Niedziela, 3 marca
Imieniny: Maryny, Tycjana
Czytających: 8943
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Od września o zwolnienie z wf–u nie tak łatwo!

Niedziela, 13 września 2015, 8:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 września 2015, 10:36
Autor: Katarzyna Pruś
Polska: Od września o zwolnienie z wf–u nie tak łatwo!
Fot. Katarzyna Pruś
Inny sposób oceniania i zwalniania z zajęć wychowania fizycznego to kolejna ze zmian w nowo rozpoczętym roku szkolnym. 1 września weszło w życie kolejne rozporządzenie Joanny Kluzik–Rostkowskiej w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych.

Na każdym poziomie edukacji, nie trudno było zaobserwować coraz niższą frekwencję na zajęciach fizycznych. Centrum Edukacji Obywatelskiej i PBS przeprowadziły badania z których wynika, że co piąty uczeń w polskich podstawówkach nie ćwiczy na w-fie. W szkołach ponadgimnazjalnych odsetek ten wyniósł aż 36 procent. Uczniowie, coraz częściej przedstawiając zwolnienie lekarskie, zyskiwali możliwość nieuczestniczenia w obowiązkowym w-fie. Już dawna toczy się walka z dużą absencją na tych zajęciach. Podejmowano szereg akcji w tym zakresie, sprawą zajęła się nawet Najwyższa Izba Kontroli. Także Ministerstwo Sportu i Turystyki zdecydowało się przeprowadzić kampanię „Stop zwolnieniom z w-fu” z udziałem Anny Lewandowskiej.

– Kiedyś, w pierwszej klasie liceum, miałam takie zwolnienie i nie musiałam ćwiczyć na w-fie. Miałam problemy ze stawem skokowym. Choć bolała mnie noga, cieszyłam się, że nie musiałam ćwiczyć. Przyznam szczerze, że nie mam smykałki do tego przedmiotu, co przekładało się na mało atrakcyjną ocenę końcową, która zaniżała mi średnią – wspomina Karolina, była uczennica jeleniogórskiego liceum.

Zmiany ministerstwa mają pomóc także i w takich przypadkach. Według paragrafu 11 nowego rozporządzenia przy ustalaniu oceny, oprócz wysiłku wkładanego przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki zajęć w-fu, należy brać pod uwagę również systematyczność udziału w tych zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej. Być może nowe zapisy sprawią, że uczniowie, nawet ci mniej sprawni fizycznie, będą chętniej uczestniczyli w zajęciach i to bez obawy o złe oceny. Również ministerstwo, uzasadniając tę decyzję, mówi o zwiększeniu motywacji uczniów do uczestnictwa w zajęciach wychowania fizycznego oraz podejmowania aktywności na rzecz kultury fizycznej, jako działań mających wpływ na kształtowanie prozdrowotnego stylu życia.

Jednak najistotniejszą zmianą dotyczącą tego przedmiotu są nowe zasady dotyczące zwolnień lekarskich. Dotychczas uczniowie, np. tacy jak wspomniana Karolina, po przedstawieniu opinii lekarza o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w zajęciach, byli zwalniani z tych zajęć całkowicie. Nie musieli więc w ogóle uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego.

Od teraz dyrektor szkoły ma możliwość zwolnienia ucznia z wykonywania jedynie określonych ćwiczeń fizycznych na czas określony w opinii wydanej przez lekarza. Intencją wprowadzenia tych rozwiązań jest umożliwienie uczniom uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego, nawet w ograniczonym wymiarze, co niewątpliwie będzie miało korzystny wpływ na ich rozwój fizyczny.

Według badań przeprowadzonych przez NIK, lekcje w-f nie są lubiane również z powodu monotonii i nieatrakcyjności zajęć. W opinii uczniów, nauczyciele często ograniczają się do gier zespołowych czy męczącej gimnastyki. Sądzą, że proponowanie innych form aktywności tj. taniec, aerobik czy aktywna turystyka by zwiększyły aktywne uczestniczenie w tych zajęciach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
64
Tak
75%
Nie
14%
Było blisko...
11%
 
Głos ulicy
Wielka dziura – wjechałem w nią 2 razy
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Kultura
Ponad Churami w Sobieszowie
 
Turystyka
Perełka odzyskuje blask – hotel Sanssouci w Karpaczu
 
Kultura
Sanie rogate – wczoraj i dziś
 
Co jest grane w Norwidzie?
"Mąż mojej żony" w teatrze
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group