Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6566
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/KRAJ: Od września setki do kosza

Środa, 19 sierpnia 2009, 8:22
Aktualizacja: 8:24
Autor: Angela
JELENIA GÓRA/KRAJ: Od września setki do kosza
Fot. .....
Ci, którzy korzystają z żarówek o mocy 100 wat, już niebawem nie znajdą ich w sklepach. Zamówienia na taki towar sprzedawcy będą mogli robić tylko do końca sierpnia, a sprzedawać – do wyczerpania zapasów. Od 1 września żarówki zastąpią energooszczędne świetlówki, droższe ...tylko pozornie. W kolejnych latach ze sklepów zniknął też żarówki o mniejszej mocy.

Zmiany pojawią się w związku z dyrektywami unijnymi, które dla dobra środowiska nakazują wycofanie z obiegu nieekologicznych żarówek. Komisja Europejska obliczyła, że na zmianie oświetlenia Europa zaoszczędzi nawet 10 mld euro.

W tym roku w Polsce znikną setki, w 2010 roku – żarówki o mocy 75 W, w 2011 roku wycofane zostaną 60 W, a w 2012 roku 40 i 25 W. Sklepy będą mogły je zamawiać do września wskazanego roku. Po tym okresie będą one wyprzedawane – do wyczerpania zapasów. Zastąpią je energooszczędne świetlówki.

O tym już informują tablice w marketach i na półkach sklepowych, które zachęcają do kupowania ich hurtem argumentując, że cena żarówki to niecała złotówka, a za świetlówkę trzeba zapłacić nie mniej niż kilkanaście złotych.

Jak przekonują jednak specjaliści, zakup żarówek to tylko pozorna oszczędność.
– Jednorazowy koszt zakupu żarówki jest rzeczywiście mniejszy, jednak koszty eksploatacji wielokrotnie przewyższają zakup energooszczędnych świetlówek. – W przypadku żarówek stuwatowych, do uzyskania tego samego efektu oświetlenia energooszczędne świetlówki potrzebują pięć razy mniej energii. Wykorzystują więc jedną piątą energii, która jest zużywana przez zwykłe żarówki – mówi Mirosław Saczkowski, jeleniogórski elektryk.

To jednak nie wszystko. Szacuje się, że zwykła żarówka działa około tysiąca godzin, energooszczędna ulega zniszczeniu dopiero po około 8 tysiącach godzin. Jak mówi elektryk, wadą energooszczędnych świetlówek jest natomiast fakt, że zapalają się one na zasadzie „zapłonu” i największą ilość energii zużywają do włączenia się i nagrzewania. Dlatego, póki pozwalają na to przepisy, nie warto wkręcać ich w miejscach, gdzie często włączamy, a po kilku sekundach wyłączamy światło, jak np. przedpokój, piwnica itp. Do pełnego nagrzania się energooszczędna świetlówka potrzebuje około 2 – 3 minut, przed upłynięciem tego czasu, jest też ciemniej.

Kiedy żywot świetlówek się kończy powinny one trafiać do odpowiednich punktów zbierania. Nie wolno ich wyrzucać do zwykłego kosza ze względu na zawartą w nich rtęć. Wielu o tym nie wie. Wyrzucanie świetlówek do osiedlowego śmietnika stwarza zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi.
– Warto pamiętać, że w cenę zakupu energooszczędnych świetlówek wliczona jest również cena ich recyklingu – mówi Mirosław Saczkowski. Każdy sklep czy hurtownia mają obowiązek przyjąć zużyte świetlówki przy zakupie nowych w stosunku 1 do 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group