Czwartek, 29 lutego
Imieniny: Lutosława, Romana
Czytających: 5878
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa zaklepana

Wtorek, 18 sierpnia 2009, 16:15
Aktualizacja: Środa, 19 sierpnia 2009, 7:48
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa zaklepana
Zakorkowana al. Wojska Polskiego. Nowa droga pomoże ją częściowo udrożnić.
Fot. TEJO
Jeszcze w tym roku zaczną się pierwsze prace przy budowie oczekiwanej przez wielu kierowców obwodnicy południowej, która odciąży od ruchu tranzytowego i turystycznego centrum Jeleniej Góry. Decyzję o dofinansowaniu inwestycji podjął dziś Zarząd Województwa Dolnośląskiego.

Poinformował o tym Jerzy Łużniak, wicemarszałek dolnośląski, który przerwał urlop, aby uczestniczyć w posiedzeniu zarządu poświęconemu, między innymi, tej właśnie sprawie. – 46 milionów złotych pochodzi z Regionalnego Funduszu Operacyjnego – mówi Jerzy Łużniak. – Teraz pozostaje tylko czekać na podpisanie stosowanego porozumienia między prezydentem miasta i marszałkiem oraz wyłonienie wykonawcy. – I można zaczynać budowę. Mam nadzieję, że stanie się to jeszcze w listopadzie tego roku – podkreślił samorządowiec.

W pierwszym etapie droga zostanie wytyczona od węzła „Grabarów” dalej częściowo ul. Wincentego Pola, wiaduktem nad ulicą Łomnicką i torami kolejowymi do ul. Krakowskiej, pod Paulinum do ul. Sudeckiej.

Środki na obwodnicę południową Jeleniej Góry już raz przepadły z powodu niedociągnięć formalnych. Niewiele brakowało, a nie dostalibyśmy tych pieniędzy i teraz, choć formalności dopełniono. – Tylko osobista troska wicemarszałka Łużniaka pozwoliła, aby sprawę rozwiązano pomyślnie dla Jeleniej Góry – zaznaczył Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego.

Wicemarszałek Łużniak poinformował także o innych inwestycjach zatwierdzonych przez zarząd województwa. Jest wśród nich budowa obejścia drogi 366 przebiegającej przez Mysłakowice i Kostrzycę. Pochłonie 56 milionów złotych, z tego 26 mln pochodzić ma z RPO). Jerzy Pokój mówił także o planach budowy nowej drogi z Jeleniej Góry do Bolkowa.

Podczas konferencji nawiązano także do spraw kolejnictwa. – Wicemarszałek Łużniak, przewodniczący Pokój i ja będziemy strzelali z trzech luf, aby bronić połączeń Jeleniej Góry z resztą kraju – powiedział poseł Marcin Zawiła. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni planami skrócenia biegu pociągu „Karkonosze”, jedynego stałego składu z Jeleniej Góry do Warszawy. Dochodzą nas też wieści, że w nowym rozkładzie jazdy znacząco mają być ograniczone połączenia dalekobieżne ze stolicą Karkonoszy. Niektóre mają kończyć bieg w Wałbrzychu. Stanowczo się temu sprzeciwimy – zapowiedział poseł Zawiła.

Dodał też, że im bliżej do rozmów o dotacjach samorządów do poszczególnych połączeń, tym lista pociągów zapowiedzianych do likwidacji robi się coraz dłuższa. Zdaniem samorządowców to celowa taktyka przewoźników, którzy chcą jak najwięcej zarobić dla siebie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
2147
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
11%
Lewice
8%
PiS
25%
PO
34%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Czy popieramy protesty rolników?
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Pierwsze zdjęcie zrobiłem poczciwą Smieną
 
112
Wypiła pół whisky i wsiadła za kółko
 
Turystyka
Kluski karkonoskie za 43 zł
 
Aktualności
Nowy dyrektor Książnicy Karkonoskiej
 
Aktualności
Policjantka Ania na szklanym ekranie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group