Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 5289
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obwodnica: przetarg z poślizgiem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 26 stycznia 2010, 8:18
Aktualizacja: 8:19
Autor: Angela
Zdaniem niektórych kierowców obdwodnica to lekarstwo na bolączki komunikacyjne miasta, choć nie brakuje i takich zmotoryzowanych, którzy uważają, że inwestycja nic nie zmieni.
Fot. TEJO
W miniony piątek miał zostać rozstrzygnięty przetarg na budowę obwodnicy południowej dla Jeleniej Góry. Ofert jednak nie otwarto. Pozostaną one zamknięte do pierwszego lutego. Powód to wiele wątpliwości i pytań oferentów jakie zrodziła procedura przetargowa.

Przedłużenie terminu składania i otwarcia ofert nie wpłynie na terminy rozpoczęcia budowy obwodnicy południowej – zapewnia Jerzy Bigus, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jeleniej Górze. – Wyjaśnia, że lepiej jest w trakcie procedury przetargowej rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości oferentów, niż narażać się na odwołania i zaskarżania sposobu przeprowadzenia przetargu.

– Pytania dotyczyły zarówno rozwiązań technicznych, jak np. przedmiarów, ilości robót, treści wzoru umowy czy warunków umowy – mówi Jerzy Bigus. Na te wszystkie wątpliwości staraliśmy się wraz z miejskim prawnikiem odpowiedzieć. Wolimy przesunąć termin otwarcia ofert o tydzień niż narażać się na znaczne przesunięcie terminów rozpoczęcia prac ze względu na protesty czy skargi oferentów.

Prace mają rozpocząć się wiosną br. W pierwszym etapie droga zostanie wytyczona od węzła „Grabarów” dalej częściowo ul. Wincentego Pola, wiaduktem nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi do ul. Krakowskiej, pod Paulinum do ul. Sudeckiej. Część pieniędzy na pierwszy etap, 46 milionów złotych, pochodzi z Regionalnego Funduszu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego. Wartość całej inwestycji szacowana jest na około 125 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~szofer 26-01-2010 9:01
zaczyna się..
~gosc niedzielny 26-01-2010 9:52
szlag mnie trafia gdy czytam o tej inwestycji, wciska się nam głupoty, że ta obwodnica jest potrzebna. Tylko komu? Wystarczy przejrzeć badania dotyczące średniego dobowego ruchu pojazdów samochodowych w naszym powiecie wykonane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i widać wyraźnie, że główne natężenie ruchu jest w kierunkach Wrocław, Szklarska Poręba, Zgorzelec... są badania, są obiektywne liczby... a nam wpiera się, że to "cuś" zwane obwodnicą południową jest nam potrzebne i ekonomicznie uzasadnione.
~zxx 26-01-2010 10:26
Przesunięcie zapewne spowodowane tym że znana firma znanych z Siedlęcina nie zdążyła złożyć najlepszej oferty.
rymcycymcy 26-01-2010 10:45
Lecę sobie kiedyś wieczorkiem z Wrocka z koleżanką żony i pomyślałem, że podjadę nad Balaton dla rozluźnienia ...patrzę, a tu nie ma obwodnicy w tamtym kierunku ! ...i odpuściłem. Do dzisiaj żałuję tej straconej szansy i nie mogę się doczekać, aż wybudują ;)
~Grendal 26-01-2010 11:10
Podzielam opinię Gościa Niedzielnego. Ta inwestycja pachnie partykularnymi interesikami finansowanymi z pieniędzy publicznych, czyli Was wszystkich drodzy mieszkańcy Jeleniej Góry. Ta inwestycja realizowana w dużej mierze z kredytu bankowego obciąży budżet miasta na wiele lat i odbije się na wszystkich pozostałych działaniach miasta finansowanych ze środków publicznych. Roszady w urzędzie miasta: niespodziewane odwołanie v-ce prezydenta z PO i powierzenie jego stanowiska członkowi PolskaXXI w celu uzyskania głosów tego ugrupowania jasno wskazuje prawdziwych beneficjentów tej inwestycji.
~Do rymcycymcy 26-01-2010 11:43
Dobrze, że chciałeś tylko nad Balaton, bo właśnie gdzieś w jego okolicach ( a nawet bliżej) ta obwodnica zwęża się i nadal jest wąsko - popatrz na wizualizację. Dalej bez zmian. A może chciałbyś przez tulel przejechać? Czułbyś się prawie jak w Alpach. Proszę bardzo -mówisz i masz, kierunek na Urząd Skarbowy, a tam dodatkowa atrakcja - przejedziesz nad ul. Wolności estakadą. Ta nasza obwodnica jest własnie taka. Obwodnica-nieobwodnica; między dwoma osiedlami domków jednorodzinnych (spoko, będą ekrany), w tunelu pod trzecim osiedlem, na słupach nad ulicą Wolności, a potem już po staremu na Szklarską. A cały czas nadal przez miasto. No i oczywiście ma służyć rozwojowi JG.
~ja 26-01-2010 11:46
Ta obwodnica to największa bzdura zaraz po uchwalonym budżecie. Faktycznie ruch jest tak niesamowity, że obwodnica potrzebna. Lepiej pomyśleć nad przebudową naszego cudownego skrzyżowania na JP II. No ale po co...lepiej wydawać pieniądze na bzdury.
~szofer ma rację 26-01-2010 12:37
nie wiem, jakim cudem ludzie typu Wandzel, Bigus tak długo trzymają się stołków - nie potrafią wspólnie z prawnikami napisać jasnej i przejrzystej SIWZ. Aż strach pomyśleć, jak będą nadzorować budowę, a potem odbierać obwodnicę.
~Pytanie 26-01-2010 14:28
"Pytania dotyczyły zarówno rozwiązań technicznych, jak np. przedmiarów, ilości robót, treści wzoru umowy czy warunków umowy " Czy odpowiedź na te i podobne pytania nie powinna być zawarta w prawidłowo napisanej SIWZ?
~em 26-01-2010 15:46
Jeżdżę sporo po regionie (głównie w kierunku tak obleganych kierunków, jak WRO i Zgorzelec) i twierdzę, że obwodnica południowa JG jest potrzebna. Wyrzuci z centrum cały ruch na/z Kowar i Karpacza oraz odciąży ciąg W.Polskiego-W.Pola, gdzie zatory bywają większe, niż na Grunwaldzkiej/JPII. Zresztą na tym ostatnim skrzyżowaniu problemem jest tylko ustawienie długosci cykli świetlnych. Zgranie ich z zieloną falą od strony Carreffoura bardzo by zluzowało to skrzyżowanie. Zwróccie uwagę, że powstanie Castoramy wcale nie zwiększyło tam korków. Najdłużej i tak się stoi na d...lnych swiatłach od strony Jezowa. Szerokości :-)
*piipi* 26-01-2010 15:52
..do - [~GOŚĆ Niedzielny ..] ..*taka obwodnica jest potrzebna dla *Rymcycymcy,aby mógł szybciej zmieniac .. *dziewczynki !
*piipi* 26-01-2010 15:53
~PA.*piipi
~bang 26-01-2010 17:20
ta już widze obwodnica bedzie swiecić pustkami...hehehe rzuca sie na nia jak śepy,,, wszyscy obijajacy na karpacz i kowary itp...
~Śmieszek 26-01-2010 18:59
Do [ rymcycymcy ] masz rację " najlepsza kochanka , to żony koleżanka ". Te są naprawdę wyjątkowo uczynne w te klocki .
Pawlik 26-01-2010 20:25
Szlag mnie trafia jak widzę te negatywne komentarze. Najlepiej biadolić narzekać i krytykować. Widać, że niektórzy nosa nie wystawili z Jeleniej Dziury! Emeryci pewnie - specjaliści od narzekania!
~cieplik 26-01-2010 20:46
niech budują bedzie robota,będzie na kim się wyżywać,będzie na kogoś popsioczyc,itd .....
~Rox 26-01-2010 21:13
@ gość niedzielny Ta obowodnica będzie miała sens gdy powstanie część II etapu oraz Trasa Średnicowa czyli łącznik z Trasą Czeską. Póki co będzie to taka atrakcja no i jakieś tam odciążenie ale minimalne !
~Do Rox: 26-01-2010 22:57
Zgadza się. Dla układu komunikacyjnego budowa tego babola będzie odciążeniem minimalnym za to dla budżetu obciążeniem maksymalnym i w tym tkwi sedno braku racjonalności tej inwestycji.
*piipi* 26-01-2010 23:12
~ŚMIESZEK .. *hi,*hi ..najlepszy męzczyzna to mąz kolezanki,bo *takiego mozna "ciekawie" *wypożyczy !
*piipi* 26-01-2010 23:13
~POPRAWKA: ..*wypożyczyc !
~Grzesiek 27-01-2010 0:32
To jest mniej więcej taka jakość SIWZ: "Pytanie nr 1: Czy w poz. 67 przedmiaru na roboty drogowe jednostka obmiarowa powinna być m2, a nie jak jest m3? Z ilości jakie podane są w pozycjach następnych wynika iż warstwa humusu powinna wynosić 1 mb. Odpowiedź: Zamawiający potwierdza błąd w poz. 67 przedmiaru na roboty drogowe - jednostką obmiarową powinien być m2". Nic dziwnego, że oferenci się pytają co jest grane!!!.
~SSz 27-01-2010 3:28
Zobaczymy...
~Grendal 27-01-2010 10:33
Jeśli takiej samej jakości jak SIWZ dla planowanej obwodnicy była umowa na przebudowę skrzyżowania Al. Jana Pawła II zawarta przez magistrat z Castoramą to nie dziwię się, że Castorama się na nią wypięła. Strach pomyśleć jakie jeszcze, nieprzewidziane koszty dla budżetu wynikające z nieprecyzyjnych zapisów umowy przyniesie budowa obwodnicy południowej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group