Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 9277
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Odszedł nestor harcerstwa

Wtorek, 3 sierpnia 2010, 8:35
Aktualizacja: 8:36
Autor: Kazimierz Piotrowski
REGION: Odszedł nestor harcerstwa
Fot. K. Piotrowski
– Najstarszy instruktor Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, hm. Józef Poprawa, SZARY WILK, 30 lipca 2010 r. odszedł na wieczną wartę! – poinformowano na stronie ZHR.

Msza święta pogrzebowa zostanie odprawiona w środę, 4 sierpnia 2010 r., o godz. 15.00 w kaplicy na Starym Cmentarzu przy ul. Katowickiej w Kamiennej Górze. Po Mszy odprowadzimy ciało hm. Józefa Poprawy na miejsce wiecznej warty.

Hm. Józef Poprawa w marcu 2010 r. skończył 97 lat. Urodził się 1 marca 1913 r. w Sułkowicach w powiecie gostyńskim. Był nauczycielem w szkole, uczył zawodu. Praktycznie całe swe życie oddał harcerstwu. Wstąpił do ZHP 11 lutego 1930 roku. Był zastępowym, przybocznym i drużynowym 4 Drużyny Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki w Krobi.

Podczas II Wojny Światowej harcmistrz służył w 56. Pułku Piechoty w Kompanii Cyklistów. Trafił do niewoli. Od 1940 do kwietnia 1945 – pracował przymusowo na roli w Niemczech. W tym czasie był w tajnej organizacji podziemnej. Jej motto brzmiało: „MILCZEĆ ZNACZY ŻYĆ”. Współpracował również z antyfaszystami niemieckimi.

Pracował w hitlerowskich Niemczech wśród Łużyczan. Tam poznał tę mniejszość słowiańską,
nauczył się ich języka. Widać to było kiedy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku był u Łużyczan wspólnie z Jeleniogórską Radą Przyjaciół Harcerstwa.

Po wojnie pełnił wiele funkcji, m.in. drużynowego i hufcowego na terenie Kamiennej Góry w Związku Harcerstwa Polskiego. Zajmował się harcerzami z tzw. Nieprzetartego Szlaku. Ostatnie lata swego życia spędził w Jeleniej Górze.

W 2001 roku wstąpił do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, do Szczepu Jeleniogórskich Drużyn Harcerskich „VICTORIA”. W 2007 roku Rada Miejska w Kamiennej Górye nadała Józefowi Poprawie tytuł Honorowego Obywatela Miasta.
Druhu Józefie! Czuwaj!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
268
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
13%
Wciąż fatalnie
26%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group