Piątek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6676
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

O zatrudnieniu

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 16 kwietnia 2019, 7:12
Aktualizacja: Środa, 17 kwietnia 2019, 13:37
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (15.04) w Książnicy Karkonoskiej odbył się briefing rynku pracy, któremu towarzyszyła wystawa zbiorów z okazji 100–lecia Publicznych Służb Zatrudnienia.
W subregionie jeleniogórskim stopa bezrobocia wynosi 7,4 proc. Przez ostatnie 10 lat przez Powiatowe Urzędy Pracy w tym subregionie przewinęło się pół miliona osób bezrobotnych, blisko połowa z nich znalazła pracę - mówił Bartosz Kotecki, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Najniższa stopa bezrobocia (poniżej 1,9 proc. na koniec lutego 2019 r.) występuje we Wrocławiu oraz powiecie wrocławskim, natomiast najwyższa w powiatach: górowskim (16 proc.), złotoryjskim (14,7 proc.) wałbrzyskim ziemskim (14,4 proc) - dodał Stefan Augustyn, rzecznik DWUP.

W trakcie briefingu była też mowa o instrumentach, które mają likwidować bariery w dostępie do rynku pracy. Chodzi m.in. o wsparcie w zakładaniu żłobków.

Blisko 17 proc. kobiet nie podejmuje zatrudnienia po urodzeniu dziecka, bowiem nie ma gdzie oddać dziecka pod opiekę. To także wsparcie mają na celu wydłużenie aktywności zawodowej, związane z profilaktyką chorób nowotworowych. Jesteśmy przekonani, że zadowolony pracownik, to zdrowy pracownik - dodał B. Kotecki wymieniając m.in. programy przesiewowe dla raka szyjki macicy, raka piersi oraz nowotworu jelita grubego.
Dolnośląski rynek pracy zmienia się. Staje się coraz bardziej rynkiem pracownika. Jednocześnie kilkanaście procent wśród bezrobotnych to osoby niepełnosprawne, osoby opiekujące się niepełnosprawnym dzieckiem lub korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. Dodatkowo mamy tysiące dolnoślązaków, którzy chcieliby wrócić do pracy, ale barierą są choroby ich bliskich i brak możliwości zapewnienia im opieki. I to są obecne wyzwania na rynku pracy – mówił Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. - Za tymi potrzebami idą konkretne kwoty. Z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, a także z krajowego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy będzie miał do dyspozycji przez najbliższe cztery lata prawie miliard złotych - dodał marszałek.

Wśród poruszanych kwestii było również wsparcie osób niepełnosprawnych. Na aktywną integrację i usługi społeczne, DWUP przeznaczył w sumie 295 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. W ramach 186 projektów realizowanych na Dolnym Śląsku wsparciem objętych zostanie blisko 19 tys. osób.

Poza częścią oficjalną, wystąpieniami prelegentów i otwartą dyskusją - ważnym elementem spotkania była wystawa z cennymi dokumentami.

To kolekcja dokumentów dotyczących Publicznych Służb Zatrudnienia od czasu ich powstania, czyli w zasadzie II RP - mówił Waldemar Grzędziak, dyrektor PUP w Oleśnicy - autor wystawy. - Dotyczą one spraw bezrobocia - wśród nich przede wszystkich Dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 27 stycznia 1919 roku o powołaniu państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Od 15 lat zajmuję się tą historią i gromadzę dokumenty - dodał W. Grzędziak.

Spotkanie w Jeleniej Górze było jednym z kilku, organizowanych przez DWUP na terenie województwa. Pierwsze z nich zorganizowano 11 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Walki z Bezrobociem we Wrocławiu. Kolejne odbędą się 18 kwietnia w Legnicy i 26 kwietnia w Wałbrzychu.

Twoja reakcja na artykuł?

3
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
17%
Nudzi
1
8%
Smuci
0
0%
Złości
6
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~wer 16-04-2019 8:10
Sztuczne utrzymywanie niepotrzebnego urzędu "przy życiu" za nasze pieniądze.
~Anonim+ 16-04-2019 9:43
Podnoszą się głosy o celowości działania tego urzędu, zatem powstają próby uzasadnienia dalszego jego istnienia , co jest zrozumiałe - w interesie tychże urzędników, ale nielogiczne z punktu widzenia ekonomi.Czas najwyższy zacząć redukcję przerośniętego molocha urzędniczego, na każdym jego szczeblu. Może właśnie zacząć od urzędów zatrudnienia? Ich kadra, jako że są specjalistami w wynajdowaniu pracy, nie będzie miała najmniejszego problemu w samodzielnym odnalezienia nowego (bardziej społecznie korzystnego) zatrudnienia...
~sygnalista 16-04-2019 11:12
do: ~Anonim+ (9:43)
polityczne stołki dla politycznych kolegów muszą być... Niestety, każdy urząd posiada takie stanowiska widmo, za które my płacimy, słono płacimy.
~wer 16-04-2019 12:51
Przez cztery Lata prawie miliard złotych. Dolnoślązaków od niemowlaków po emerytów jest niecałe 3 miliony... To po osiemdziesiąt kilka złotych od każdego dolnośląska rok w rok... I to na jeden niepotrzebny urząd! Kto te pieniądze rozdysponowuje?!!!
~ 16-04-2019 16:39
PAPAJ przyklejony do marszałka. PAPAJ od początku dobrej zmiany zmienia synekurę już chyba szósty raz. a tak na marginesie, gdzie jego wierny giermek MIEDZIŃSKI.
~ 16-04-2019 17:31
Rynek pracownika a ja 20 lat doświadczenia kierowniczego i menadżarskiego i nie mogę znaleźc pracy. Ten rynek pracownika to ciekawa sprawa. Gdybym była spawaczem albo ślusarzem to może
~wer 16-04-2019 18:40
do: ~ (17:31)
Widocznie doświadczenie to w twoim przypadku za mało...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group