Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 1905
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Odkrycia w kościele

Wiadomości: Wojanów
Wtorek, 29 września 2020, 6:00
Autor: WAC/Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Fot. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Nowe światło na datowanie kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Wojanowie rzucają polichromie odkryte podczas prac konserwatorskich.

Kościół w Wojanowie do tej pory był wzmiankowany już w 1318 r.. W literaturze przyjęło się datowanie prezbiterium na XIV w., a nawy na 2. poł. XVI w. Przeczą temu ostatnie prace odkrywkowe w nawie, które ujawniły znacznie wcześniejsze warstwy malarskie. Najbardziej spektakularne było odsłonięcie na północnej ścianie nawy dwóch malowideł św. Krzysztofa. Na jednym święty jest prawdziwym olbrzymem stojącym na tle maswerkowo zwieńczonej arkady i można go datować na 1 poł. XV w. Z tej warstwy najlepiej widoczne są nogi świętego oraz fantastyczne stwory u jego stóp - syrena z długimi rozpuszczonymi włosami przywołująca styl piękny oraz postać półkozła i półczłowieka.

Najstarszym przedstawieniem, do tej pory odkrytym w kościele, jest natomiast inne malowidło - św. Krzysztofa z Chrystusem w pozie majestatycznej na ramieniu. Można datować je na czas od 1318 r. do ok. połowy wieku XIV. Patron kierowców przedstawiony jest w brązowej szacie, w długim błękitnym płaszczu oparty na lasce. U stóp Krzysztofa klęczy, bardzo dobrze zachowana postać fundatora przedstawionego jako rycerz oferujący wieżę kościoła. Z lewej strony widoczna jest świątynia gotycka.

Na tym nie koniec niespodzianek jakie okryto podczas renowacji kościoła - informuje dolnośląski konserwator zabytków Barbara Nowak-Obelinda. - Po obu stronach łuku tęczowego odkryto gotyckie przedstawienia z poł. XV w. obwiedzione bordiurą. Wielopostaciowa, śladowo zachowana scena przywodzi na myśl męczeństwo św. Urszuli. W centrum ukazany statek z masztami oraz stojąca frontalnie postać z dłońmi złożonymi do modlitwy. Widoczne są sylwetki atakujących wojowników. Z tej samej fazy pochodzi również mało czytelna scena przedstawiająca być może biczowanie Jezusa Chrystusa. Rozpoznać można zarysy trzech postaci, środkowej statycznej i dwóch po bokach w ruchu. Z kolei fazę nowożytną, późnorenesansową reprezentuje polichromia datowana na 2 poł. XVI lub z przełomu XVI i XVII w. z przedstawieniem iluzjonistycznego ołtarza z niszą, którego obramienie ozdobiono kaboszonami. Na XVIII w. wystrój malarski nawy składa się m.in. dekoracja wokół wejścia do kaplicy św. Agnieszki i pas fryzu w zwieńczeniu ścian, obiegający całe wnętrze w w postaci festonów z dekoracją roślinną przeplataną owocami.

Na odkrycie czeka jeszcze jeden sekret jaki kryje wnętrze świątyni. Podczas odsłonięcia malowideł w południowej części ściany tęczowej odkryto zamurowany otwór - okno otwarte na nawę kryjące niewielkie sklepione pomieszczenie w grubości muru prezbiterium. Wejście do niego znajdowało się w prezbiterium. Być może prace zaplanowane na przyszły rok pozwolą poznać jego przeznaczenie.

Twoja reakcja na artykuł?

47
80%
Cieszy
3
5%
Hahaha
3
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
3%
Złości
4
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz

~Człowiek koń 29-09-2020 8:02
Nieodkryte jeszcze badania dowiodą że Kaczyński pochodzi od carycy Katarzyny.
~Plx 29-09-2020 8:53
do: ~Człowiek koń (8:02)
A Ty jesteś kosmitą jakby ktoś twój Ryj zobaczył
~Hose 29-09-2020 22:41
do: ~Człowiek koń (8:02)
Gdy chrześcijanie gwałtem i przemocą narzucali swoją wiarę tubylcom, niszczyli spuściznę naszych przodków. Miejsca kultów też były siłą odbierane, zamiast naszych bogów wieszano na ścianach jakiegoś dur.nia na krzyżu. Żyda.
~Człowiek koń 29-09-2020 9:23
Prawda o kaczyńskich: Niedaleko pada Yaro od komunistów: Udajcie się do Jarka Kaczyńskiego w tej sprawie. Jego pierwszy wujek Wilhelm ŚWIĄTKOWSKI był w latach 1945-1954 prokuratorem wojskowym, w tym w latach 1950-1954 Prezesem Naczelnego Sądu Wojskowego i odpowiada przez to za stalinowskie m...y na żołnierzach i oficerach polskich w latach 1945-1954. Drugi zaś wujek Jarka, Henryk ŚWIĄTKOWSKI, był nieprzerwanym ministrem "sprawiedliwości" w latach 1945-1956 (!!!), przez co odpowiada za całokształt zbrodni stalinowskich na Narodzie Polskim. Właśnie ten pan, wujek Kaczyńskiego, nakazał już na wiosnę 1945 roku, gdy fa...ci jeszcze nie złożyli broni, wszcząć "śledztwo", którego celem miało być "udowodnienie", iż za straszliwy M..d Katyński odpowiadają hitlerowcy, nie zaś władze ZSRR. W tym celu wykorzystał niejakiego Jerzego Sawickiego (właściwie Izydor Reisler, Żyd, w czasie wojny agent Gestapo wg Zb. Błażyńskiego), który brawurowo się w tym sprawił. Dlatego o wyjaśnienie Zbrodni Katyńskiej zwracajcie się do Kaczyńskiego, jego bliska rodzina, Wilhelm i Henryk Świątkowscy pełnili wysokie funkcje państwowe w stalinowskim aparacie państwowym i na pewno dużo o tym wie, zwłaszcza, że wspomniany Wilhelm był absolwentem Charkowskiego Instytutu Prawa, na początku 1940 roku wcielony jako prokurator wojskowy w szeregi Armii Czerwonej. A co się działo m.inn. w Charkowie w 1940 roku z polskimi oficerami - nikomu chyba przypominać nie muszę? Zatem - szybko do Jarka Kaczyńskiego, pytajcie go o to, o wujków też - ale przy świadkach, przy kamerach, przy dziennikarzach!
~Batubatunde 29-09-2020 14:28
do: ~Człowiek koń (9:23)
Idź się leczyć ciężki psycholu. Jehowy kodu w natarciu, pieprzniety na łeb świr
~Człowiek koń 29-09-2020 14:56
do: ~Batubatunde (14:28)
Prawda cie wyzwoli! -rzekł JPII.
~Re-Dy-Ko 29-09-2020 20:26
do: ~Człowiek koń (9:23)
W tym akurat ma Pan całkowitą racje...to jest m.in. Rodzina Kaczyńskiego...Świątkowscy to tylko mały wycinek z tej przeszłości...niestety
~canon49 29-09-2020 10:10
Co za bzdury od Konia.
~Człowiek koń 29-09-2020 10:33
do: ~canon49 (10:10)
Prawda was wyzwoli. - rzekł JPII
~Plx 29-09-2020 12:28
do: ~Człowiek koń (10:33)
Ciebie wyzwoliła już uciekłes z Próbuwki i efekt mamy
~Hose 1-10-2020 0:11
do: ~Człowiek koń (10:33)
... gdy odwracał wzrok, kiedy jego księża gwałcili dzieci.
~Benzino Napaloni 29-09-2020 10:19
Na ostatnim zdjęciu widzę Kaczyńskiego.
~ 29-09-2020 10:32
a oczka, oczka wodne, starosarmackie, nasze narodowe od wieków, nie odkryli?
~Człowiek koń 29-09-2020 17:36
do: ~ (10:32)
Nie.Ale pan wie panie Janie skąd ten kamień pochodzi? Z Zielonej Góry .
~Człowiek koń 29-09-2020 10:39
Kradną pisoskie qurfy na potęgę. Bez umiaru. Blisko 200 tysięcy złotych zapłaciły cztery państwowe spółki prywatnej firmie za obsługę wyjazdu do Japonii. M.in. za "opiekę specjalisty ds. kultury japońskiej" i "szkolenie z japońskiej kultury biznesowej". Do Kraju Kwitnącej Wiśni poleciał m.in. były wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Wirtualna Polska dotarła do dokumentów dotyczących wyjazdu.
~zwykla@baba 29-09-2020 12:22
Niesamowicie bezcenne malowidła
~Grześ 29-09-2020 13:30
A oryginalny ołtarz z tego koscioła zabrany jest do muzeum narodowego jako jeden z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej - może warto się o niego upomnieć. Niech wróci na swoje miejsce.
~Anonim 29-09-2020 14:54
Czlowieku koniu- co jest winien p. Kaczynski, ze akurat ci byli wujkami? A co do freskow, to jak zwykle gdzie je odkryja, to tam ksiadz, czy dyrektor maja klopoty. Sprawdzone.
~Człowiek koń 29-09-2020 14:59
do: ~Anonim (14:54)
Stalinowcow i krew stalinowców powinno eliminować się z życia publicznego.
~Leonzawodowiec 29-09-2020 17:14
do: ~Anonim (14:54)
Jestem tego samego zdania, co jest winien wnuczek jakiegoś, np. Niemca że jego dziadek mógł być mo...cą, czy to jego czyny są, nie on odpowiada za swoje życie a nie za swojego dziadka. My powinniśmy uczyć się historii jak więcej nie mamy czynić błędów już popełnionych ale niestety od zarania dziejów to samo, rzeźnia itd. Gdzie tu postęp w myśleniu i postępowaniu ludzkim? A zróbcie raz a porządnie fajerwerki, macie tych głowic nuklearnych tyle, miejcie jaja na to a nie stroszą się jedni na drugich i szczują normalnych ludzi na siebie. Głupot uczą w szkołach i w kościołach, totalne dno. Świętych ludzi to już od wieków nikt nie widział i nie spotkał i nie spotka ale nasi księża wszyscy jak jeden wyświęcenia już za życia i każdy zasłużony bo wuczony do nauki czego się pytam.-wiary? Zaraz brechne ze śmiechu. Prawie nikt z nich tak jak i większość przechodzi obojętnie wokół wielkich znaków Stworzyciela obojętnie, nie potrafi ich zauważyć albo ma to gdzieś. Duchowość rozwija się od dziecka w sobie a nie w szkołach dla duchowieństwa. Jak tylko będziesz chciał to sam się wiary takiej nauczysz bo jej osobiście doświadczysz i nie musisz być wcale świętym-bez urazy dla tych co nimi potrafili być w tym naszym życiu. Obecnie na niebie, w gwiazdach są takie znaki ale nikt tego nie zauważa bo liczy się talerz, papier toaletowy, kasa a co mnie tam gwiazdy i niebo. To w wiekach poprzednich by już ludzie to dawno zauważyli ale tutaj rozumowe poznawanie świata tylko zaczyna obowiązywać. Nawet religia jest już bardziej nauka rozumową niż wiarą.
~Leonzawodowiec 29-09-2020 17:28
do: ~Leonzawodowiec (17:14)
Ciekawe jak ludzie wierzyli kiedyś w czyjeś objawienia jak ktoś ich doświadczył, teraz idź do księdza i powiedz ze Bóg Cię doświadczył, to powie Ci że indywidualne objawienia ich nie obchodzą a pi...la ze jesteśmy rodzina, żywym kościołem. Tylko oni mają wyłączność na Boga, na każdego z nich Duch Święty spływa jak Ci daje rozgrzeszenie. Ale jak to odczuwają, jak to się objawia u nich to już Ci nie wytłumaczą. I tak z wszystkim u nich. W szkole, jak u Harrego Poterra tego się uczą, tych metod odczuwania, hahaha...Sorry ale ja tak mogę na ten temat bez końca. Jak ktoś chce to porozmawiam, może mnie w końcu ukamieniuja za objawienie obłudy tych duchownych, i to nie tylko jeśli chodzi o Katolicyzm, bo tak jest teraz wszędzie. Przecież Jezus dla naszych księży to czysty biznes, skarbonka do zarabiania pieniędzy i lepszego życia materialnego, a materialnego bo cielesnego. Dorosły facet, w którym buzują chormony bo taki mamy organizm żyje w celi bacie, śmiech. Od dziecka musiałby być do tego szykowany, uczony, a nie i tak ciagle. Co niedzielę to samo na mszy, chyba że pismo od Biskupa przeczytają, ciągle to samo...Gdzie ten żywy kościół, dzielenie się swoim życiem, doświadczeniem, nawet spowiadać się nie potrafią szczerze, bo więcej grzechów nie pamietam,kto to wymyślił to bzdurę, obłuda, brak szczerości wobec samego siebie to gdzie ty zauważysz cokolwiek oprócz pieniędzy i du...ek na ulicy, haha...Pozdrowiam. Nie długo pojawi się ten co przyjdzie tu w duchu i mocy i nie będzie tłumaczenia więcej grzechów nie pamiętam, lepiej ucz się szczerości wobec siebie bo to początek
~Leonzawodowiec 29-09-2020 17:38
do: ~Leonzawodowiec (17:28)
żeby być szczerym wobec niego a gdzie rachunek i ból sumienia jak ty nawet nie potrafisz przeżyć w sobie własnych win odpowiednio. Na łożu śmierci za sekundę dwunasta może z 5 procent prawdy wyznam to jakoś będzie,haha. Nie jestem masonem ale coś napiszę o nich, to żadna tajemnica, przyjmują w swoje szeregi każdego człowieka, ważne aby tylko miał w sobie jakokolwiek wiarę w Siłę Wyższą. Ito jest mądre a nie, że tylko Jezus lub Mahomet czy Budda lub Shiwa to jest prawdziwy mesjarz. Oni wszyscy przyszli od Niego tylko każdy z nich do innej części świata i w innym czasie a ci wszyscy duchowni i kapłani zrobili z nich to co mamy obecnie, ot trochę prawdy. Dla mnie oni wszyscy są moimi Ojcami czy Matkami i każdego staram się szanować bo w każdej religii jest prawda. Pierwszy który zdradził Jezusa 3 razy w ciągu jednej nocy złożył Kościół Katolicki, a czy Jezus coś o tym mówił o zakładaniu jakiegoś kościoła Katolickiego,hahaha, no i w Rzymie mamy przecież zawsze pierwszego po Bogu na Ziemi, to niech się weźmie do roboty żeby głodu, wojen nie byli itd. Jest tu Bogiem to ma nieograniczone moce a co Lamborghini podarował dzieciom które dostał, ach nie pisze dalej bo na późno.
~Leonzawodowiec 29-09-2020 18:54
do: ~Leonzawodowiec (17:38)
Skąd ja mogę powiedzieć co mówił Jezus czy inny Mesjasz. Przecież ja tam nie byłem, nie słuchałem go, nie rozmawiałem z nim. Poprostu myślę i się zastanawiam nad tym i dochodzę do pewnych wniosków dzięki Niemu bo pragnę wiary. To jest duchowość. Co Jezus nie mówił nic ani nie wspominał o innych. Słowem nic nie rzekł na temat tych co przyszli przed nim w różnych częściach świata. On tak samo się musiał nauczyć życia, udowodnić swoim życiem pewne prawdy żeby móc dalej poznawać i przyjąć rolę jaka była mu dana. Przecież zniknął gdzieś na kilka lat, nic nie mówią o tym w jego życiorysie ani nic się o tym nie wspomina. Co robił, gdzie był itd. Znowu obłuda... A gdzie jest grób jego matki i Józefa, jak umarli. Przecież oni nie mieli wpływu żadnego na jego wychowanie. Jego rodzice, obłuda....Pojawia się tylko jak go urodziła i jak umierał. Spoko. Obłuda... A Józef tylko w kolędach z owieczkami w stajence. I tak to znamy żywot Jezusa Chrystusa i jego rodziny. W sumie jak Wam to wystarcza, to niech tak będzie, mi niestety nie. Gdzie jest prawda? Przecież On tak jak każdy był człowiekiem, miał wolną wolę i sam z własnej nieprzymuszonej woli wziął na siebie ciężar swojej odpowiedzialności. A był człowiekiem bo doznał śmierci, tak jak każdy człowiek. Powiem jeszcze jedna prawdę i to najważniejszą, jeśli chodzi o Jezusa, On nie odpuścił grzechów całej ludzkości, On wziął na siebie ciężar wszystkich grzechów wszystkich ludzi a to nie to samo. Nigdzie nie jest napisane ani powiedziane nawet w Biblii że odpuszcza komukolwiek jakiekolwiek grzechy.
~Leonzawodowiec 29-09-2020 17:57
Jeszcze coś napiszę o tylko o Duchu Świętym, bo jestem wyuczony w naszej kulturze i kulturze Jezusa dlatego nazywam go Duchem Świętym. Doświadczają go przeważnie ludzie bardzo godni oddani swojej wierzę, życie poświęcającym dla dobra wszystkich albo wielcy grzesznicy, którzy walczyli ze swoim grzechem chcieli się go pozbyć ale potrafili ale mieli szczere chęci i strasznie ich sumienie bolało i gryzło, a to boli jak ból fizyczny. Reszta to niech zapomni o tym, tak więc niech mi nie mówią jak na nich spływa, bo albo za każdym razem mieli by euforie-ekstaze ze tak określę albo zwijali by się z bólu psychicznego, zapłakani trzęsący się osmarkani, wycieńczeni fizycznie, a przed spowiedzią u nas jak przed kasami w supersamie, wszyscy spokojni nikt nie cierpi, nie płacze z bólu sumienia, cisza spokój, zaduma tylko pu...ie słychać to właśnie on spłynął i zastukał. Myk do ławeczki, 3 zdrowaski i po kłopocie. A że tydzień wcześniej miałem wspaniały wieczór kawalerski, w 90 procentach przypadków ostatnie kawalerskie szaleństwo z du...mi to myk zapomniałem w ciągu tygodnia a i tak zapukał. Hahaha,. To nie jest obłuda ani tego co się spowiada ani tego co niby odpuszcza. Aha. Jak człowiek który nie doznał tych grzechów ze strony grzeszącego może oduscic mu winy za kogoś innego. Bo jest coś takiego jak zadośćuczynienie człowieka względem człowieka a tak to tylko On Ci może odpuscic ale to nie jak w supersamie, płacz ból i zgrzyt zębami żebyś zrozumiał i się nauczył co uczyniłeś innemu i wobec siebie. Proponuję dla śmiechów spowiedź w Radiu Maryja, to jest odjazd na całe życie.
~Leonzawodowiec 29-09-2020 18:15
do: ~Leonzawodowiec (17:57)
Jak ktoś chce mnie czegoś nauczyć i podważyć moje słowa, to niech mi powie prosta prawdę a która jest tutaj tak zakłamana ze ciężko ja usłyszeć. Co to jest ciężar grzechu, przecież nawet w 5 przykazaniach kościelnych jak dobrze pamiętam jest napisane że będziesz miał grzech ciężki jak się nie wyspowiadasz przynajmniej raz w roku i to w czasie Wielkanocy. Proszę o odpowiedź. Jak mam rozumieć ciężar grzechów. Ja wiem bo to odczułem na własnej skórze, ale chcę się dowiedzieć od tych co zaraz będą mnie krytykować od chorych psychicznie itd. Kuszenie Jezusa na pustyni, 40 dni i nocy nie mówię o jego niepodważalnym cierpieniu fizycznym jakich musiał doświadczyć będąc na pustynii bez jedzenia i picia i warunkach atmosferycznych w jakich przebywał. A tu co Szatan proponuję mu ze zrobi z niego króla tego świata. To k...a który w tym momemencie jest głupszy albo którego się obraża głosząc takie bzdury. Jezus chciałby władczy, pieniędzy, dworzanek itd. Czy ten Szatan jest taki t..y żeby mu to proponować. A ich Ojciec z góry patrzy się na to bezczynnie przez 40 dni i nocy na dwóch swoich Synów, bezczynnie. Ludzie wy zacznijcie myśleć a nie tylko co wam dają do myślenia. 40 dni i takie perfidne, bezsensowne kuszenie. A ich duchowość względem siebie, jeden i drugi był w szoku jak odbierali się duchowo. Poznalii się w końcu, co jeden miał w duchu a co drugi. Oni się tam poznali tak naprawdę i coś się wielkiego wydarzyło tylko co? Raj, Eden upragniony. Życie to dobro i zło tylko w odpowiednich proporcjach i odpowiednio rozumiane nie ma innej możliwości i to zrozumieli.
~zwykla@baba 29-09-2020 19:14
do: ~Leonzawodowiec (18:15)
Jak się mają Twoje kazania do tematu odkrytych zabytkowych malowideł?
~Leonzawodowiec 29-09-2020 19:42
do: ~zwykla@baba (19:14)
Ja kazań nie wygłaszam dzielę się swoim życiem tak jak to powinno wyglądać między rodzina szczerze i tle w temacie.
~zwykla@baba 29-09-2020 20:48
do: ~Leonzawodowiec (19:42)
Hihihihi ! Dalej nie wiadomo co to ma wspólnego z odkrytymi malowidłami w Wojanowie >`)
~Leonzawodowiec 29-09-2020 21:18
do: ~zwykla@baba (20:48)
Śmiech i szyderstwo oraz wstyd to moje pierwsze imię więc nie robi to na mnie wrażenia żadnego, szkoda mi Ciebie. Zatem jeśli waszym zdaniem tak szczerze modlących się i pełnych wiary dwa proste pytania do myślenia zadam. 1. Po co wogole jest spowiedź jak Jezus waszym zdaniem odpuścił Wam wszystkie grzechy, jeśli to zrobił to hulaj duszo ile się da, czyli przeczycie swojej wierzę i to podstawowej Waszej prawdzie, po co się spowiadasz facetowi w tej budce jak już je masz niby odpuszczone Waszym zdaniem. Znowu obłuda nic więcej 2. Czego się boisz po śmierci jak grzeszyłeś przecież już w momencie ich popełnienia powinieneś je mieć odpuszczone, wszyscy idziecie do Raju, to po co Was straszą piekłem. No przecież nic nie powiedziałem tylko wyjaśniłem rozumienie roli Jezusa w Waszym mniemaniu. Jeśli chodzicie dalej się spowiadać i wierzycie w piekło to tak naprawdę nie wierzycie w Niego, przeczycie Jego roli. Zaprzeczacie sami sobie. A może macie słabą wiarę że jednak tak nie jest. Przecież mam odpuszczone z góry. A weź wyspowiadaj się z własnych grzechów przed żona, dziećmi, znajomymi, co przecież umarł i za Twoje grzechy to ważne komu je wypowiesz. Nie masz odwagi żonie, dzieciom a co dopiero obcemu w konfesjonale. Ot całą prawda o większości Katolików. Mogę mieć takie odczucie po tym co napisałem, że idąc do spowiedzi podważasz Jego mękę. Ile razy nie wypowiedziałeś grzechów które Cię męczą a później idziesz po hostię. I co, nie myślisz o tym jak się z tego wytłumaczysz? Jakoś to będzie, to niech będzie powodzenia. Ot i wiara.
~zwykla@baba 30-09-2020 15:42
do: ~Leonzawodowiec (21:18)
I następne kazanie hihi. Czyżbyś był kaznodzieją ???
~Leonzawodowiec 29-09-2020 19:19
do: ~Leonzawodowiec (18:15)
Zaraz powiedzą ze lekki grzech to jak się zdenerwujesz albo lekkie przekleństwo a ciężki jak w niedzielę do kościoła nie przyjdziesz. To jest tłumaczenie słowa o dosłownym tłumaczeniu i brzmieniu, "ciężar". Ciężar to ciężar i tyle w temacie. Tak nas robią w konia i mają czyste ręce i sumienia. Weź sobie wór z ziemniakami na plecy ważący 50 kg i choć z nim przez godzinę bez możliwości jego zrzucenia. A przez tydzień, rok,cale życie. Wyobrażasz to sobie. Grzech ciąży na duszy swoją waga ale my tego nie czujemy bo Jezus uwolnił nas od tego ciężaru,nie odpuścił nam grzechów tylko wziął na siebie ciężar ich. Wyobraź sobie wszystkich grzechów wszystkich ludzi i to jest jego Wielkość. Niektórzy szydza że przeszedł w sandałkach jak to mówią przez jezioro i nawet tafli nie zmacił, nawet żaden promień się nie rozszedł. Oni mówią o tym cudzie nie znając jego prawdziwej wielkości i boskości Jego. Ciężar wszystkich grzechów wszyszystkich ludzi targał na plecach, przeszedł z nim przez życie nswoje i nawet zdzla trawy nie zgniotl ani nie nadepnął żadnego robaczka. To mu zawdzięczamy. Ile to ważyło, nie potrafię sobie wyobrazić ale wiedz że Ty nie byłbyś w stanie worka ziemnikaow przez dzień nosić na plecach. Oczywiście ciężar ten pewnie na niego spłynął w jakimś tam wieku kiedy był już dilo tego przede wszystkim duchowo gotowy. Bo tylko Wielkim Duchem mógł tego dokonać nie fizycznie. A na koniec nie dawal już rady kiedy mu krzyż dorzucili na dokładkę. Przeniósł ten ciężar w duszy swojej, a gdzie jest dusza w człowieku sam się dowiedz. Powodzenia
~zwykla@baba 30-09-2020 15:50
do: ~Leonzawodowiec (19:19)
Prawisz dłuuuugie wywody przypominające kazania, niczem kaznodzieja - nieważne jakiej religii. Oczywiście nie na temat tego artykułu.
~Leonzawodowiec 29-09-2020 18:31
Na koniec fajny kawał. Przychodzi dusza do piekła. Zaraz zainteresował się nią diabeł, dusza tak się patrzy i nie wierzy mówi diable jak tu pięknie w tym piekle, można robić co się chcę wszyscy tacy szczęśliwi i zadowoleni. Czy mogę sobie sama zwiedzić piekło, a idź zwiedzaj, patrz jak tutaj się żyje. Po tygodniu dusza przylatuje do diabła taka przestraszona, zziajana, trzęsącą się i mówi diable tutaj wszystko fajnie ale znalazłam takie drzwi i jak je otworzyłam to się bardzo przestraszyłam i nie wiem o co chodzi. Tam się takie rzeczy dzieją straszne, ludzie w kotłach się gotują doznają strasznych cierpień na różne sposoby. O co tu chodzi. A diabeł spokojnie odpowiada. Nic się nie martw to jest piekło wymyślone przez katolików.
~Człowiek koń 29-09-2020 18:40
Kaczyński depopuluje Polaków. Gdzie są szczepionki przeciwko grypie?
~zwykla@baba 30-09-2020 15:53
Piękne, zabytkowe polichromie. Otaczajmy opieką historyczną sztukę
~D3dx 1-10-2020 0:07
Do jej pory wzmiankowany w 1318, a nowe światło coś tam bla bla na xiv wiek... Bardziej sensacyjnej sensacji dziś się już nie spodziewam
~Człowiek koń 1-10-2020 0:30
Diablow w piekle nie ma. Wszystkie siedzą w Watykanie i kuriach. Kręcą finansowe przewały.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group