Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 7499
Zalogowanych: 24
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa: start! Zaczynają od estakady

Czwartek, 13 stycznia 2011, 8:18
Aktualizacja: 8:51
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Obwodnica południowa: start! Zaczynają od estakady
Symboliczne wbicie szpadla na początek największej inwestycji drogowej w mieście (7 X 2010). Umowa warta jest 82 miliony 930 tysięcy złotych.
Fot. TEJO
Na dobre ruszyły prace związane z budową obiektów inżynierskich na Obwodnicy Południowej w Jeleniej Górze. Odpowiada za nie firma „Gotowski”, która do naszej redakcji nadesłała informację o stanie robót. Niekorzystna aura nie opóźni robót, bowiem zimy nie będą „wliczane” do czasu, jaki wykonawca ma na zakończenie budowy (18 miesięcy).

Obwodnica będzie składać się z kilku ważnych konstrukcji. Na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i W. Pola powstanie węzeł drogowy z jego głównym elementem - stalowym wiaduktem łukowym nad drogą krajową nr 3. Kolejnym obiektem inżynierskim, który wybuduje firma „Gotowski” będzie most na rzece Bóbr.

Będą to dwa nowe obiekty – każdy z dwoma pasami ruchu. Powstaną pod nadzorem konserwatora zabytków w miejscu istniejącej zabytkowej przeprawy. Przed rozpoczęciem rozbiórki istniejącego mostu zostanie zbudowana przeprawa tymczasowa, która zapobiegnie paraliżowi drogi wojewódzkiej nr 367 obsługującej ruch turystyczny w kierunku Karpacza.

Najważniejszymi elementami obwodnicy będą jednak estakada nad ulicą Łomnicką oraz wiadukt nad torami linii kolejowej Wrocław – Zgorzelec. Wszystkie prace zgodnie z umową mają potrwać 18 miesięcy, do których nie będą wliczane dwie zimy.

Jelenia Góra po niemieckim Hanowerze dla firmy „Gotowski” to kolejny plac budowy oddalony od bazy firmy w Bydgoszczy o około 370 km. Jednak, jak przekonuje kierownik robót mostowych Grzegorz Pietrzak, wykonawca poradzi sobie. – Współpracujemy z doświadczonymi firmami transportowymi, które nie zawiodły nas w czasie innych realizacji. Poza tym korzystamy również z usług podwykonawców z terenu województwa dolnośląskiego. Obecnie zaczęliśmy prace związane z budową estakady.

Gotowe jest już podłoże pod cztery z sześciu podpór. Zaczęło się także zbrojenie oraz betonowanie fundamentów oraz korpusów trzech filarów i jednego z przyczółków. – To moment w którym uzależnieni jesteśmy właśnie od sprawnych dostaw stali. Nie mamy z tym jednak żadnych kłopotów. Jedynym poważnym problemem może być zmienna pogoda, na przykład opady śniegu pod koniec listopada spowodowały zamknięcie przez służby drogowe głównych dróg wychodzących z Jeleniej Góry – mówi G. Pietrzak.

W następnej kolejności będzie budowany most nad Bobrem oraz wiadukt nad krajową trójką. Na koniec harmonogramu wpisana jest budowa muru oporowego znajdującego się po północnej stronie estakady. Będzie on zabezpieczał nasyp, na którym pobiegnie wjazd na tę konstrukcję.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group