Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 8314
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Odtworzą dawne sady

Środa, 31 lipca 2019, 6:24
Aktualizacja: Piątek, 2 sierpnia 2019, 14:55
Autor: Paweł Guszała
Region: Odtworzą dawne sady
Fot. Paweł Guszała
Stowarzyszenie LGD–Partnerstwo Izerskie podpisało umowę na realizację kolejnego, dużego projektu unijnego. Dzięki niemu w Polsce i w Niemczech zachowane zostaną stare odmiany drzew.

Umowa na realizację projektu „Stare odmiany drzew owocowych po stronie Polskiej i po stronie Saksońskiej” podpisana została w czerwcu tego roku. Za jego sprawą Partnerstwo Izerskie wraz z Fundacją LaNU z Saksonii będzie walczyć o zachowanie sadów w starym typie po obu stronach granicy. Na ten cel zagwarantowane jest już 300 tys. euro.

Po stronie polskiej w ramach projektu będziemy szkolić ludzi jak szczepić drzewa, jak pozyskiwać zrazy, w jaki sposób zakładać sad, jak go pielęgnować – tłumaczy Bożena Mulik, prezes Stowarzyszenia LGD-Partnerstwo Izerskie.

Dodatkowo dzięki projektowi na naszym terenie powstaną cztery modelowe sady: we Wleniu, Grudzy, Lubomierzu i Świeradowie Zdroju przy Izerskiej Łące.

Tam jest już stworzone, przez miejscowego burmistrza, pewne centrum i w tym miejscu będą docelowo odbywały się szkolenia. Będziemy pokazywać jak zachować te odmiany, a oprócz tego na Izerskiej Łące stworzymy Bank Zrazów Starych Drzew Owocowych, które są jeszcze u nas w pojedynczych sztukach – kończy B. Mulik.

Formalnie projekt zakończy się w 2021 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

33
85%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
3%
Złości
4
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group