Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 6683
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Od jutra „grzybek” dla nas

Wtorek, 18 maja 2010, 7:34
Aktualizacja: Środa, 19 maja 2010, 7:58
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Od jutra „grzybek” dla nas
Fot. TEJO
Z dwutygodniowym opóźnieniem udało się skompletować wszystkie potrzebne zezwolenia do udostępnienie mieszkańcom i turystom wyremontowanej Wieży Krzywoustego. Oficjalnie wieża zostanie otwarta w środę, 19 maja.

Prezydent miasta Marek Obrębalski zapowiedział na przedpołudnie okolicznościową konferencję na popularnym „grzybku”. Nie obędzie się zapewne bez przecięcia wstęgi i symbolicznego otwarcia wieży dla jeleniogórzan i turystów, którzy od jutra będą mogli bez przeszkód udać się na spacery na szczyt Wzgórza Krzywoustego, by móc podziwiać część panoramy miasta i okolic z dawnej Wieży Wilhelmowskiej.

Mimo wcześniejszych obietnic wieża nie została otwarta w długi majowy weekend, ponieważ obiekt był szczegółowo sprawdzany pod kątem bezpieczeństwa. Po kontroli strażaków zalecono zamontowanie w wieży gaśnic.
Miasto cały czas szuka też operatora dla trzech jeleniogórskich wież, który zająłby się ich zagospodarowaniem i ochroną: Wieży Krzywoustego, Baszty Grodzkiej i Wieży Zamkowej. Obecnie wpłynęła w tej sprawie jedna oferta, ale dla miasta nie była ona najkorzystniejsza.

– Wpłynęła do nas oferta z kwotą 150 tys. zł rocznie od firmy komercyjnej, która świadczy takie usługi i do takich obiektów wprowadza program artystyczno – biznesowych. W związku z tym, że wieże zostały wyremontowane z pieniędzy unijnych, gestor czyli miasto przez pięć lat nie może czerpać z nich korzyści i musi pokrywać koszty obsługi. Nie stać miasta na wydawanie rocznie takiej kwoty. Obecnie rozważamy zagospodarowania tych wież, w jak najlepszej formie. Ogłosiliśmy już jeden przetarg na to zadanie, ale nikt się nie zgłosił. Niedługo skończy się termin składania ofert na drugi przetarg i zobaczymy, czy będą jacyś chętni – mówi Miłosz Sajnog.

Obecnie obiekt pilnuje firma ochroniarska. Wycięte zostało już część samosiejek, które zasłaniały panoramę miasta widoczną z wieży. Za kilka dni rozstrzygnięty zostanie też przetarg na wybudowanie planszy poglądowej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
430
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group