Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2232
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Odyseusz na zakończenie

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 23 lipca 2018, 10:52
Aktualizacja: Środa, 25 lipca 2018, 8:27
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Za nami 36. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze. Podobnie jak w pierwszych dwóch dniach imprezy, frekwencja wśród publiczności była znakomita, a na zakończenie zaprezentował się holenderski Teatr Gajes, który w widowiskowy i zabawny sposób opowiedział o Odyseuszu.

Na początek trzeciego dnia pokazów, wystąpił teatr PasParTouT, który dwukrotnie zaprezentował przedstawienie opowiadające o gromadzie szczurów, które wyszły z kanałów i postanowiły podbić świat. Pozostające w ciągłym ruchu gryzonie grały na instrumentach, będąc w stałym kontakcie z publicznością. Wśród spektakli skierowanych do rodzin był też znany z drugiego dnia festiwalu Luigi Ciotta z Włoch – pełen słodkości pokaz pt. „Sweet dreams”.

Bohaterami przedstawienia byli pracownicy różnych banków, którzy zamiast podczas przerwy rozmawiać o stopach procentowych, spotykają się, żeby poszaleć na hulajnogach. Marynarki zamienili na ochraniacze, kaski i dżinsowe katany z naszytą na plecach nazwą gangu i rozpoczynali szaloną zabawę.

Następnie widzowie przenieśli się na spektakl Teatru HoM, który poprzez „Monsieur Charlie” złożył hołd geniuszowi Charliego Chaplina. Na przedstawienie składały się 4 komiczne etiudy, stworzone w estetyce niemego kina, z muzyką graną na żywo przez tapera.

Przedostatnim spektaklem festiwalu było widowisko zapewnione przez Teatr Ewolucji Cienia. „Fin amor – miłość dworna” to przedstawienie kostiumowe, opowiadające średniowieczną historię miłości rycerza i damy, wywodzących się z wyższych warstw społecznych. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła aktorów zasłużonymi brawami.

Na zakończenie 36. MFTU tłumy wyruszyły na ulicę Sudecką, gdzie w okolicach hotelu Mercure Theatre Gajes z Holandii zaprezentował „Odyssee”. Monumentalne przedstawienie opowiadało o przygodach Odyseusza po bitwie pod Troją. Jego podróż nie była łatwa, trwa lata. Na wyspach, które odwiedzał, czyhało niebezpieczeństwo, nieodparte pokusy i zaklęcia. Herosem opiekuje się bogini Atena, dzięki czemu uszedł niszczycielskiej mocy boga morza Posejdona. W końcu powrócił na Itakę i stał twarzą w twarz ze swoją żoną Penelopą. Setki widzów okrzykami zachwytu i gorącymi brawami podziękowały aktorom, a także organizatorom festiwalu za trzy dni wspaniałych wrażeń.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~mel 23-07-2018 13:08
Brawo! Nareszcie dobry festiwal. Pracujcie tak dalej. Oby miasto/sponsorzy/ministertstwo sypnęło groszem, żeby za rok było jeszcze lepiej. Może tydzień?
~ 23-07-2018 13:47
Tłumy ludzi,piękna pogoda, ciekawe spektakle.Tegoroczna edycja pokazała że ten festiwal trzeba kontynuować .Jedyne rozczarowanie to spektakl finałowy bez dynamiki,to nie był teatr klasy Malabar,Plasticiens Volants czy nawet KTO.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group