Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 8 stycznia
Imieniny: Juliusza, Seweryna
Czytających: 13313
Zalogowanych: 111
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Okolice Jelonki z lotu ptaka

Środa, 8 lipca 2009, 8:12
Aktualizacja: 8:13
Autor: TEJO
REGION: Okolice Jelonki z lotu ptaka
Fot. Marek Tkacz/ Archiwum
Zapraszamy na wakacyjny lot w pobliże Jeleniej Góry i podziwianie z pokładu samolotu jednego z zamków, z których nasz region słynie.

Świny (Schweinhausburg) w pobliżu Bolkowa to dawna rezydencja rodziny Świnków (Schweinischen). Jest nieodłącznym elementem krajobrazu tej części regionu. Zamek nie miał szczęścia w swojej historii. Najpierw wiele stracił na znaczeniu po wybudowaniu w XV wieku potężnego zamczyska w Bolkowie.

Potem – po rozbudowie w XVII wieku – zaczął podupadać. Budowla, nadgryziona przez ząb czasu, huragan oraz pożar z końca XIX wieku, niemal się rozsypała. Stoi tylko dzięki zakonserwowaniu ruiny w latach 30. minionego stulecia. Świny są dziś jedną z nielicznych średniowiecznych warowni, które po przekształceniach w Polsce trafiły w prywatne ręce. Zamek w różnych okresach swojej świetności i postępującego upadku zobaczymy na starych pocztówkach.

Sonda

Co myślicie o opłatach klimatycznych?

Oddanych
głosów
404
Powinna obowiązywać
17%
Opłaty powinny wzrosnąć
4%
Powinna zostać zlikwidowana
79%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Jedna zmiana, która wystrzeli Twój testosteron
Rozmowy Jelonki
Zwierzęta boją się huku petard 100 razy bardziej niż człowiek
 
Aktualności
Planetarium może przyjechać do Was
 
Ciekawe miejsca
Jedli, pili i sądzili – Karczma Sądowa w Bukowcu
 
Kilometry
Na obwodnicę Kaczorowa jeszcze długo poczekamy
 
Aktualności
Wiewiórki nie zamarzną w Parku Norweskim w Jeleniej Górze
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group