Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 5591
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Odkrywanie słodkich skarbów

Czwartek, 11 lutego 2010, 9:25
Aktualizacja: 9:26
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Odkrywanie słodkich skarbów
Fot. TEJO
Agata Bondarewicz – oto wyłoniona w losowaniu laureatka kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników było wskazanie, gdzie w Jeleniej Górze znajdują się pamiątki związane z cukiernictwem.

Nie przez przypadek taki temat zagadki. Mamy dziś tłusty czwartek i o słodkościach w tym dniu pisać można bez końca. A co napisała laureatka konkursu? Wskazała nam miejsca związane w przeszłości z zapachem ciastek i mocnej kawy, po których zachował się widoczny ślad. Oczywiście miejsc, gdzie były cukiernie, jest znacznie więcej, ale nie o to nam w konkursie chodziło.

– W kamienicach nr 9 i 10 przy ulicy Długiej mieściła się cukiernia-kawiarnia Hanusa prowadzona przez Adolfa a potem Lothara Hanusa. Kamienicę do dziś zdobią drewniane figurki dzieci: chłopiec stoi przy kołaczu, a dziewczynka - przed ulem – odpowiada Czytelniczka.

Wskazuje też na kamienicę nr 1 przy ulicy Jasnej. Na jej zapleczu znajdowała się wytwórnia słodyczy, a od frontu sklep z kawą, kakao i herbatą oraz wyrobami czekoladowymi. – Zachowały się płaskorzeźby przedstawiające dziewczynkę jedzącą tabliczkę czekolady firmy Scholtz i chłopca trzymającego torbę pełną słodyczy – odpowiada pani Agata

Laureatce gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Co wtorek – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
430
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group