Środa, 27 maja
Imieniny: Jana, Juliusza
Czytających: 3002
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Obchody na pograniczu

Wiadomości: Region
Piątek, 8 maja 2020, 15:00
Aktualizacja: Niedziela, 10 maja 2020, 6:20
Autor: UMWD/jel
Fot. Użyczone/UMWD
Mija 75 lat od zakończenia ll wojny światowej w Europie. Symboliczne obchody upamiętnienia rocznicy trwają dziś między innymi w Zgorzelcu i niemieckim Goerlitz. W uroczystości uczestniczył marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.
75 lat temu państwo niemieckie podpisało kapitulację i tym aktem zakończono działania zbrojne w Europie. Upamiętniając tę chwilę chylimy głowy przed heroizmem, ogromnym poświęceniem i wiernością tych, którzy stawiali opór złu. Czcimy bohaterstwo i niezłomną postawę żołnierzy walczących na wszystkich frontach II wojny światowej. Oddajemy hołd tym, którzy zginęli - mówi marszałek Cezary Przybylski.

Symboliczną uroczystość upamiętniającą rocznicę rozpoczęło wymowne bicie dzwonów w obu miastach. Na Moście Staromiejskim, łączącym Zgorzelec z Goerlitz ustawiony został specjalny płot ukazujący przebieg granicy. Tuż przy nim zorganizowano część oficjalną obchodów, w tym występ muzyczny i przemówienia gości.


Oprócz marszałka w uroczystości uczestniczył również nadburmistrz Goerlitz Octavian Ursu, burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz i Michael Kretschmer – premier Wolnego Kraju Saksonia.

Przemówienia zebranych gości nawiązywały do trudnych doświadczeń i konsekwencji ll wojny światowej, ale też do potrzeby budowania pokojowego ładu w całej Europie. Poległych uczczono minutą ciszy. Następnie na znak międzynarodowej zgody i pokoju uczestnicy obchodów wpletli róże w symbolicznie ustawioną granicę.

Dawne rany się zagoiły. Nasi sąsiedzi stali się przyjaciółmi, na których możemy liczyć w trudnych chwilach. Pogranicze polsko-niemieckie, pogranicze dolnośląsko-saksońskie jest dziś tego najlepszym przykładem. Niech ta przyjaźń będzie już na zawsze trwałym zobowiązaniem do dbania o pokój i budowania wspólnej Europy – dodał Cezary Przybylski.

Twoja reakcja na artykuł?

9
90%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ 8-05-2020 15:25
kolejny lans kolaboranta szubrawców
~Gandalf szary 8-05-2020 15:32
Bardzo dobre wystąpienie Pana Marszałka.
~ 8-05-2020 22:39
Ok polansowal się a coś o otwarciu granic?
~ 9-05-2020 8:10
Ten Przybylski to strasznie bezbarwny facet. Słaby, dlatego otoczył się takimi ludźmi, również bez kręgosłupa jak Papaj.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group