takich grajdołkach jak Bolesławiec, Lubań, Jelenia Góra. W wielu szkołach pracują "nauczyciele" tacy którzy "gdzieś i coś" gotowali, skończyli jakieś niby studia zaoczne o bardzo niskim poziomie, ale nie mają wykształcenia pedagogicznego, a do pracy w szkole dostali się albo "po protekcji - bo smacznie gotują", albo z powodu braku odpowiedniego nauczyciela i łatania dziur "byle czym". Jest to nieszczęście - bo ma to miejsce w szkołach o tym profilu zawodowym. Należałoby wziąć przykład z Wrocławia. Wykształceni Nauczyciele = dobrze przygotowani uczniowie !!!
~........ 15-01-2014 21:35
Czy ktoś z komentujących tutaj kiedykolwiek widział test z tej olimpiady? Najlepiej wypowiadać się i krytykować jak nie ma się pojęcia o czym się mówi. Dokształcie się najpierw sami a potem wygłaszajcie górnolotne komentarze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group