Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8477
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: O zatrudnieniu

Wtorek, 16 kwietnia 2019, 7:12
Aktualizacja: Środa, 17 kwietnia 2019, 13:37
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: O zatrudnieniu
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (15.04) w Książnicy Karkonoskiej odbył się briefing rynku pracy, któremu towarzyszyła wystawa zbiorów z okazji 100–lecia Publicznych Służb Zatrudnienia.
W subregionie jeleniogórskim stopa bezrobocia wynosi 7,4 proc. Przez ostatnie 10 lat przez Powiatowe Urzędy Pracy w tym subregionie przewinęło się pół miliona osób bezrobotnych, blisko połowa z nich znalazła pracę - mówił Bartosz Kotecki, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Najniższa stopa bezrobocia (poniżej 1,9 proc. na koniec lutego 2019 r.) występuje we Wrocławiu oraz powiecie wrocławskim, natomiast najwyższa w powiatach: górowskim (16 proc.), złotoryjskim (14,7 proc.) wałbrzyskim ziemskim (14,4 proc) - dodał Stefan Augustyn, rzecznik DWUP.

W trakcie briefingu była też mowa o instrumentach, które mają likwidować bariery w dostępie do rynku pracy. Chodzi m.in. o wsparcie w zakładaniu żłobków.

Blisko 17 proc. kobiet nie podejmuje zatrudnienia po urodzeniu dziecka, bowiem nie ma gdzie oddać dziecka pod opiekę. To także wsparcie mają na celu wydłużenie aktywności zawodowej, związane z profilaktyką chorób nowotworowych. Jesteśmy przekonani, że zadowolony pracownik, to zdrowy pracownik - dodał B. Kotecki wymieniając m.in. programy przesiewowe dla raka szyjki macicy, raka piersi oraz nowotworu jelita grubego.
Dolnośląski rynek pracy zmienia się. Staje się coraz bardziej rynkiem pracownika. Jednocześnie kilkanaście procent wśród bezrobotnych to osoby niepełnosprawne, osoby opiekujące się niepełnosprawnym dzieckiem lub korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. Dodatkowo mamy tysiące dolnoślązaków, którzy chcieliby wrócić do pracy, ale barierą są choroby ich bliskich i brak możliwości zapewnienia im opieki. I to są obecne wyzwania na rynku pracy – mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. - Za tymi potrzebami idą konkretne kwoty. Z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, a także z krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy będzie miał do dyspozycji przez najbliższe cztery lata prawie miliard złotych - dodał marszałek.

Wśród poruszanych kwestii było również wsparcie osób niepełnosprawnych. Na aktywną integrację i usługi społeczne, DWUP przeznaczył w sumie 295 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. W ramach 186 projektów realizowanych na Dolnym Śląsku wsparciem objętych zostanie blisko 19 tys. osób.

Poza częścią oficjalną, wystąpieniami prelegentów i otwartą dyskusją - ważnym elementem spotkania była wystawa z cennymi dokumentami.

To kolekcja dokumentów dotyczących Publicznych Służb Zatrudnienia od czasu ich powstania, czyli w zasadzie II RP - mówił Waldemar Grzędziak, dyrektor PUP w Oleśnicy - autor wystawy. - Dotyczą one spraw bezrobocia - wśród nich przede wszystkich Dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 27 stycznia 1919 roku o powołaniu państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Od 15 lat zajmuję się tą historią i gromadzę dokumenty - dodał W. Grzędziak.

Spotkanie w Jeleniej Górze było jednym z kilku, organizowanych przez DWUP na terenie województwa. Pierwsze z nich zorganizowano 11 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Walki z Bezrobociem we Wrocławiu. Kolejne odbędą się 18 kwietnia w Legnicy i 26 kwietnia w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

3
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
17%
Nudzi
1
8%
Smuci
0
0%
Złości
6
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
429
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group