Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 7796
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Oblicza bieli. Spojrzenie z Niderlandów

Wtorek, 8 marca 2011, 9:16
Aktualizacja: 9:17
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Oblicza bieli. Spojrzenie z Niderlandów
Fot. Agrafka
Otwarta wczoraj wystawa Andre van der Wenden’a „Polska – Holandia – Wokół Krajobrazu” zachwyciła gości Galerii „Promocje” w Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu. Autor od kilkunastu lat uwiecznia na obrazach zimowe widoki Szczawna Zdrój.

Wystawa „Polska – Holandia – Wokół Krajobrazu” pokazuje prace, które przedstawiają Szczawno Zdrój. Jak podaje katalog Galerii Sztuki BWA „Zamek Książ”: śnieg i szadź, wszystkie tonacje bieli zafascynowały artystę na tyle, że powstały obrazy niezwykłe, uderzające akuratnością, które przekonująco odtwarzają jasną i śnieżną atmosferę podwałbrzyskiego kurortu.

Artysta maluje dzieła sprawiające wrażenie obiektywnego, prawie fotograficznego zapisu sytuacji rzeczywistej, lecz interpretowanego przez człowieka wychowanego i ukształtowanego przez kulturę holenderską, a dokładniej kulturę Flandrii. Tak więc w jego pracach pobrzmiewają arcydzieła Brougla, czy też widzenia ukochanego widoku przez Veermera van Delft w panoramie Delft.

Choć czuć w jego obrazach powiew mistrzów malarstwa niderlandzkiego, malarz wykorzystuje te arcydzieła podświadomie. Konstruuje swe prace na modłę starych, japońskich drzeworytów, liniami i asymetryczną kompozycją, a także monochromatycznymi tonacjami, architekturą miasta i krajobrazem go otaczającym.

Andre van der Wenden urodził się 30 września 1945 roku w portowym mieście Den Heder na polderach. Uzyskał dyplom projektanta – mechanika na Politechnice w Hadze. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Hadze, którą porzucił dla Akademii Wzornictwa Przemysłowego w Eindhoven. Jest ilustratorem technicznym, autorem komiksów oraz malarstwa pejzażowego, wykonywanymi farbami akrylowymi, także z użyciem aerografu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group