• Piątek, 22 listopada 2019
  • Godz. 14:35
  • Imieniny: Cecylii, Marka, Stefana, Wszemiły
  • Czytających: 8309
  • Zalogowanych: 25
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Odkrywanie słodkich skarbów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 11 lutego 2010, 9:25
Aktualizacja: 9:26
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Agata Bondarewicz – oto wyłoniona w losowaniu laureatka kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników było wskazanie, gdzie w Jeleniej Górze znajdują się pamiątki związane z cukiernictwem.

Nie przez przypadek taki temat zagadki. Mamy dziś tłusty czwartek i o słodkościach w tym dniu pisać można bez końca. A co napisała laureatka konkursu? Wskazała nam miejsca związane w przeszłości z zapachem ciastek i mocnej kawy, po których zachował się widoczny ślad. Oczywiście miejsc, gdzie były cukiernie, jest znacznie więcej, ale nie o to nam w konkursie chodziło.

– W kamienicach nr 9 i 10 przy ulicy Długiej mieściła się cukiernia-kawiarnia Hanusa prowadzona przez Adolfa a potem Lothara Hanusa. Kamienicę do dziś zdobią drewniane figurki dzieci: chłopiec stoi przy kołaczu, a dziewczynka - przed ulem – odpowiada Czytelniczka.

Wskazuje też na kamienicę nr 1 przy ulicy Jasnej. Na jej zapleczu znajdowała się wytwórnia słodyczy, a od frontu sklep z kawą, kakao i herbatą oraz wyrobami czekoladowymi. – Zachowały się płaskorzeźby przedstawiające dziewczynkę jedzącą tabliczkę czekolady firmy Scholtz i chłopca trzymającego torbę pełną słodyczy – odpowiada pani Agata

Laureatce gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Co wtorek – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~b 11-02-2010 10:07
Warto dodać, że tematyka konkursu jest bardzo bliska Laureatce, która od lat kolekcjonuje opakowania po czekoladach :-)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group