Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Witolda
Czytających: 9565
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odnowa Ratusza

Piątek, 7 grudnia 2018, 8:10
Aktualizacja: Sobota, 8 grudnia 2018, 9:23
Autor: UM Jelenia Góra
Jelenia Góra: Odnowa Ratusza
Fot. UM Jelenia Góra
Trwa intensywny remont głównego budynku jeleniogórskiego Ratusza. – Chcemy – powiedział prezydent miasta Jerzy Łużniak – żeby z jednej strony te prace pozwoliły na eksploatację obiektu przez następne dekady bez konieczności jakichkolwiek „grubszych” robót, ale z drugiej – żeby przywrócić Ratuszowi wygląd z przełomu lat 20/30 ub. wieku, to znaczy jeszcze przed przejęciem władzy przez nazistów, a już po instalacji w Ratuszu tych elementów, które w znakomity sposób budowały jego opinię jako zabytku.

Chodzi zarówno płaskorzeźby z sali obrad Rady Miejskiej, jak i balustradę schodów między I i II piętrem, gdzie można oglądać scenki opowieści o Liczyrzepie.

- Zakres prac podejmowanych przez wykonawcę jest ogromny – mówił Jerzy Łużniak. – W niektórych miejscach, w tym właśnie w przywołanej sali obrad Rady nie tylko zerwano podłogi i nie tylko odsłonięto belki stropowe, ale niektóre z nich wymieniono, inne będą nadawać się do wymiany. Drewno, mimo że znakomicie przygotowane przez poprzednich budowniczych jednak jest już „skorodowane” i elementów nośnych nie można bez przerwy łatać. Niektóre trzeba wymienić.

Ratusz odsłania sukcesywnie rozmaite „tajemnice”, związane nie tylko z okablowaniem, centralkami telefonicznymi, itp., ale chodzi o też sposób ocieplenia niektórych ścian, gdzie widać, że zastosowano słomę i trzcinę, które uzupełniano gliną. Różne są też (w zależności od roku, w których były w przeszłości podejmowane prace remontowe) mocowania tynku, pojawiają się puste przestrzenie, miejsca po dawno zamurowanych drzwiach....

- Ale są już elementy, które (po rewitalizacji) powracają na swoje miejsce, jak m.in. efektownie wyglądające ramy okien galeryjki łączącej budynek główny z przybudówką – wyjaśnia J. Łużniak. – Akurat ten remont dzieje się niemal „na oczach” mieszkańców, bo roboty prowadzone są w pomieszczeniach pozbawionych na pewien czas okien. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, by harmonogram planowanych robót miał ulec perturbacjom.

Twoja reakcja na artykuł?

17
68%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
4%
Smuci
0
0%
Złości
7
28%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
869
Tak, regularnie
24%
Tak, od czasu do czasu
37%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
25%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Można płacić... okiem
 
Rozmowy Jelonki
Od lat wnioskujemy o rondo w tym miejscu
 
Aktualności
Wina na Placu Ratuszowym
 
Aktualności
Motyle w Sobieszowie
 
Aktualności
Przejazd ekspresówką jeszcze w wakacje
 
10 pytań do...
Moje ulubione jedzenie to... pyry z gzikiem
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group