Piątek, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 5189
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Oddychać czystszym powietrzem

Piątek, 14 listopada 2008, 15:27
Aktualizacja: 15:31
Autor: Mar
Jelenia Góra: Oddychać czystszym powietrzem
Fot. Mar
Wszyscy uczniowie i nauczyciele szkoły podstawowej nr 6 w Cieplicach wyruszyli w miasto apelować do dorosłych, aby ci dbali o czystość powietrza. Szkoła przygotowała taki happening po raz trzeci.

Wszystkie klasy przygotowały plakaty i kukły nazwane „Dioksynami” . Pod opieką nauczycieli przeszli przez Cieplice wznosząc okrzyki – nie zatruwajcie powietrza, nie palcie plastików w piecach - i inne, wzywające do troski o to czym oddychamy.
- Dzieci bardzo się zaangażowały w przygotowanie plakatów i kukieł, które mają symbolizować dioksyny uwalnianie do powietrza w czasie spalania śmieci – wyjaśniała jedna z organizatorek akcji, nauczycielka Urszula Sebastian.
- Jeśli nasza akcja przekona choć jednego człowieka do tego, że nie wrzuci do pieca butelki po napojach, to warto było – mówiły dzieci jeden przez drugiego.

Dzisiejsze przedpołudnie pełne było mgły w której można było wyczuć zapach spalanych śmieci. Happening zorganizowano więc w dzień wyjątkowo dobrze pokazujący jak powszechny jest to problem. Powszechne jest „oszczędzanie” na kosztach wywózki śmieci przez spalanie tego co ogień pochłonie.

Dzień Czystego Powietrza wymyśliła fundacja ekologiczna Arka. Jednym z haseł jest – Kochasz dzieci, nie pal śmieci. Fundacja współpracuje z ponad 200 gminami, by uświadomić Polakom ten niebezpieczne dla zdrowia i środowiska problem. Podczas spalania emitujemy do atmosfery: pyły, które odkładając się w glebie, powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi, tlenek węgla, tlenek azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, rakotwórcze dioksyny i furany.

IV Dzień Czystego Powietrza realizowany jest pod patronatem instytucji publicznych: Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Głównego Inspektora Sanitarnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group