Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 2972
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Odszedł Wiesław Chachuła, zasłużony ratownik górski

Czwartek, 4 grudnia 2014, 7:51
Aktualizacja: 13:08
Autor: Stanisław Jawor
Region: Odszedł Wiesław Chachuła, zasłużony ratownik górski
Fot. Archiwum Autora
Odszedł Wiesław Chachuła, uznany za jednego z Ojców Ratownictwa Sudeckiego. Po zakończeniu zasadniczej służby wojskowej, którą odbywał razem ze Stanisławem Kieżuniem, w roku 1953 wstąpił do Grupy Sudeckiej GOPR, a dwa lata później został członkiem Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego.

Wiesław Chachuła urodził się 2 czerwca 1929 roku w Łodzi (zm. 29.11.br.) W okresie okupacji jako siedemnastolatek był zatrudniony w niemieckiej firmie elektrycznej. Po zakończeniu wojny ukończył naukę w Gimnazjum Elektrycznym i został skierowany do pracy w Zakładach Energetycznych w Jeleniej Górze, w których z przerwą na służbę wojskową, przepracował 48 lat. Jeszcze przed powołaniem do odbycia zasadniczej służby wojskowej zainteresował się pracą społeczną w Pogotowiu Górskim i w Klubie Wysokogórskim.

W maju 1955 roku, razem z Tadeuszem Muchą i Waldkiem Siemaszką, ukończył Kurs Ratownictwa Górskiego na Hali Gąsienicowej. (15 – 24.V.55) , połączony ze szkoleniem sanitarnym PCK II Stopnia oraz szkoleniem podstawowym Terenowej Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwchemicznej Kraju.

W latach sześćdziesiątych, bardzo sprawny fizycznie Wiesław, wraz z partnerami z Klubu Wysokogórskiego, dokonał kilku pierwszych polskich przejść dróg skalnych w Śnieżnych Kotłach i Górach Sokolich. Wspinał się też na wyjazdach klubowych w Tatrach. Brał udział w obozach żeglarskich ratowników sudeckich GOPR organizowanych na Mazurach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group