Wtorek, 2 marca
Imieniny: Heleny, Halszki, Pawła
Czytających: 6899
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: O żywiole natury w ulicznym teatrze tańca

Sobota, 6 sierpnia 2011, 10:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 7:46
Autor: Accipiter
JELENIA  GÓRA: O żywiole natury w ulicznym teatrze tańca
Fot. Tomasz Raczyński
Doskonały taniec w reżyserii i choreografii Luca Bruni, efektowna dekoracja i kostiumy Mario Ferrariego, szczudlarze, akrobacje, efekty pirotechniczne i popisy rolkarza – tak pokrótce można opisać widowisko „Niewidzialna siła” (La forza dell'invisibile) w wykonaniu włoskiej grupy Oplas Teatro zagrane wspólnie z teatrem tańca La Terra Nuova. Tę trzecią propozycję teatralną pod gołym niebem Festiwalu Teatrów Wędrujących można było zobaczyć wczoraj przed północą na placu przy ul. Sudeckiej za hotelem „Mercure”.

Zdaje się, że ten plenerowy spektakl dwóch włoskich grup dramatyczno-ruchowych rodem z Umbertide w Umbrii, La Terra Nuova oraz Oplas Teatro z Regionalnego Centrum Tańca, wczoraj miał swoją polską premierę. Natomiast po raz pierwszy „Niewidzialna siła” została pokazana międzynarodowej publiczności podczas piętnastej edycji festiwalu MedFest w sierpniu ub. r. na ulicach Buccheri, w regionie Sycylii.

Widowisko bliskie baletowi współczesnemu stworzone zostało poprzez połączenie tańca oraz gry dwóch aktorek-tancerek (Veronica Nieddu i Selene Pizoni) i pięciu aktorów-tancerzy (Luca Bruni, Mario Ferrari, Nicola Migliorati, Federico Romagnoli i Francesco Sangermano). Artyści z Włoch pokazali swoje duże akrobatyczne umiejętności bardzo swobodnie, pozornie bez wysiłku, z podziwu godną łatwością doskonale połączyli technikę tańca współczesnego i tańca klasycznego (baletu). A lekkość wykonania efektownych układów choreograficznych na monumentalnym statku będącym głównym elementem scenografii jeszcze silniej potęgowała i oddziaływała na umysły widzów. Synchronizacja w scenach zbiorowych była bez zarzutu.

Spektakl nasycony symbolami (m.in. motyw lotu Ikara wyrwany z mitologii greckiej czy nowotestamentowa droga krzyżowa nawiązująca do przejścia Chrystusa od pretorium Poncjusza Piłata na wzgórze Golgoty), które widzowie musieli rozszyfrować, był rzeczywiście wietrzny, bo ten żywioł teatr szczególnie sobie upodobał. Twórcom zależało nie tylko na estetycznych czy wizualnych doznaniach. Ważne dla nich stały się także treść i przekaz poświęcony wiatrowi, nieposkromionej i niepohamowanej majestatycznej sile natury.

Przedstawienie przygotowane zostało ze sporym rozmachem, lecz w lekki, widowiskowy sposób. Spektakl jest pełen efektów: projekcje na ekranie, demonstracja materiałów pirotechnicznych, dym i zapierająca dech w piersiach akrobatyka. Imponuje przede wszystkim parę skomplikowanych układów choreograficznych na szczudłach. Aplauz publiczności wywołały natomiast niesamowite popisy jazdy na rolkach Nicoli Miglioratiego, a za swój udany występ artysta zebrał w pełni zasłużone brawa. A wszystko to okraszone zostało fragmentami porywającej egipskiej muzyki ludowej i popularnej oraz kompozycjami różnych autorów z Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem na czele.

To z pewnością wielka gratka zarówno dla miłośników teatru ruchu i tańca nowoczesnego, jak i dla zagorzałych widzów bardziej klasycznej formy teatralnej. Chociaż przedstawienie stawało się chwilami raczej efekciarskie niż efektowne, wyróżniała je jednak nadzwyczajna ekspresja fizyczna tancerzy oraz gra światła i przestrzeni. Ten występ można uznać za udany.

Dla tych, co jeszcze nie widzieli Oplas Teatro i La Terra Nuova, „Niewidzialna siła” będzie prezentowana również dzisiaj (sobota) o godzinie 22.45 na placu przy ul. Sudeckiej za hotelem „Mercure”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group