Czwartek, 21 września
Imieniny: Jonasza, Mateusza
Czytających: 10907
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odszkodowanie dla prezesa DIOZ za zatrzymanie

Czwartek, 5 listopada 2020, 8:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Odszkodowanie dla prezesa  DIOZ za zatrzymanie
Fot. użyczone
Za bezprawne uznał Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze zatrzymanie przez policję, działającą na polecenie zgorzeleckiej prokuratury rejonowej, prezesa Dolnośląskiego Inspektoratu Ochrony Zwierząt Konrada Kuźmińskiego. Jednocześnie zasądził na jego rzecz odszkodowanie w wysokości 10 tysięcy złotych.

Do zatrzymania mężczyzny, na prawie 40 godzin, doszło w maju 2019 roku. Jego podstawą miało być nie stawienie się działacza na rzecz praw zwierząt na komendzie policji w Zgorzelcu. Miał on tam zeznawać w charakterze podejrzanego o popełnienie dwóch przestępstw – kradzieży trzech psów oraz naruszenia miru domowego farmy fotowoltaicznej, gdzie przebywały konające zwierzęta.

W sprawie tej prokuratura wezwała mnie w kwietniu br. wyłącznie jeden raz, ale ponieważ nie mogłem się stawić, mój obrońca usprawiedliwił tą nieobecność, podając jej poważne przyczyny - tłumaczył wtedy K. Kuźmiński. - Ponadto mój obrońca również telefonicznie skontaktował się z prowadzącym postępowaniem i ustalił, że o innym terminie mojego przesłuchania w tej sprawie zostaniemy powiadomieni odrębnym pismem. Niespodziewanie, w czwartek zatrzymała mnie policja podając jako przyczynę zatrzymania moje niestawiennictwo.

Jeleniogórski sąd uznał, że zarówno samo zatrzymanie K. Kuźmińskiego jak i jego forma (policjanci założyli mu wtedy kajdanki zespolone jak groźnemu przestępcy) były bezprawne. Wyrok nie jest prawomocny.

Sam zainteresowany nie kryje zadowolenia z treści orzeczenia, jednak nie jest usatysfakcjonowany kwotą zasądzonego odszkodowania, gdyż domagał się 50 tysięcy złotych.

Bardzo się cieszę z orzeczonego wyroku, zwłaszcza że sąd w jego ustnym uzasadnieniu rozbił w pył tezy prokuratury co do zasadności mojego zatrzymania - mówi K. Kuźmiński. - Wskazał też, że środki zastosowane wobec mnie przez prokuraturę były całkowicie chybione. Teraz czekam na pisemne uzasadnienie wyroku, gdyż zamierzam się od niego odwołać. Jednocześnie deklaruję, że całą kwotę odszkodowania zamierzam przekazać na realizację celów statutowych DIOZ.

Twoja reakcja na artykuł?

40
62%
Cieszy
8
12%
Hahaha
3
5%
Nudzi
1
2%
Smuci
8
12%
Złości
5
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
40
Tak
13%
Nie
88%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
 
112
Aż 43 zatrzymanych!
 
Aktualności
Strażacy dostali pieniądze
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group