Niedziela, 7 marca
Imieniny: Pawła, Tomasza
Czytających: 2447
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: ODYSEJA SECOND LIFE. Po premierze w JCK

Sobota, 30 lipca 2011, 15:09
Aktualizacja: 15:15
Autor: Petr
JELENIA  GÓRA: ODYSEJA SECOND LIFE. Po premierze w JCK
Fot. Zyava
Wczoraj, 29 lipca w Sali Widowiskowej JCK przy ulicy Bankowej w Jeleniej Górze odbyła się premiera spektaklu ODYSEJA SECOND LIFE podsumowującego Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „Odyseja” 2011.

Ideą Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych „Odyseja” jest podtrzymywanie i promocja tradycji narodowych Polski i Niemiec, a także wzmacnianie świadomości i aktywnej postawy obywatelskiej. Projekt ten, służy przełamywaniu barier i stereotypów, jak również tworzeniu płaszczyzny porozumienia między młodymi ludźmi z dwóch kulturowo odmiennych państw – ich wzajemnej integracji poprzez doświadczenia sceniczne.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji „Odysei” była wczorajsza premiera spektaklu w wykonaniu młodych aktorów Teatru Odnalezionego i zagranicznych tancerzy: ODYSEJA SECOND LIFE. Jak było? Tłumnie i w bardzo ciekawym klimacie, bowiem choć inspirowana życiem codziennym, sztuka ukazuje rzeczywistość przez pryzmat gry komputerowej, rozgrywającej się na trzech kolejnych levelach.

– Ten spektakl to rewelacja. Levele, floppy disk jeden i dwa, bohaterowie niczym wyciągnięci ze starych planszówek na pecety, wizualizacje, muzyka oraz taniec nowoczesny pomieszane z nomenklaturą typowego Polaka, ciągle rozpamiętującego i biadolącego nad swoim losem, to właśnie jest ODYSEJA SECOND LIFE. Według mnie, w tej sztuce naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie. No i ta choreografia – entuzjazmował się po premierze Jacek Badecki, jeden z uczestników.

Istotnie bowiem ODYSEJA SECOND LIFE może zrobić duże wrażenie zarówno na starszych, jak i młodszych miłośnikach teatru nowoczesnego. W tym przypadku, nawiązanie do mitycznego Odysa, który jako „bohater delux” wędruje po świecie Europy Środkowej, trochę wirtualnym, a trochę prawdziwym – w sztuce pojawiają się wtręty narodowościowe, odwołania do idei, a także postaw prowadzących do społecznych konfliktów, okazuje się strzałem w dziesiątkę. Co więcej, spektakl cechują znakomita, wspomniana już wcześniej choreografia oraz muzyka.

W ODYSEI SECOND LIFE „bohaterowi delux” towarzyszą Top Gun, Ring Tone, Rotkaepchen, Gothic Count i Soul Raper. Akcja spektaklu toczy się w ciągłym ruchu, zgiełku potęgowanym ekspresjami w wykonaniu tancerzy, pośród którego groteskowe, niekiedy bardzo wulgarne postaci prowadzą ze sobą dialog o życiu i śmierci. Rozmowę czasami poważną, innym znów razem irracjonalną i śmieszną. Społeczny dyskurs o ksenofobii, homoseksualizmie, „stawianiu pomników karykaturom karykatur i sercu narodu bijącym pod skocznią”. A w finale – GAME OVER z bułką i bananem.

– Ale to jeszcze nie koniec. ODYSEJĘ SECOND LIFE będziemy rozwijać na bieżąco, pracować nad nią, bo mamy mnóstwo ciekawych pomysłów. W swym ostatecznym kształcie spektakl zostanie włączony do repertuaru Teatru Odnalezionego i będzie nadal odgrywany na scenie. Ten projekt jest tego warty, jest ułamkiem sekundy ukazującym rzeczywistość w pigułce. To również remixsy utworów zespołu Stone Roses, które brzmią świetnie i doskonale pasują do przekazywanych treści – mówił nam Łukasz Duda, animator kultury, pracownik JCK i reżyser spektaklu. Warto zobaczyć.

Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „Odyseja” to przedsięwzięcie organizowane przez JCK w Jeleniej Górze, Miasto Jelenia Góra, Socjokulturalne Centrum Kultury Steinhaus Bautzen i Teatr Odnaleziony w ramach projektu „Od fundamentów po szczyty”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group