Czwartek, 23 września
Imieniny: Bogusława, Linusa
Czytających: 6383
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O–koło sztuki / Kolem umění w BWA

Sobota, 10 grudnia 2016, 8:08
Autor: BWA
Jelenia Góra: O–koło sztuki / Kolem  umění w BWA
Fot. Użyczone/BWA
Jeleniogórskie Biuro wystaw Artystycznych zaprasza 16 grudnia o godz. 17.00 na wernisaż wystawy O–koło sztuki / Kolem umění. – Ekspozycja jest częścią projektu, w ramach którego prezentujemy potencjał artystyczny pogranicza polsko – czeskiego w obszarze sztuki szkła, ceramiki i designu – informują organizatorzy. Wystawa potrwa do 21 stycznia.

W programie: Prezentacja multimedialna Krzysztofa Rozpondka o godz. 17.30, Prezentacja multimedialna Jakuba Berdycha starszego o godz. 18.00, Prezentacja multimedialna Jakuba Berdycha Karpelisa o godz. 18.30. Natomiast prezentacja multimedialna Edyty Kulli odbędzie się w styczniu 2017 r.

Edyta Kulla – artystka szkła, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom uzyskała w 1997 roku - projektowanie szkła. Od 2000 roku prowadzi pracownię witrażu i szkła artystycznego wg własnego programu - „Akademia Szklanej Inspiracji” przy Jeleniogórskim Centrum Kultury. Zrealizowała wiele autorskich projektów (plenery i warsztaty w zakresie edukacji artystycznej), m.in.: „Futura Natura”, „Akademia Inspiracji Artystycznej”, „Two Rocks, „Mozaika na cztery strony świata”, „Fabryka Szklarzy”, „Art Skwer”, „Art&Glass”, „Noc Sów”, „Kumasz coś?”. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, projektowaniem graficznym, realizuje szklane obiekty użytkowe, jest kuratorką wystaw, inicjatorką wydarzeń artystycznych (koncerty, kiermasze).

Krzysztof Rozpondek – artysta ceramik. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 2012 otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Prodziekan Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków, współzałożyciel interdyscyplinarnej grupy twórczej OŚcienia. Organizator wielu akcji wypału obiektów ceramicznych w piecach polowych: węgierskim, raku i trocinowym. Uczestnik wielu plenerów i sympozjów w kraju i za granicą. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2011 otrzymał Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, a w 2013 Odznakę Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego.

Jakub Berdych (starszy) – artysta szklarz, projektant. Wykłada na Uniwersytecie Technicznym w Libercu. Prowadzi galerię artystyczną w Boučkův Statek w Malej Skale. Prace artysty charakteryzją się subtelnym monumentalizmem oraz nawiązują do twórczości szklarskiej anonimowych twórców-rzemieślników. Jakub Berdych w swoich pracach eksperymentuje z materiałem, sięga do bogatej tradycji szklarskiej i twórczo ją interpretuje.

Jakub Berdych Karpelis - artysta szklarz, reprezentant młodej czeskiej sceny projektowej. Jakub Berdych Karpelis, jest współzałożycielem „Qubus“ - jednego z najbardziej popularnych w Czechach studia projektowego. Od momentu powstania studia w 2002 r., skupiła się na pracy koncepcyjnej używając tradycyjnych materiałów, takich jak czeskie szkło, porcelana. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzealnych w Czechach i poza granicami kraju. Jakub Berdych zajmuje się także projektowaniem wnętrz, architektury. Od 2008 roku jest dyrektorem artystycznym “Dox by Qubus” - salonu znajdującego się w Centrum Sztuki Współczesnej w Pradze - DOX, który oferuje znane międzynarodowe marki, współczesny czeski design i sztukę użytkową.

We wrześniu 2017 r. wystawa przeniesiona zostanie do Maloskálskiej Galerii w Málej Skáli.

W ramach projektu “O-koło sztuki” odbędą się również wycieczki do hut szkła w Czechach (Lindava i Novy Bor) i w Polsce (Piechowice) oraz wizyty w pracowniach szklarskich w Antoniowie i Wolimierzu połączone z działaniami warsztatowymi.

Partnerem projektu “O-koło sztuki” jest Oblastní galerie w Libercu, głównym organizatorem projektu jest BWA Jelenia Góra.

Projekt „O-koło sztuki” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020, środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa oraz środków Miasta Jelenia Góra.

Na zaproszeniu wykorzystano pracę Jakuba Berdycha Karpelisa, Hände hoch, porcelana, mosiądz, 2016

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group