Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 8501
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Odważne „Drogi rozwoju” w Galerii N…

Piątek, 17 września 2010, 19:48
Aktualizacja: Sobota, 18 września 2010, 7:33
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Odważne „Drogi rozwoju” w Galerii N…
Fot. TEJO
Zbiorową wystawę prac absolwentów i najlepszych uczniów Liceum Plastycznego z różnych dziedzin sztuki otwarto dziś w Galerii N… Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Celem ekspozycji było pokazanie ewolucji artystów: od uczniów do ludzi dojrzałych. Prace jednego z autorów uznano za zbyt odważne i pokazano w oddzielnej sali, gdzie nie mają wstępu niepełnoletni.

Galeria DODN wypełniła się głównie pracownikami, uczniami oraz przyjaciółmi Liceum Plastycznego im. Wyspiańskiego. Wszystkich powitał Zygmunt Korzeniewski, szef DODN. Wśród przybyłych był Sylwester Urbański, kandydat lewicy na prezydenta Jeleniej Góry, dyrektorzy placówek kultury i inni goście. Był też Marcin Zawiła, tyle że siedział piętro wyżej, bo równolegle do wernisażu toczyło się posiedzenie rady Platformy Obywatelskiej.

Na ścianach zawisły prace różne: od obrazów w rozmaitych technikach, poprzez fotografie, kolaże, rysunki, aż do modeli przestrzennych. Wspólny mianownik: dzieła wyszły spod rąk ludzi, którzy bądź ukończyli wspomniane liceum, bądź są w finalnym etapie kształcenia.

Kuratorka Galerii N… Bogusława Bogucka podkreśliła, że dzięki zestawieniu prac nauczyciele mają możliwość zobaczyć, co wyrosło z uczniów, których talent kształtowano w szkole. Dodała także, że wystawie towarzyszy refleksja o wpływie wolności na sztukę. Czy prace tworzone po zakończeniu edukacji wyrażają więcej swobody? Czy droga rozwoju zawsze jest zgodna z oczekiwaniami i nadziejami? – pytała B. Bogucka. Skonkludowała, że najważniejsze jest, aby celem drogi rozwoju była uczciwość.

Andrzej Blusz, wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, zaprosił na środek sali autorów prac. Nie wszyscy z rozmaitych względów mogli przybyć. O każdym A. Blusz powiedział kilka zdań: w większości był ich wychowawcą. W Galerii N… można oglądać prace następujących absolwentów: Katarzyny Kaźmierczyk, Pawła Modzelewskiego, Katarzyny Suchty, Grzegorza Łoznikowa, Grazyny Ślusarczyk, Justyny K. Lipiak, Aleksandry Witek, Joanny Freidenberg-Kananowicz, Jolanty Gizak-Aune, Katarzyny Gorczycy, Anny Zagórskiej, Karola Nienartowicza, Anny Waraszko, Mileny Włodarczyk, Małgorzaty Babiak, Edyty Roli-Marcinkowskiej i Tomasza Michalskiego.

Zaproszono także wyróżniających się licealistów: Martę Chmielecką, Karolinę Dudę, Justynę Kiedrzyn, Blankę Kananowicz, Magdalenę Michalak, Agnieszkę Rzońcę oraz Adriana Wójtowa. – To jeszcze uczniowie, ale już z dużymi osiągnięciami i niezaprzeczalnym talentem – mówił Andrzej Blusz chwaląc wszystkich i każdego z osobna.

O muzyczną oprawę wernisażu zadbała Alina Gregorczyk, uczennica PSM II stopnia, która grała na oboju przy akompaniamencie Krzysztofa Gotartowskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group