Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 7020
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Około 100 samorządowców za Deklaracją Sudecką

Piątek, 2 lutego 2018, 8:21
Aktualizacja: Sobota, 3 lutego 2018, 9:16
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Około 100 samorządowców za Deklaracją Sudecką
Fot. Przemek Kaczałko
W czwartek (1.02) w Jeleniej Górze odbyło się kolejne spotkanie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z południowej części Dolnego Śląska. Grupa pracuje nad strategią Sudety 2030, która w kolejnej perspektywie unijnej ma być szansą na pozyskanie środków dla tych miejscowości.

Dotychczasowy nierówny podział (znaczną część środków pochłonął Wrocław i jego najbliższe okolice) zmobilizował włodarzy miast do wspólnego działania. Chodzi przede wszystkim o wykluczenie komunikacyjne, ale także inne obszary rozwoju regionu wałbrzysko-jeleniogórskiego.

- Mamy trochę inne problemy, niż Wrocław i północ województwa. U nas drogi i kolej nie są dostosowane do liczby turystów, którą mamy – do naszej kotliny przyjeżdża ponad 3 miliony turystów. Tak samo nasz szpital wojewódzki nie jest dostosowany do tej liczby turystów – powiedział Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

- Najważniejsze, żebyśmy mówili jednym głosem, a ten będzie silniejszy – stwierdziła Anna Konieczyńska, starosta powiatu jeleniogórskiego, która liczy, że wewnętrzne spory zostaną odłożone na bok dla dobra wspólnego. - Dotychczas osoby we Wrocławiu, które podejmowały decyzje widziały ogromne potrzeby stolicy województwa. Do tej pory w naszym regionie każdy działał osobno, a jak będziemy rozmawiać i prosić razem, to wierzę w szczęśliwe rozwiązania – dodała.

Prezydent Jeleniej Góry podkreślił, że jest to rozwiązanie podobne jak na Mazowszu, gdzie województwo, podobnie jak Dolny Śląsk z Wrocławiem jest inaczej postrzegane jako całość wraz z Warszawą. - PKB na głowę jest bardzo wysokie, a wtedy nie będzie funduszy pomocowych. Tutaj chodzi o zebranie południa województwa, aby pokazać, że bez Wrocławia jesteśmy w gorszej sytuacji. Zbiorowe dane statystyczne pokazują, że wszystkim się dobrze powodzi, a w rzeczywistości nie powodzi się – powiedział Marcin Zawiła.

Grupa działa pod przewodnictwem prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja. Podczas wczorajszego spotkania skupiono się na komunikacji drogowej, natomiast na jednym z kolejnych spotkań będzie też mowa o ruchu kolejowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
248
Tak
31%
Nie
63%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group