Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 13015
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Od dziś bilety Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w nowej cenie

Środa, 7 września 2011, 7:32
Aktualizacja: Czwartek, 8 września 2011, 7:43
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Od dziś bilety Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w nowej cenie
Fot. RED
Zgodnie z uchwałą rady miasta od dzisiaj drożeją jednorazowe bilety MZK. Ceny biletów okresowych, w tym przede wszystkim biletów miesięcznych, zmienią się natomiast od 1 października br. Największe emocje związane z nową taryfą wzbudza pozbawienie rencistów możliwości korzystania z darmowych przejazdów.

Od dzisiaj pasażerowie, którzy kupią jednorazowy, normalny bilet na jedną strefę, zapłacą o 36 groszy więcej niż to było dotychczas. Nowa cena, 2,6 zł, będzie jednak obowiązywała zarówno w punktach sprzedaży, jak i u kierowcy. Bilety ustawowo ulgowe kosztują połowę z tej ceny, a ulgowe lokalne 1,6 zł.

Koszt przejazdu na trasie dwóch stref to teraz 4,10 zł, a jednorazowego biletu nocnego, to 5 zł. Ceny zmieniły się również na liniach pospiesznych, na których cały bilet na jedną strefę kosztuje 3,40 zł, a w dwóch strefach 6,60 zł.
Za jednorazowe bilety wielokrotnego kasowana na liniach normalnych za 10 przejazdów zapłacimy 23 zł, a za pięć przejazdów 12 zł.

W związku z tym, że wojewoda dolnośląski za późno opublikował w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego uchwałę rady miasta dotyczącą nowego cennika przewozu osób i bagażu autobusami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Jeleniej Górze, nowe ceny biletów okresowych wejdą w życie z dniem 1 października br. Bilet miesięczny w strefie miejskiej będzie kosztował 90 zł, w strefie gminnej 80 zł, a we wszystkich strefach 140 zł.

Ceny biletów miesięcznych uprawniających do przejazdu od poniedziałku do piątku z wyłączeniem świąt będą kosztowały: w strefie miasta 70 zł, w strefie gminnej 64 zł, a we wszystkich strefach 120 zł.

Z darmowego przejazdu na liniach normalnych, pospiesznych i nocnych skorzystają pracownicy MZK w Jeleniej Górze, umundurowani funkcjonariusze policji do stopnia aspiranta sztabowego włącznie i umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej w Jeleniej Górze ( na podstawie ważnej legitymacji służbowej) oraz dzieci w wieku do 4 lat.

Za przejazd na liniach normalnych nic nie zapłacą natomiast: osoby, które ukończyły 75 lat, posiadacze honorowego tytułu „Pionier Jeleniej Góry, byli nauczyciele „Tajnego Nauczania”, dzieci i młodzież niepełnosprawna do 16 roku życia i towarzyszący im opiekun, ucząca się młodzież niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym (od 16 do 24 roku życia) lub studiująca młodzież niepełnosprawna w wieku od 16 do 26 lat.

Bezpłatnymi przejazdami objęte zostały też osoby posiadające I grupę inwalidzką, niepełnosprawni niewidzący w stopniu umiarkowanym, osoby posiadające orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji lub posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a także ich opiekunowie oraz emeryci po przepracowaniu w MZK minimum 15 lat i renciści po przepracowaniu minimum 10 lat.

Dwa razy dziennie z bezpłatnego przejazdu mogą skorzystać też osoby bezrobotne, ale tylko w godz. 8.00 – 16.00 na liniach normalnych na trasie od miejsca zamieszkania do punktu przyjęć Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze i do tego tylko w wyznaczonym dniu stawiennictwa do urzędu.
Uprawnionymi do korzystania z bezpłatnego przejazdu na liniach normalnych w godzinach 8:00 – 16:00 są też honorowi dawcy krwi, którzy w razie kontroli muszą okazać się zaświadczeniem o oddaniu krwi oraz dokumentem tożsamości.

Do przejazdu z ulgą 95 % na bilety okresowe imienne ważne 3 lub 6 kolejnych miesięcy we wszystkich strefach opłat na liniach normalnych są osoby, które ukończyły 70 lat, ale nie ukończyły 75 roku życia.

Z dotychczas bezpłatnego przejazdu nie skorzystają natomiast renciści.
- Jestem zbulwersowana nowa taryfą. W całym kraju łącznie z Warszawą obowiązują zniżki dla rencistów, a Jelenia Góra ich wyłączyła z ulgi. Czy to są naprawdę tak wielkie pieniądze? Jak można szukać oszczędności na krzywdzie innych ludzi. To jest zgroza – powiedziała nam pani Anna, która oburzona zadzwoniła do naszej redakcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (88)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
768
Tak
10%
Nie
60%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Wiadomości z miasta
Lodowisko lada dzień
 
112
Autobus w rowie
 
Aktualności
Elektryki ruszają na miasto
 
Polityka
Tym żyje Polska: Warchoł za Ziobrę
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group