Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 8752
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Okulary to nie buty

Piątek, 19 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 czerwca 2006, 11:59
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Okulary to nie buty
Fot. Archiwum
Nie kupuj gotowych okularów na bazarach i w punktach pozaoptycznych! To rada okulistów i specjalistów z Jeleniogórskich Zakładów Optycznych. Noszenie takich szkieł może doprowadzić do poważnych wad wzroku

– Kupowane są jak buty, na zasadzie przymierzania. Stwierdzenie „dobrze w nich widzę”, nie gwarantuje jednak ani zdrowego widzenia, ani odpowiedniej korekcji wzroku – mówi Bogumiła Zbyszyńska z JZO.

Tymczasem jeleniogórzanie rzadko poddają się kontroli okulistycznej, a tanie okulary cieszą się popularnością. – Nie stać mnie na wydatek kilkuset złotych na okulary i oprawki – powiedział nam Mariusz Łokowski. – A na ryneczku za parę złotych kupuję okulary, w których dobrze widzę podczas czytania – dodał.

Ale specjaliści ostrzegają, że taki zakup może doprowadzić do pogłębienia istniejących wad wzroku. Łzawienie i pieczenie, uczucie nacisku, zaburzenia w widzeniu, migotanie, bóle i zawroty głowy – to tylko niektóre z objawów. Szczególnie odradza się kupowanie takich okularów dzieciom.

Lekarze zalecają wszystkim indywidualną wizytę u okulisty, który zaleci stosowanie odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Jeleniogórskie Zakłady Optyczne przypominają o swojej akcji pod hasłem „Ratujmy dzieciom wzrok”. W ubiegłym roku 1830 uczniów klas pierwszych i drugich miejskich szkół podstawowych i gimnazjów trafiło do okulisty. Najmłodsi z biedniejszych rodzin za darmo dostali okulary.

Było tak dzięki współpracy miasta, jeleniogórskich firm i lekarzy. JZO podarowały dotychczas blisko siedemset par soczewek. Miasto przeznaczyło na ten cel około 30 tysięcy złotych. Siedem zakładów optycznych nieodpłatnie montuje szkła w okularach.

Akcja ma być kontynuowana także w tym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group