Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5008
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ochłodzony zapał termalny

Piątek, 11 lipca 2008, 7:33
Aktualizacja: 21:43
Autor: KTL
JELENIA GÓRA: Ochłodzony zapał termalny
Fot. KTL/ ARCHIWUM
Ciepliczanie marzą o basenie z gorącą wodą. Powstał nawet projekt zawierający koncepcję przebudowy kąpieliska termalnego. Jednak na pomysłodawców spadł zimny prysznic, a na drodze do realizacji zamierzenia stanął niestety ten sam problem, co zwykle – pieniądze. Potrzebne jest około piętnastu milionów złotych.

Projekt zakłada przebudowę obiektów przy ulicy Leśniczej, których budowę zaczęto w roku 1984 a zaniechano w 1997. Budowę basenów zapowiedziano już w zeszłym roku i przedstawiono projekty. Prace miały się rozpocząć w roku bieżącym, ale na placu robót niewiele się dzieje.

– Mielibyśmy pierwsze w Polsce termalne uzdrowisko – powiedział nam Robert Moskwa, członek zarządu Uzdrowiska Cieplice. – W parku wykonany jest odwiert o głębokości ponad 2 km, pogłębiony przy udziale urzędu miasta. Jest nawet decyzja ministra ochrony środowiska zezwalająca na wykorzystanie źródeł. Woda ma 87 stopni Celsjusza przy wypływie.

Projektowi rzeczywiście trudno jest odmówić innowacyjności. Według niego cały kompleks byłby ogrzewany przy pomocy energii geotermalnej. Zakłada on również podzielenie obiektu na różne strefy. Oprócz tej przeznaczonej dla rehabilitacji wodnej z miejscem do wypoczynku i relaksu oraz zespołem saun i łaźni parowych, w budynku miałyby się znaleźć strefy rehabilitacji światłem oraz rehabilitacji ruchowej i kriokomora.

– Realnie patrząc same prace powinny potrwać około dwóch lat. Jesteśmy zdeterminowani, ale nasze możliwości finansowe są przekroczone – twierdzi Robert Moskwa. Spółka złożyła podanie o dotację w programie „Innowacyjna gospodarka”. Była szansa na zyskanie 40 procent kwoty niezbędnej do stworzenia kompleksu. Spośród 167 wniosków wybrano jedynie 18, niestety nie było wśród nich formularza przygotowanego przez uzdrowisko ani przez Urząd Miasta w Jeleniej Górze. – Będziemy również zabiegać o środki w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska – usłyszeliśmy.

Wodny raj w perspektywie
Na parterze obiektu miałoby się znajdować przeszklone atrium, wejście dla gości uzdrowiska. Większą część zerowego piętra według projektu zajmuje hala basenowa, a w niej niecka basenu z powierzchnią lustra wody około 164 metrów kwadratowych. Tam temperatura wody mineralnej miałaby wynosić od 33 do 36 stopni. W samym basenie natomiast znajdowałyby się dysze masujące.
W hali można by było znaleźć jeszcze trzy wanny jacuzzi z wodą mineralną, w każdej wannie jednak skład wody nieco by się różnił. W pierwszej byłaby woda solankowa, w drugiej woda aromatyczna, ziołowa, w trzeciej natomiast wody krzemowo-fluorowe. Dodatkowo miałaby zostać zamontowana niecka na cztery osoby z bardzo ciepłą wodą gazowaną.
Ponadto w pomieszczeniu miałaby się znaleźć ścieżka masażu, czyli dwa kanały ciepłej i zimnej wody z masażem ciśnieniowym. Ciekawym pomysłem jest wspomniana rehabilitacja światłem, w której skład wedle projektu wchodzą zbiorowe solaria typu plaża. Co więcej, dostępna byłaby również światłoterapia i inne rodzaje zabiegów światłem.
Na pierwszym piętrze natomiast znajdować by się miał zespół saun, pijalnia wód oraz wszystko, co wchodzić w skład strefy rehabilitacji ruchowej i kriokomory.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group