Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 8530
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Odlot "Fenixa"?

Wtorek, 7 listopada 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 listopada 2006, 22:18
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Odlot "Fenixa"?
Fot. Arkadiusz Piekarz
Zabytkowy hotel na sprzedaż.

Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość hotelu „Fenix”, który znajduje się przy ulicy 1. Maja. Wyremontowany po wielu latach zaniedbań gmach dawnego Domu Turysty jest ozdobą tego traktu na odcinku od dworca głównego do skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego i W. Pola.

Jednak, jak się dowiedzieliśmy, właściciel zdecydował o sprzedaży zabytkowego budynku. Cena wywoławcza niebagatelna, bo osiem milionów sto tysięcy złotych.

Hotel jest jednym z najstarszych w Jeleniej Górze. Został zbudowany w 1860 roku, na przełomie XIX i XX wieku rozbudowano go. Do 1945 roku nazywał się Strauss-Hotel. Później – Hotel Przemysłowy, a od 1950 roku – Dom Turysty, po przejęciu przez PTTK, które miało tam także swoje biura.

Nieremontowany przez lata został doprowadzony niemal do całkowitej ruiny, do czego przyczynili się stacjonujący tu milicjanci z ZOMO w latach stanu wojennego. Jako Dom Turysty funkcjonował do 1994 roku, potem został opuszczony i dopiero w 2000 roku pieczołowicie odrestaurowany i zmodernizowany.

Podczas jego otwarcia – już jako hotelu „Fenix” – mówiono, że odrodził się jak Feniks z popiołów. Miejmy nadzieję, że ten budynek zachowa swój charakter i pozostanie w krajobrazie Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group