Sobota, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6790
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Odpustowa msza na Śnieżce

Poniedziałek, 11 sierpnia 2014, 11:56
Aktualizacja: Wtorek, 12 sierpnia 2014, 8:36
Autor: Zbigniew Piepiora
Region: Odpustowa msza na Śnieżce
Fot. Zbigniew Piepiora
Święty Wawrzyniec jest patronem przewodników sudeckich i ratowników GOPR. Uważa się także, że – podobnie jak św. Florian – chroni od pożarów i pomaga w poparzeniach. W niedzielę, 10 sierpnia, kilkaset osób uczestniczyło w mszy odpustowej ku czci św. Wawrzyńca. Wydarzenie miało miejsce o godz. 12.00 na szczycie Śnieżki.

Ze względu na bardzo dużą liczbę osób, ołtarz tradycyjnie zlokalizowano naprzeciw kaplicy św. Wawrzyńca, tuż przy obserwatorium meteorologicznym.

W mszy odpustowej, poza przewodnikami i kandydatami na przewodników, uczestniczyli ratownicy górscy, członkowie PTTK, polscy i czescy sygnaliści (trębacze) z dwóch kół łowieckich, pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Śnieżka i innych instytucji, naukowcy, turyści, przedstawiciele władz krajowych oraz regionalnych i lokalnych władz samorządowych, a także mieszkańcy regionu.

Polsko-czeską mszę odpustową w intencji ludzi gór odprawiło wspólnie kilku kapłanów pod przewodnictwem Jana Vokála – biskupa ordynariusza z diecezji Hradec Kralove. Mszę koncelebrowali m.in. Stefan Cichy – biskup legnicki senior i Zbigniew Kiernikowski – biskup legnicki, który wygłosił homilię.

Po mszy wyruszono do Kotła Łomniczki, aby pomodlić się przy Symbolicznym Cmentarzu Ofiar Gór.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group