Sobota, 23 stycznia
Imieniny: Łukasza, Marii
Czytających: 3222
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ognisko ogrzało płomieniami patriotyzmu

Sobota, 12 listopada 2011, 8:46
Aktualizacja: 9:03
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Ognisko ogrzało płomieniami patriotyzmu
Fot. RED
W mroźny wieczór wczorajszego Święta Niepodległości na dziedzińcu byłego Kolegium Jezuickiego przy ulicy Kopernika zabrzmiały patriotyczne pieśni w niezapomnianej scenerii Ogniska Patriotycznego, rozpalonego przez harcerzy. Wspominano też ludzi, których już wśród nas nie ma, a którzy zasłużyli się harcerstwu.

Organizatorem Ogniska Patriotycznego było Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego. Dość licznie zebranych, którym nie przeszkadzała niska temperatura, powitał ksiądz Mariusz Majewski, były wikariusz parafii św. Erazma i Pankracego, kapelan harcerzy, a aktualnie sekretarz Biskupa Legnickiego i notariusz Legnickiej Kurii Biskupiej, wiceprezes stowarzyszenia.

Ksiądz M. Majewski podkreślił, że Ogniska Patriotyzmu to ogólnopolska akcja i pomysł Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, który powstał w Wieluniu. Cel: przypomnienie wartości tradycyjnych poprzez wspólny śpiew pieśni patriotycznych, a także przybliżenie sylwetek ważnych dla historii Polski postaci.

Przy płomieniach jeleniogórskiego ogniska zasiedli harcerze, ale nie tylko. Przybyli jeleniogórzanie, zarówno starsi jak i młodsi, którzy w ten sposób manifestowali swoją radość ze Święta Niepodległości. Przy akompaniamencie gitar wspólnie śpiewano rozmaite pieśni patriotyczne, do których teksty zamieszczono w rozdanych śpiewnikach, a także wyświetlono z projektora. – Taki śpiew w grupie jest rzadko ostatnio praktykowany, a pieśni z nutą patriotyzmu odchodzą w zapomnienie. Tą wieczornicą chcemy o tym przypomnieć – powiedzieli organizatorzy.

Ognisko Patriotyzmu stało się także okazją do przybliżenia sylwetek Polaków, którzy w sposób szczególny zasłużyli się harcerstwu. Pokazano prezentację multimedialną, a zebrani usłyszeli noty biograficzne wielu ważnych w dziejach Polski postaci, między innymi, ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego, prof. Tomasza Strzębosza, gen. Józefa Hallera, hm. Pawła Wypycha, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, hm. Leszka Białacha, ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego, księdza Ignacego Skorupki.

Gościem wieczornicy była posłanka Marzena Machałek z Prawa i Sprawiedliwości. – Często mówi się, że pojęcie patriotyzmu jest dziś obciachowe, a to nieprawda. W naszym życiu wciąż jest miejsce na pielęgnowanie tych wartości, na których wychowywały się pokolenia Polaków – powiedziała parlamentarzystka, która włączyła się do wspólnego śpiewu.

– Rozgrzaliśmy przy tym ognisku nie tylko siebie, lecz także nasze serca – powiedział na koniec wieczornicy ks. Bogdan Żygadło, proboszcz parafii św. Erazma i Pankracego i dziekan jeleniogórski. Duchowny wyraził nadzieję, że ta lekcja patriotyzmu przyniesie nie tylko odświeżenie wiadomości o ludziach, którzy w wielu przypadkach oddali za ojczyznę życie, lecz także pomoże w kształtowaniu postaw w codzienności. Ognisko Patriotyzmu – jak zapowiedziano – będzie wydarzeniem cyklicznym organizowanym przy okazji różnych świąt narodowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group