Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6785
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Odważne „Drogi rozwoju” w Galerii N…

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 17 września 2010, 19:48
Aktualizacja: Sobota, 18 września 2010, 7:33
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zbiorową wystawę prac absolwentów i najlepszych uczniów Liceum Plastycznego z różnych dziedzin sztuki otwarto dziś w Galerii N… Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Celem ekspozycji było pokazanie ewolucji artystów: od uczniów do ludzi dojrzałych. Prace jednego z autorów uznano za zbyt odważne i pokazano w oddzielnej sali, gdzie nie mają wstępu niepełnoletni.

Galeria DODN wypełniła się głównie pracownikami, uczniami oraz przyjaciółmi Liceum Plastycznego im. Wyspiańskiego. Wszystkich powitał Zygmunt Korzeniewski, szef DODN. Wśród przybyłych był Sylwester Urbański, kandydat lewicy na prezydenta Jeleniej Góry, dyrektorzy placówek kultury i inni goście. Był też Marcin Zawiła, tyle że siedział piętro wyżej, bo równolegle do wernisażu toczyło się posiedzenie rady Platformy Obywatelskiej.

Na ścianach zawisły prace różne: od obrazów w rozmaitych technikach, poprzez fotografie, kolaże, rysunki, aż do modeli przestrzennych. Wspólny mianownik: dzieła wyszły spod rąk ludzi, którzy bądź ukończyli wspomniane liceum, bądź są w finalnym etapie kształcenia.

Kuratorka Galerii N… Bogusława Bogucka podkreśliła, że dzięki zestawieniu prac nauczyciele mają możliwość zobaczyć, co wyrosło z uczniów, których talent kształtowano w szkole. Dodała także, że wystawie towarzyszy refleksja o wpływie wolności na sztukę. Czy prace tworzone po zakończeniu edukacji wyrażają więcej swobody? Czy droga rozwoju zawsze jest zgodna z oczekiwaniami i nadziejami? – pytała B. Bogucka. Skonkludowała, że najważniejsze jest, aby celem drogi rozwoju była uczciwość.

Andrzej Blusz, wicedyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, zaprosił na środek sali autorów prac. Nie wszyscy z rozmaitych względów mogli przybyć. O każdym A. Blusz powiedział kilka zdań: w większości był ich wychowawcą. W Galerii N… można oglądać prace następujących absolwentów: Katarzyny Kaźmierczyk, Pawła Modzelewskiego, Katarzyny Suchty, Grzegorza Łoznikowa, Grazyny Ślusarczyk, Justyny K. Lipiak, Aleksandry Witek, Joanny Freidenberg-Kananowicz, Jolanty Gizak-Aune, Katarzyny Gorczycy, Anny Zagórskiej, Karola Nienartowicza, Anny Waraszko, Mileny Włodarczyk, Małgorzaty Babiak, Edyty Roli-Marcinkowskiej i Tomasza Michalskiego.

Zaproszono także wyróżniających się licealistów: Martę Chmielecką, Karolinę Dudę, Justynę Kiedrzyn, Blankę Kananowicz, Magdalenę Michalak, Agnieszkę Rzońcę oraz Adriana Wójtowa. – To jeszcze uczniowie, ale już z dużymi osiągnięciami i niezaprzeczalnym talentem – mówił Andrzej Blusz chwaląc wszystkich i każdego z osobna.

O muzyczną oprawę wernisażu zadbała Alina Gregorczyk, uczennica PSM II stopnia, która grała na oboju przy akompaniamencie Krzysztofa Gotartowskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ggg 17-09-2010 20:01
A fotki jakieś będą ?
~romi 17-09-2010 20:35
A zdjęcia obrazów to tak jakoś przeoczono czy dziełami sztuki były twarze zwiedzających ?
~romi 17-09-2010 21:12
Brawo Karolina !!!
Piipi Jelonkowa 17-09-2010 22:06
..ta szkoła ma szczęscie do tworzenia talentów ! ~ Nasz Artysta - Darek Miliński był absolwentem w/w szkoły
~gr 17-09-2010 22:39
świetne obrazy na zdjęciach numer 21 i 32. kto jest autorem? doskonały warsztat
~romi 17-09-2010 23:28
Też w tej szkole się uczyłem , niestety tylko zawodu bo wczasach gdy tam chodziłem zdolności nie koniecznie szły w parze z naborem na plastykę a że nie lubiłem korzystać z koneksji które wtedy były ważne , mogę tylko pozazdrościć profesjonalistą .Fajnie że teraz przy naborze do klas plastycznych liczy się talent skrupulatnie wyławiany z grona chętnych . Ale mimo że plastykiem nie zostałem klimatu tej szkoły każdemu życzę i chwalę się że jestem po rzemiosłach .
~miszcz 20-09-2010 17:34
Gęby, gęby, gęby... Co to wystawa gęborytu była? Dwie prace solo (świetne), kilka mimochodem jako tło i galeria działaczy - gadaczy. Dla większości z nas - bezimienny tłum. Chyba nie tak powinien wyglądać reportaż z wystawy - było nie było - malarskiej. Obrazy, jakieś nazwiska przy nich, a nie tylko gęby, tłuszcza, lista wyborców i nic więcej.
~ 8-10-2010 21:55
W "Jelonkowej" galerii za...lazł się tylko jeden obrazek /fot. 32/. Ma -chyba /?/ - szokować. Czy rzeczywiście?. Chyba nie jestem artystycznie wyrobiony. DOLNOŚLĄZAK.
~ 26-10-2010 10:31
ad. 21:55. DOLNOŚLĄZAK. Nie jestem autorem postu z godz. 21:55.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group